reteta

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

reteta

Mesaj de Schumi » 01 Dec 2005 14:28

O reteta pe care vreau sa o incerc in vara urmatoare:

200g gris
200g soia
100g lapte praf
200g faina de peste
200g mincare de pasari macinata
50g mei decorticat
50g robin red

8 oua
15 ml CSL
15 ml Multimino
20 ml ulei de somon Nutra
5 ml aroma cranberry nutrafruit
2 lingurite sare

- credeti ca e mai bine sa inlocuiesc grisul si soia cu un amestec 50-50 de la Nutrabaits,nu e asa scump?
- sunt incepator in acest domeniu,daca e ceva catastrofal accept mistoul si merg sa aprofundez "tehnici,nade si momeli"........din nou :D
- mentionez ca in balta se pescuieste la boilles

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 01 Dec 2005 16:35

cu siguranta vei da un plus in felul asta
Salutari din Miami

mirceaef
veteran
Mesaje: 565
Membru din: 20 Dec 2004 10:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reteta

Mesaj de mirceaef » 01 Dec 2005 16:37

Schumi scrie: sunt incepator in acest domeniu,daca e ceva catastrofal accept mistoul si merg sa aprofundez "tehnici,nade si momeli"........din nou :D
Schumi, daca zici ca balta e pescuita la boilies, eu unul mi-as alege un mix .... consacrat.

Tot la aprofundatul "tehnici, nade...." e un sfat dat unui alt incepator si care mie mi-a placut: daca n-ai mai facut niciodata boilies, incepe cu un mix cumparat, ai acolo metode de utilizare, sanse mai mari de reusita si daca toate iti ies cum trebuie, si mai si prinzi ....iti face bine la psihic.
Pe urma, daca iti place categoria "chimisti-analisti" gasesti o multime de retete pe forum si te joci cu ingredientele cum iti place.
EFM
Carping Club

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: reteta

Mesaj de carprom » 01 Dec 2005 16:38

Schumi scrie:O reteta pe care vreau sa o incerc in vara urmatoare:


- sunt incepator in acest domeniu,daca e ceva catastrofal accept mistoul si merg sa aprofundez "tehnici,nade si momeli"........din nou :D
Mann, e cam tare reteta ptr. un incepator. E luata de undeva, sau din inspiratie proprie :?:

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 01 Dec 2005 16:40

Ciao, reteta imi se pare foarte buna, si la nivel mecanic ca si la nivel gustativ. Nu ai nevoie sa inlocuiesti nimic din fainuri, asa cel putin stii ce ai bagat inuntru. Eu personal as schimba numai aroma, si as folosi ceva de crab, sqid, shellfish etc.. si as scade la 10 ml. ulei de somon. As adauga un pic de condimente (4 lingurite de boia dulce ar fi suficient..). In rest fir intins si felicitari: o Reteta destul de simpla cu posibilitate de un sigur success. Numai bine

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

PARERE

Mesaj de PANAIT CEZAR » 01 Dec 2005 18:20

Aceasta combinatie de fainuri are aproximativ 29% proteina (mixul uscat) si aproximativ 20.5 %proteina( dupa ce ai introdus cele 8 oua in mixul uscat).Unde vrei sa pescuiesti cu ea?
Dupa parerea mea(nu e obligatorie si nici general valabila- este numai un sfat prietenesc),daca in balta unde vrei sa te duci sa pescuiesti s-a dat cu boilles-uri facute acasa si cu boilles-uri de firma BUNE,te poate ajuta schimbarea unor fainuri(total sau partial) cu alte fainuri care sa-ti duca boilles-ul (cu oualele introduse in mixul uscat )intre 30 si 40 %.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 01 Dec 2005 19:59

Salut,sunt din nou acasa si am vazut ca am fost luat in seama.
Daniel,Mirceaf,Adriano - multumesc pentru incurajari si pentru sfaturi.
Carprom,reteta este conceputa de mine in totalitate si sunt magulit ca o consideri "tare",dar cum am spus sunt invatacelul vostru si daca am nimerit-o inseamna ca sunteti buni profesori,meritul este al vostru.Multumesc :wink:

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 01 Dec 2005 20:00

Scuze Cezar,te-am omis,multumesc pentru sfaturi.

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 01 Dec 2005 20:10

Daca doriti sa stiti cu ce fel de boillesuri se pescuieste mai mult in balta unde vreau sa incerc reteta nu e nici o problema,daca nu e considerata reclama si nu supar pe nimeni ,o spun.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 01 Dec 2005 20:13

Schumi scrie:Daca doriti sa stiti cu ce fel de boillesuri se pescuieste mai mult in balta unde vreau sa incerc reteta nu e nici o problema,daca nu e considerata reclama si nu supar pe nimeni ,o spun.
Daca spui T*P Secret vei goli balta cu reteta ta :wink:

Scrie răspuns