PH-ul apei vs. nada ideala

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 11:37

carprom scrie:
Marius_bn scrie:
carprom scrie:

Cat e o scula de asta?
5 € :lol:
De unde ai cumparat aparatu'?
O fi fost oferta speciala :cry:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Dec 2005 11:47

Nu a fost nici o oferta speciala, a fost cumparat de la LIDL magazin universal. De fapt este un termometru de casa cu un cablu de 3 m, care se scoate pe geam. Singurul lucru ce l-am facut este o protectie de metal la capul de mercur de pe cablu.
Este la fel ca cel ptr. masina, acelasi principiu

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 11:56

carprom scrie:Nu a fost nici o oferta speciala, a fost cumparat de la LIDL magazin universal. De fapt este un termometru de casa cu un cablu de 3 m, care se scoate pe geam. Singurul lucru ce l-am facut este o protectie de metal la capul de mercur de pe cablu.
Este la fel ca cel ptr. masina, acelasi principiu
Am gasit si eu unul cu mai multe functii (inclusiv cantar) dar pretul e 35 Euro. Totusi cred ca e prea scump fata de ceea ce ai tu.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 03 Dec 2005 18:40

Salut , Marius! Se pare ca faptul ca esti la inceput de drum nu este tocmai un lucru rau, pt ca tu, o iei de pe acum pe un drum pe care eu il consider corect! Sunt de acord cu tine, si se pare ca si altii mai versati ca noi sunt de aceeasi parere, ca pH-ul apei si al nadei este cel mai important lucru pe care trebuie sa-l avem in calcul cand vb despre chimia nadelor. Daca vrei, este ABC-ul in care trebuie sa scriem pt ca pestele sa inteleaga mesajul nostru . Aproape toata viata pestelui se bazeaza pe pH -ul apei. Este extrem de mult de vb despre acest subiect si despre ceea ce implica el. In cateva zile , poate pe sf saptamanii viitoare, vei putea citi un articol privitor la subiectul care te intereseaza pe tine pe siteul magazinului nostru ( www.xxx.ro). Toate cele bune!

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 03 Dec 2005 20:14

caaron scrie:Salut , Marius! Se pare ca faptul ca esti la inceput de drum nu este tocmai un lucru rau, pt ca tu, o iei de pe acum pe un drum pe care eu il consider corect! Sunt de acord cu tine, si se pare ca si altii mai versati ca noi sunt de aceeasi parere, ca pH-ul apei si al nadei este cel mai important lucru pe care trebuie sa-l avem in calcul cand vb despre chimia nadelor. Daca vrei, este ABC-ul in care trebuie sa scriem pt ca pestele sa inteleaga mesajul nostru . Aproape toata viata pestelui se bazeaza pe pH -ul apei. Este extrem de mult de vb despre acest subiect si despre ceea ce implica el. In cateva zile , poate pe sf saptamanii viitoare, vei putea citi un articol privitor la subiectul care te intereseaza pe tine pe siteul magazinului nostru ( www.xxx.ro). Toate cele bune!
Stimate caaron,
In primul rand iti multumesc pentru pretioasele incurajari. Am citit pe site-urile straine despre acest subiect de aceea ma gandeam ca trebuie sa fie unul destul de important pentru partidele de pescuit la crap si alte specii de pesti.
Astept, cu nerabdare, articolul amintit. :wink:
Toate cele bune!

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Mesaj de edwyn » 03 Dec 2005 23:49

poti sati dai seama de o balta daca apa este acida si fara sa faci testul PH
De exemplu baltile in care este vegetatie multa, hrana naturala alge in masa apei atunci apa este acida ex(doua veverite si sacalaseni)cunosti baltile?
Apele de munte sau din balastiere care sant limpezi si nu se dezvolta multa vegetatie nu sant acide ex(baraj firiza si balastiera apa)

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 04 Dec 2005 08:00

edwyn scrie:poti sati dai seama de o balta daca apa este acida si fara sa faci testul PH
De exemplu baltile in care este vegetatie multa, hrana naturala alge in masa apei atunci apa este acida ex(doua veverite si sacalaseni)cunosti baltile?
Apele de munte sau din balastiere care sant limpezi si nu se dezvolta multa vegetatie nu sant acide ex(baraj firiza si balastiera apa)
Doua Veverite a fost populat recent cu 4 tone de crap. Totusi nu e un lac cu o vegetatie prea bogata. Un bun exemplu de lac supra-saturat de vegetatie este Brateni (jud. Bistrita Nasaud). Cine a fost la pescuit pe acest lac stie, mai intai si-a curatat locul apoi s-a apucat de pescuit (dar a meritat).
Raman la ideea ca, Turnesolul, e o cale mai sigura de a afla PH-ul apei (daca acest lucru chiar ne intereseaza). E drept, se poate si fara acesta ... dupa preferinte. La capitolul lacuri consacrate pescuitului la carp nu prea avem de unde alege (ma refer la jud. MM, BN, SM si SJ).

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 04 Dec 2005 14:38

Edwyn, dezvolta mai pe larg , te rog! De ce sunt acide?

Avatar utilizator
edwyn
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Aug 2003 22:48
Localitate: London
Contact:

Mesaj de edwyn » 04 Dec 2005 23:12

sa fiu mai precis cauzele nu le cunosc sigur de ce anumite ape sant acide numai rezultatele le stiu,ca o apa este acida atunci cand are PH sub 7.5 atunci favorizeaza dezvolterea faunei acvatice. Acelas fenomen se intampla si intrun acvariu daca apa nu e schimbata de mai mult timp incepe sa se dezvolte alge si alte microorganisme si miroase respingator din cauza descompunerilor de materie organica rezulta cresterea aciditatii apei.Cred ca acelas lucru se intampla si intr-o balta

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Dec 2005 01:46

Edwyn, spui adevarul, insa numai pe jumatate. O apa cu multa materie in descompunere , poate avea intr-adevar , un pH acid. Insa legatura dintre aceasta materie si vegetatie nu este tocmai corecta, deoarece o apa cu multa vegetatie, anaeroba obligatoriu, are parte de mult oxigen in timpul zilei, ceea ce face ca pH-ul sa fie bazic, iar noaptea , daca vegetatia reprezinta mai mult de 75 % din suprafata lacului, acesta poate scade datorita dioxidului eliberat in apa de catre plante, adica poate deveni acid. De retinut ca intr-un lac putem intalni mai multe feluri de pH si ca acesta poate fi influentat de multi factori.

PS : acid <pH neutru = 7.0 <bazic

Toate cele bune!

Scrie răspuns