Despre mamaliga.

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi-Mosharu
member
Mesaje: 136
Membru din: 29 Apr 2006 10:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Cristi-Mosharu » 09 Iun 2006 10:31

1. malai extra cernut si dat prin masina de rasnit (1 kg)
2. doua varfuri de cutit cu sofran
3. faina de grau 3,4 linguritze de masa
4. arome (samanta de anason, vanilie)-depinde de locul unde se pescuieshte.de ex in delta-fara nici o aroma
5. zahar ( 2 lingurite) sau 2 pastile de zaharina
6. apa plata pt balta 1 l shi pt delta apa din dunare
7. amestecam ingredientele de la punctele 1-5
8. intr-o ceaun fierbem apa pana da in clocot dupa care turnam amestecul fara sa amestecam timp de 7 minute-foarte important
9. se micsoreaza flacara de fierbere si se amesteca timp de 3 minute(dupa cele 7 min.)
10, se rastoarna mamaliga pe un fund de lemn si se framanta repede dandu-i o forma dreptunghiulara-in special pt cubuletze sau bile
11. se pune astfel mamaliga intr-un ciorap de bumbac sau in tifon(foarte important) dupa care o introducem intr-o oala mare (4-5kg) in apa clocotita care se pana se va ridica la suprafatza –dureaza intre 20 35 min(depinde de cantitate),la 1 kg cam 25 de min.
12. se scoate din ciorap si se pune la zvantat pe o bucata de carton-sau lemn(nu pe punga)
13. dupa racire (4-5ore) se pune intr-o carpa de bumbac si se pune la rece(important)
14. taierea in cubulete se face se face pe un fund de lemn cu un cutit cu lama subtire unsa cu ulei alimentar,sau cu un bisturiu sau lama de ras
15. cubuletele pot fi insotite pe carlig de viermusi sau rame care dau"miscare"momelii.pt Delta numai mamaliga patratezle sau bile,Acest lucru depinzand de carlig,in special de tija!!
Retzeta “furata” pe ½ litri de palinca de maramuresh de la un pescar tulcean
Shi f important ca mamaliga pe care ofolositzi sa stea la umbra in tifon sau bumbac pt a nu lua gust de “punga”




incearca SI asa...
Eat...
Spleep...
Fuck...:-)
Go fishing!!!

Avatar utilizator
voicua
veteran
Mesaje: 568
Membru din: 02 Mar 2006 15:20
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Mesaj de voicua » 09 Iun 2006 16:28

Si daca n-am ciorap de dama uzat ?!

quote] Se pot folosi pentru fierbere si pungi de nylon,in care se baga mamaliga. ;-)

Avatar utilizator
Cristi-Mosharu
member
Mesaje: 136
Membru din: 29 Apr 2006 10:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de Cristi-Mosharu » 09 Iun 2006 16:44

Sau mai poti fierbe in carpa de bumbac ( maieu ) ;-) si stris legata
Eat...
Spleep...
Fuck...:-)
Go fishing!!!

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 09 Iun 2006 17:54

Cea mai simpla reteta pe care o cunosc si pe care am folosit-o cu succes :lol:

1. Doua parti malai cernut
2. O parte faina de grau
3. ...si secretul succesului :D ...se leaga cu ou asemenea boillesurilor
4. Sofran... arome...

Coca astfel obtinuta se face cocoloase sau se taie cuburi de marimea dorita....se fierb 30-120 secunde max....Se pot face chiar pe balta daca ai un mini aragaz din ala cu doze de gaz de la peco....

Cuburile astfel obtinute rezista garantat pe Dunare ore intregi! atat pe carlig cat si pe fir de par.

Recomand sa va jucati cu dozajul Fainuri /Cantitate oua....cu cat e coca mai tare cand framanta-ti aluatul iese mamaliga mai dura (pt.Dunare)...daca lasa-ti aluatul mai moale inainte de fierbere mamaliga iese mai cauciucata si mai moale ...pretabila pe apele statatoare .

Numai bine!

Avatar utilizator
Cristi-Mosharu
member
Mesaje: 136
Membru din: 29 Apr 2006 10:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de Cristi-Mosharu » 09 Iun 2006 17:58

MAMALIGA pt. CUBURI
Ideal este sa folosesti apa de balta. Daca nu ai asa ceva, folosesti apa minerala plata sau lasi apa de robinet intr-un vas vreo doua zile la aer (in balcon). Malaiul cel mai bun e cel din piata, si negrisat. Cel unguresc are si colorant alimentar, asa ca nu e rau. Unii spun ca trebuie cernut, dar eu prefer sa-l las in formula lui naturala, fragmentele de coaja purtind aroma de porumb - cu toate ca, nepregatita cum trebuie, mamaliga din malai necernut nu are consistenta celei din malai cernut. Se pune apa, sa zicem 1,5 l., intr-un ceaun in care se arunca doi - trei pumni de malai, asa incit sa se formeze o supa ceva mai consistenta. Se lasa la fiert destul de mult, pentru a se lega - sa zicem 20 - 25 minute. Daca optezi pentru mamaliga rosie (care uneori e preferata de crap - am avut partide pe care le-am salvat cu mamaliga rosie), acum e momentul sa o colorezi cu colorant alimentar. Dar atentie, nu pune mult, colorantul moaie cuburile si le face cleioase. Etapa de legare a compozitiei e foarte importanta. Daca nu s-a legat, cuburile sunt ratate, devin sfarimicioase sau rigide, nu elastice cum ar trebui. Dupa legare, se adauga citeva miini bune de malai amestecindu-se, pina se obtine o compozitie groasa. Se lasa la fiert inca 20 - 25 min, adaugindu-se malai pina se obtine un bot atit de compact, incit cu mare dificultate il mai poti intoarce cu melesteul. Atentie: cu cit se amesteca mai des in timpul fierberii, cu atit e mai bine. Lasata sa fiarba neamestecata, mamaliga formeaza o crusta care opreste evaporarea, asa ca mamaliga nu se mai intareste uniform. Pe scurt: fierberea trebuie sa dureze peste limita rabdarii noastre, amestecind aproape continuu. Inca un amanunt extrem de important: pe ceaun se formeaza o crusta. Trebuie evitat sa cada bucati din crusta in amestec deoarece sunt afumate si vor da un miros de fum cuburilor. Daca s-a intimplat asa ceva, cuburile sunt ratate. Se rastoarna mamaliga pe un fund destinat exclusiv momelilor si se fac niste turtite groase cit latura cubului si cu diametru de aprox. 10 cm. Acestea se folosesc ca atare sau se arunca intr-un vas cu apa fierbind si se tin 5 - 7 minute pina incep sa pluteasca intre ape. Fierberea le intareste suplimentar si e preferabila folosirii brute. Cuburile se taie fie de acasa, fie direct pe balta. Eu le tai de acasa si le tin separat, in pungute cu diferite arome - daca stiu ca unde merg pestele prefera vreo aroma. Cuburile merg la crap cel mai bine cu ulei de anason - iarasi, e parerea mea, asa am avut cel mai mare succes, dar nu e o reteta universala.





incercati si reteta asta ;-)
Eat...
Spleep...
Fuck...:-)
Go fishing!!!

Scrie răspuns