Alune tigrate

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Alune tigrate

Mesaj de msimarian » 12 Iul 2006 10:47

Am folosit alunele tigrate preparate dupa retetele din revista Aventuri la pescuit dupa ce in prealabil am nadit cu porumb fermentat si alune.Nu am avut rezultate deloc,desi in balta exista crap si cteno mari(15-20 kg).Oare de ce?Astept parerile voastre!
FIR INTINS!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 12 Iul 2006 11:13

cu ce alte nade ai avut rezultate?
Nu face ce nu-ti place!

Pekatonix
new member
Mesaje: 1
Membru din: 12 Iul 2006 18:45
Localitate: Tg-Mures

Mesaj de Pekatonix » 12 Iul 2006 18:50

Am folosit alune tigrate la lacul de la Taga cu rezultate excelente.

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 17 Iul 2006 07:29

Am folosit anul trecut numai porumb fermentat fara nici o aroma suplimentara si am avut rezultate bune,dar numai exemplare mici,la 2-4 kg,atat cteno cat si crap.Am incercat la alune tigrate deoarece porumbul este atacat imediat de raci,deci la fiecare jumatate de ora trebuie schimbat porumbul din carlig,daca mai este!Foarte curios este ca nu au fost nici sarituri pe patul de nada,lucru care anul trecut se intampla la fiecare partida.Cu ce as putea incerca sa prind exemplarele mari,in special cteno?Poate i-mi dati vreo idee,nu mai stiu cu ce sa incerc.
FIR INTINS!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 17 Iul 2006 10:33

incearca niste boiliesuri.

alege o reteta simpla, fara prea multa aroma, nadeste cateva zile si apoi incearca.
Nu face ce nu-ti place!

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 17 Iul 2006 13:32

O reteta pe baza de faina de peste ar fi buna?sau as aduna si mai multi raci pe locul nadit?Am incercat sa fac niste boilesuri pentru cteno din revista Aventuri la pescuit din luna mai sau iunie 2005 pe baza de mincare pentru pasari si aroma de usturoi-menta dar aluatul rezultat este prea sfarimicios si nu am reusit sa fac boilesurile,desi am respectat reteta.Mi se pare o reteta buna,dar ce pot sa fac pt.a nu sa mai sfarima?
FIR INTINS!

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 17 Iul 2006 13:34

O reteta pe baza de faina de peste ar fi buna?sau as aduna si mai multi raci pe locul nadit?Am incercat sa fac niste boilesuri pentru cteno din revista Aventuri la pescuit din luna mai sau iunie 2005 pe baza de mincare pentru pasari si aroma de usturoi-menta dar aluatul rezultat este prea sfarimicios si nu am reusit sa fac boilesurile,desi am respectat reteta.Mi se pare o reteta buna,dar ce pot sa fac pt.a nu sa mai sfarima?
FIR INTINS!

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 17 Iul 2006 13:42

pune reteta sa o vedem

eu as baga niste piper pentru balti cu raci, am observat ca nu prea le place.
Nu face ce nu-ti place!

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 18 Iul 2006 11:53

Reteta este urmatoarea:
-20% faina de malai
-25% gris
-20% mancare pt pasarele macinata fin
-10% faina de soia
-10% crochete pisici legume macinate fin
-5% faina orez
-5% nuca de cocos
-5% usturoi granulat macinat fin
Dupa omogenizare se adauga miere de albine pina cand aluntul nu se mai leaga de maini dupa care se adauga 20 ml ulei de masline.aluatul se lasa o ora in frigider intr-o punga de plastic.Desi am respectat reteta nu am reusit sa fac boilesurile,dupa fierbere(90 secunde) devin sfarimicioase,indiferent de perioada de uscare.Unde am gresit?
FIR INTINS!

msimarian
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 12 Iul 2006 10:33
Localitate: cluj napoca

Mesaj de msimarian » 18 Iul 2006 11:54

Reteta este urmatoarea:
-20% faina de malai
-25% gris
-20% mancare pt pasarele macinata fin
-10% faina de soia
-10% crochete pisici legume macinate fin
-5% faina orez
-5% nuca de cocos
-5% usturoi granulat macinat fin
Dupa omogenizare se adauga miere de albine pina cand aluntul nu se mai leaga de maini dupa care se adauga 20 ml ulei de masline.aluatul se lasa o ora in frigider intr-o punga de plastic.Desi am respectat reteta nu am reusit sa fac boilesurile,dupa fierbere(90 secunde) devin sfarimicioase,indiferent de perioada de uscare.Unde am gresit?
FIR INTINS!

Scrie răspuns