Nada cteno

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Schumi
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 01 Dec 2005 09:16
Localitate: Brasov

Mesaj de Schumi » 09 Iun 2006 08:17

Sunt in comert un fel de pelete facute din lucerna ptr. hrana iepurilor,baga niste boilesuri cu procent cat mai mare din aceste pelete macinate si nadesti cu ele o perioada de timp,la cat de mica e balta respectiva eu cred ca nu o sa-ti ia mult pana apar rezultate.Daca chiar este asa multa vegetatie usuca boilesurile in cuptor ptr. a deveni flotante si pescuieste ori pe fund,cu un rig de aprox. 10 cm,fara nici o alica de plumb pe fir ori la suprafata,cum ti-a propus Freecarp.
P.S. ............asta in caz ca nu merge treaba cu ce ti-a propus ceilalti pescari,merita incercat,mai ales ca nu e o metoda costisitoare.
Imagine

vladootz
member
Mesaje: 118
Membru din: 07 Ian 2006 18:28
Localitate: targu mures/cluj
Contact:

Mesaj de vladootz » 09 Iun 2006 16:52

daca zici ca balta e 100% salbatica incearca sa tai o bucata de salcie,cat mai deasa pe care s-o implanti in apa in alt loc decat cel unde pescuiesti deobicei(nu de alta dar daca nu merge metoda macar nu strici locul)daca totul e bine,dupa cateva ore ar trebui sa vezi pestii cum se hranesc cu frunzele de salca.in carlig le pui pe cele de culoare mai aprinsa,mugurii.exista in comert si niste carlige verzi,care sunt folosite in special de scobaristi,vara cand se pescuieste cu iarba.
stiu ca metoda pare cam sf dar eu am prins asa.ce-i drept nu erau fff mari dar erau destul de multi!
d c in sesiune papa pestii mai bine?

Ady M
new member
Mesaje: 16
Membru din: 07 Iun 2006 19:14

Mesaj de Ady M » 16 Iun 2006 21:41

Maine sunt pe balta cu pricina!!! detalii maine seara sau luni pt ca sunt slabe sanse sa nu fiu obosit. Trebuie sa fiu fresh deoarece duminica ies iar la pescuit doar ca in alta locatie ;-) ;-) ;-)

Avatar utilizator
endre
junior member
Mesaje: 72
Membru din: 31 Ian 2006 15:55
Localitate: TURDA
Contact:

Mesaj de endre » 24 Iun 2006 22:01

Am vazut fel si fel de metode si retete pentru ten
dar cel mai bine merge cu boilies cu atractant de crill
<a href="http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic2694.html" target="_blank">Boilies si mixuri de baza</a>
Inventeaza ceva ca toata lumea te copiaza

Ady M
new member
Mesaje: 16
Membru din: 07 Iun 2006 19:14

Mesaj de Ady M » 25 Iun 2006 19:23

endre scrie:Am vazut fel si fel de metode si retete pentru ten
dar cel mai bine merge cu boilies cu atractant de crill



In afara de boaba de porumb si mamaliga crapul din aceasta balta nu a vazut altceva...

Avatar utilizator
negru_co
junior member
Mesaje: 56
Membru din: 06 Iun 2006 13:35
Localitate: Deva

Mesaj de negru_co » 26 Iun 2006 07:41

Parerea mea e sa incerci pescuitul la suprafata cu miez de stuf.Foloseste un forfac mai lung, dar nu exagerat....Crede'ma ca e incercata treaba ;-)

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 26 Iun 2006 08:57

Da la baza trestiei la apa de minim 0,8 m, baga cateva fire de par/carlig cu porumb uscat, sau numai hidratat dar nu fiert. Foloseste carlige groase in carne, longshank-urile sau alt tip de carlige subtiri le mesteca la propriu. Planteaza monturile si cam 1/2 kg porumb langa fiecare.
Daca nu merge, incearca sa pui niste spuma flotanta galbena printre boabe si sa folosesti un combillink cu parte textila libera de la 4 la 15 cm dupa cum e fundul baltii.
O momeala buna este anasonul planta nu extracte si alte chestii, desi nu e la indemana de gasit.
Poti urmari dupa trestie in ce loc se hraneste amurul si acolo poti incerca sistemul.
Daca balta e furajata cu furaje tehnice(nu cereale) poti sa-l prinzi la trigga.

Ady M
new member
Mesaje: 16
Membru din: 07 Iun 2006 19:14

Mesaj de Ady M » 27 Iun 2006 15:05

Multumesc anticipat tuturor care mi-au raspuns . O singura rugaminte am CITITI PRIMUL MESAJ SCRIS DE MINE ca sa fiti in tema cu aceasta situatie unica .

Scrie răspuns