PH-ul apei vs. nada ideala

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 05 Dec 2005 11:22

caaron scrie:Edwyn, spui adevarul, insa numai pe jumatate. O apa cu multa materie in descompunere , poate avea intr-adevar , un pH acid. Insa legatura dintre aceasta materie si vegetatie nu este tocmai corecta, deoarece o apa cu multa vegetatie, anaeroba obligatoriu, are parte de mult oxigen in timpul zilei, ceea ce face ca pH-ul sa fie bazic, iar noaptea , daca vegetatia reprezinta mai mult de 75 % din suprafata lacului, acesta poate scade datorita dioxidului eliberat in apa de catre plante, adica poate deveni acid. De retinut ca intr-un lac putem intalni mai multe feluri de pH si ca acesta poate fi influentat de multi factori.

PS : acid <pH neutru = 7.0 <bazic

Toate cele bune!
Stimate caaron,
Pescuind pe un lac cu o vegetatie abundenta (PH 6.5) cu o nada diferita ca PH am observat ca pestele se hranea cu ceea ce era mai apropiat de mediul sau natural (poate un instinct de conservare). Am incercat boilies cu nadire prealabila boilies + pellete (nici o trasatura) apoi porumb pe fir cu nada amestec de seminte (trei crapi si un ten). Mentionez ca aceasta pe aceasta balta pescuitul cu boilies e, oarecum, o noutate.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Dec 2005 15:19

De unde stii ca apa avea pH 6.5? De ce crezi ca porumbul reprezinta o hrana naturala?

PS: Apreciez stima, dar chiar nu e nevoie. :D

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 05 Dec 2005 15:32

Marius_bn,
Eu am un set performant pentru determinarea Ph-ului, facut pentru acvaristi. Il folosesc o data pe luna in acvariu si pe balta sau rau de cate ori am ocazia. Cu toate ca folosesc un set pentru determinarea Ph bun nu pot decat sa aproximez valoarea acestuia. Ce fel de test folosesti?

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 05 Dec 2005 15:58

RazvanV scrie:Marius_bn,
Eu am un set performant pentru determinarea Ph-ului, facut pentru acvaristi. Il folosesc o data pe luna in acvariu si pe balta sau rau de cate ori am ocazia. Cu toate ca folosesc un set pentru determinarea Ph bun nu pot decat sa aproximez valoarea acestuia. Ce fel de test folosesti?
Testul pe care-l am e de productie germana si e folosit in statiile de epurare a apei. Are 28 de coduri de culori si incepe cu o indicare a PH-ului de la 0.5 pana la 14. Sunt trei benzi de test (albastru, verde si rosu).

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 05 Dec 2005 16:04

caaron scrie:De unde stii ca apa avea pH 6.5? De ce crezi ca porumbul reprezinta o hrana naturala?

PS: Apreciez stima, dar chiar nu e nevoie. :D
Apa a fost testata de catre un pescar (hartie de Turnesol) iar lacul a fost furajat constant (4 ani de zile) de catre administrator cu porumb uscat.
Iar respectul ... e un lucru la care tin si pe care-l ofer tuturor ce au un dram de rabdare cu noi (ma refer la incepatori). :wink:

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 05 Dec 2005 16:20

Marius,
Bun testul asta cu unitatea de 0.5, am cumparat de curand si eu unul dar nu l-am folosit, astep sa il termin pe cel vechi.

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 05 Dec 2005 19:40

Marius, apa poate avea un pH la suprafata si un alt pH la fund. Daca , spre ex, esti pe o balta cu subtrat malos, vei avea pH acid la fund, iar daca ai norocul sa bata vantul puternic si sa fie valuri la suprafata , din cauza oxigenarii , ai putea avea surpriza ca stratul superior sa aiba alt pH decat cel de la fund.
Sincer, chestia cu hartia de turnesol, este relativa. Ca sa iti dau tot exemplul de mai sus, tu vei lua probe de apa de la suprafata, ceea ce te-ar putea induce in eroare, pt ca tu de fapt pescuiesti pe fundul apei.

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 05 Dec 2005 20:01

caaron scrie:Marius, apa poate avea un pH la suprafata si un alt pH la fund. Daca , spre ex, esti pe o balta cu subtrat malos, vei avea pH acid la fund, iar daca ai norocul sa bata vantul puternic si sa fie valuri la suprafata , din cauza oxigenarii , ai putea avea surpriza ca stratul superior sa aiba alt pH decat cel de la fund.
Sincer, chestia cu hartia de turnesol, este relativa. Ca sa iti dau tot exemplul de mai sus, tu vei lua probe de apa de la suprafata, ceea ce te-ar putea induce in eroare, pt ca tu de fapt pescuiesti pe fundul apei.
Tocmai citeam pe un site englezesc de aceasta problema. Se pare ca ea apare numai in cazurile in care nivelul malului de pe fund depaseste circa 10 cm. Grosimea stratului se poate masura printr-un fir textil de culoare deschisa si un plumb, mai greut, atasat firului. Data fiind fotosinteza algelor pe timpul zilei oare ce se intampla noaptea?

Scrie răspuns