ceai verde

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Dec 2005 12:40

Nu este ciudat, poate fi ciudat din punctul nostru de vedere, al unui animal degenerat, fara simturi sau instincte prea dezvoltate, dar daca facem comparatie cu abilitatile altor animale nu mai este chiar asa de ciudat.

Se stie ca animalele pot recunosate organic substantele care le fac bine, vezi pisicile si cainii care mananca iarba atunci cand au probleme de sanatate, si in mod normal nu poti spune ca ii vezi la pascut.
De ce nu ar manca si crapul ceva cre i-ar face bine? Cum recunoaste aceste substante? Daca as stiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .........................!!!!!!!!!!!!!
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 12:53

Iliuta Goean scrie:Nu este ciudat, poate fi ciudat din punctul nostru de vedere, al unui animal degenerat, fara simturi sau instincte prea dezvoltate, dar daca facem comparatie cu abilitatile altor animale nu mai este chiar asa de ciudat.

Se stie ca animalele pot recunosate organic substantele care le fac bine, vezi pisicile si cainii care mananca iarba atunci cand au probleme de sanatate, si in mod normal nu poti spune ca ii vezi la pascut.
De ce nu ar manca si crapul ceva cre i-ar face bine? Cum recunoaste aceste substante? Daca as stiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii .........................!!!!!!!!!!!!!
In fine ... Cel mai bine stie insasi crapul ... de 17 Kg ... pe care am sa-l prind in primavara ... si am sa-l intreb cum isi alege hrana si cei place cel mai mult sa pape. :lol:
Multumiri pentru postari.

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 02 Dec 2005 12:58

de ce de 17 kg?

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 13:01

Schumi scrie:de ce de 17 kg?
Nu fi rautacios :evil:
La ce visezi de regula ...? La ceea ce nu poti sa ai, nu ?! :lol:

Buna treaba cu ceaiu' ala!

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 02 Dec 2005 13:05

Departe de mine gandul de a fi rautacios :lol: ,eu credeam ca ai deja un record de 16 kg. si cauti un progres,atata tot.
Si eu visez dar cred ca dorm mai putin,cand ajung pe la 10 kg, de obicei imi sare somnu. :lol: :lol:

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 13:11

Schumi scrie:Departe de mine gandul de a fi rautacios :lol: ,eu credeam ca ai deja un record de 16 kg. si cauti un progres,atata tot.
Si eu visez dar cred ca dorm mai putin,cand ajung pe la 10 kg, de obicei imi sare somnu. :lol: :lol:
Schumi ... o mare rugaminte,
In vara asta m-am oprit la un complex de lacuri (intre Sighisoara si Brasov, pe partea stanga, cu un restaurant in forma de iglu). Am vazut niste pesti extraordinari dar nu stiu denumirea complexului si nu am gasit nici pe net. Ma poti ajuta? :roll:
Merci

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 02 Dec 2005 13:15

cred ca este doripesco
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 13:19

Iliuta Goean scrie:cred ca este doripesco
Multumesc pentru ajutor!
Cand voi merge la Darvari va aduc o 'palinca' buna. Maramuresu-i in floare! :lol:

Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 02 Dec 2005 13:21

Sigur.este vorba de Vadu Rosu,un complex de lacuri patronate de o firma "Doripesco",destul de contestata de pescarii brasoveni pentru ca de obicei pe unde s-au dus sa ales prafu de respectiva balta(ex:Dumbravita)
Sunt deschise pescuitului 2 dintre bazine,taxa - 250 000,restul sunt crescatorii.
Gasesti alte detalii la - raportari,balti,locuri de pescuit.

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 02 Dec 2005 13:31

Schumi scrie:Sigur.este vorba de Vadu Rosu,un complex de lacuri patronate de o firma "Doripesco",destul de contestata de pescarii brasoveni pentru ca de obicei pe unde s-au dus sa ales prafu de respectiva balta(ex:Dumbravita)
Sunt deschise pescuitului 2 dintre bazine,taxa - 250 000,restul sunt crescatorii.
Gasesti alte detalii la - raportari,balti,locuri de pescuit.
Am intrat pe internet si am gasit, intr-adevar, complexul. Cand am fost eu (in 28.07.2005) era plin de pescari si chiar s-a prins peste. Nu am mai fost de atunci si nu stiu evolutia pescuitului pe acele lacuri. Oricum mersi frumos pentru ajutor.

Scrie răspuns