ceai verde

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

ceai verde

Mesaj de Schumi » 02 Dec 2005 11:20

Am citit undeva,nu mai retin unde din pacate, un articol scris de Val Pangica,daca nu am retinut bine,scuze, care spunea ca unui kg. de mix calitativ nu trebuie sa-i lipseasca 2 pliculete de ceai verde,informatie luata de el de la Adriano Musaro la o partida de pescuit.
Despre efectele acestui adaus nu a dat detalii,eu cred ca e ceva legat tot de PH :idea: ,dar poate stiti voi mai multe?

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: ceai verde

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 11:40

Schumi scrie:Am citit undeva,nu mai retin unde din pacate, un articol scris de Val Pangica,daca nu am retinut bine,scuze, care spunea ca unui kg. de mix calitativ nu trebuie sa-i lipseasca 2 pliculete de ceai verde,informatie luata de el de la Adriano Musaro la o partida de pescuit.
Despre efectele acestui adaus nu a dat detalii,eu cred ca e ceva legat tot de PH :idea: ,dar poate stiti voi mai multe?
Nea Schumi,
Da de laxative, ca si componenta a mix-ului, ce zici?
Si nu e gluma ... :wink:

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 02 Dec 2005 11:49

Daca e asa nu e pentru mine,eu nu fac decat partide scurte :evil: de pescuit si nu cred ca mi-ar fi de ajutor.

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 12:04

Schumi scrie:Daca e asa nu e pentru mine,eu nu fac decat partide scurte :evil: de pescuit si nu cred ca mi-ar fi de ajutor.
Circula acum vreo 2 luni un zvon prin care se spunea ca pe un lac administratorul hranea pestii cu porumb uscat o data la 2-3 saptamani. Cateva zile dupa hranire nici pomeneala de trasatura pana cand un pescar si-a dat seama ca e o problema de digestie a acestuia si a pus in mix-ul sau un pic de praf laxativ.
Dupa aceea ... durere :!: In doua zile a scos omu' la peste de s-au uzat mulinetele.
Tind sa cred ca poate fi adevarat.
Ce parere aveti? :?: :?: :?:

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Mesaj de PANAIT CEZAR » 02 Dec 2005 12:10

Poate sa puna in mix cite laxative vrea el si nu are efect la crap.Daca nu pune ce trebuie nu are efect la crap.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Dec 2005 12:13

Nu comparati digestia umana cu digestia crapului.
Efectele laxative la pesti sunt cu totul altele decat la oameni.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 12:16

PANAIT CEZAR scrie:Poate sa puna in mix cite laxative vrea el si nu are efect la crap.Daca nu pune ce trebuie nu are efect la crap.
Dupa cum am specificat era un ZVON :!:
Dar prin morfologia crapului si cunoscand problemele sale de digestie (ma refer la hrana uscata) ar putea avea un dram de adevar.

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Dec 2005 12:20

Ceaiul verde da, fiind un energizant natural care actioneaza in principal asupra sistemului nervos, creste viteza metabolismului si implicit si viteza de digestie. Poate fi o slutie.
Mirodeniile sunt alta solutie, cresc usor temperatura corpului, pe o apa rece, o temperatura a corpului cu o jumatate de grad mai mare, la un animal cu sange rece, iarasi creste metabolismul ... implicit digestia.

Dar pliculetul de laxativ .... nu cred ca are vreun efect notabil.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 12:20

Iliuta Goean scrie:Nu comparati digestia umana cu digestia crapului.
Efectele laxative la pesti sunt cu totul altele decat la oameni.
Macar ei nu au nevoie de hartie igienica :lol:

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 12:28

Iliuta Goean scrie:Ceaiul verde da, fiind un energizant natural care actioneaza in principal asupra sistemului nervos, creste viteza metabolismului si implicit si viteza de digestie. Poate fi o slutie.
Mirodeniile sunt alta solutie, cresc usor temperatura corpului, pe o apa rece, o temperatura a corpului cu o jumatate de grad mai mare, la un animal cu sange rece, iarasi creste metabolismul ... implicit digestia.

Dar pliculetul de laxativ .... nu cred ca are vreun efect notabil.
E ciudat cum poate recunoaste crapul ca o substanta sau alta are o caracteristica energizanta (ma refer la o sursa de hranire ce nu face parte din mediul sau natural ci "pica din cer"). Poate ajunge crapul sa asimileze acest tip de hrana si sa faca diferentiere intre zecile de arome si aditivi pe care le arunca pescarii in apa?

Scrie răspuns