Boilie-suri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mihai pompiliu
member
Mesaje: 252
Membru din: 06 Ian 2005 13:07
Localitate: bucuresti

Mesaj de mihai pompiliu » 13 Mar 2007 08:28


toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 13 Mar 2007 08:33

@ marian

in principiu ar mai trebui destule ... practic ai indeajuns pt a face niste bile bune , in care sa ai incredere .....

pentru primavara acu eu zic ca aar trebui sa mai pui niste csl sau niste whisky link .... sau pune cam 10 ml de alcool de 96 per ou ...

pleaca din 5 oua, pune 5 ml din fiecare amino per ou, 10 ml de alcool, zii pass la uleiu de somon acu, 1 lingurita plina cu varf de betaina, aroma dozaju mediu, amesteca toate astea bine cu mixeru sau cu telu', si incepi sa adaugi usor mix, mestecand tot cu mixeru la inceput cat e mai subtire, si dupa cu mana ....

adaugi mix pana devine o plastelina uniforma si nu "prea" se mai lipeste de maini .... pe maini la framantat poti sati dai cu un pic de ulei, la fel si la rulat .

nu face coca foarte foarte tare si uscata, pune-o la frigider intr-o punga de plastic vreo 2 ore si dupa e gata de rulat ....

mai vezi tu pe parcurs ce am uitat eu sa-ti zic acum ....

ps: cel mai important lucru este sa pleci de la partea lichida intr-o cantitate mai mica si sa adaugi mix, nu sa faci intai "toata" partea lichida pt intreaga cantitate de mix si dupa sa vezi ca iese prea moale coca, ca nu prea mai ai ce sa-i faci .... dupa ce faci primele 5 oua, treci la sarja urmatoare ....

fir intins, si daca respecti instructiunile, din ingredientele de mai sus vor iesi niste bile de incredere ...

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 13 Mar 2007 22:48

merci mult pentru raspuns.
ar mai fi o intrebare: ce grosime trebuie sa aiba cirnaciorii pentru bile de 16 si de 20?
asta ca sa nu tai aiurea virfurile la pistol

Avatar utilizator
PaulP
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 27 Feb 2007 18:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de PaulP » 14 Mar 2007 04:20

Pentru masa de 16 diametrul carnatului trebuie sa fie de ~13mm iar pentru cea de 20 de ~17mm. Taie varful mult mai mic apoi faci o proba ruland un carnat: prea mic il mai iei la smirgel, mai probezi mai pilesti un pic. Oricum incearca sa faci intai pentru masa de 16, daca gresesti il poti ajusta pentru cea de 20. Eu am incercat prima data sa-l tai bagand varful in masa si apoi taindu-l un pic mai mic (ca sa am ce pili), dar a iesit prea mare pt masa de 16 (avea diam interior 15mm din fericire a fost la fix pt masa de 18).

Avatar utilizator
PaulP
junior member
Mesaje: 95
Membru din: 27 Feb 2007 18:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de PaulP » 14 Mar 2007 04:20

Pentru masa de 16 diametrul carnatului trebuie sa fie de ~13mm iar pentru cea de 20 de ~17mm. Taie varful mult mai mic apoi faci o proba ruland un carnat: prea mic il mai iei la smirgel, mai probezi mai pilesti un pic. Oricum incearca sa faci intai pentru masa de 16, daca gresesti il poti ajusta pentru cea de 20. Eu am incercat prima data sa-l tai bagand varful in masa si apoi taindu-l un pic mai mic (ca sa am ce pili), dar a iesit prea mare pt masa de 16 (avea diam interior 15mm din fericire a fost la fix pt masa de 18).

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 15 Mar 2007 21:09

multumesc inca o data pentru sfaturi.
as mai avea o nedumerire, s-au dat diferite sfaturi despre compozitia bilelor dar despre pastrarea lor nu stiu nimic. am inteles ca se fierb in jur de 1 min, dar dupa aia? cit timp tre sa stea la uscare sau dupa cit timp se pot pescui cu ele? cit timp sunt valabile si cum se pot pastra mai mult timp? voi le fabricati pe balta sau acasa inainte de pescuit cu o zi sau doua? daca sunt facute acasa se mai dipuiesc?

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 15 Mar 2007 21:25

Ca parere personala,bilele daca nu le faci solubile, se fierb intre 1-2 min.(in functie de diametru),iar timpul de uscare variaza intre 3-5 zile inainte de folosirea lor(parerea mea)... :oops:
Ele in acest timp, in conditii bune de temperatura ,tinute la umbra si curenti de aer,capata duritatea necesara ca sa nu se sparga in momentul lansarii lor cu bastonul de nadire...
Daca vrei sa le pastrezi mai mult timp,avand in vedere ca nu bagi conservanti in compozitie,pur si simplu, le pui la congelator.
Practica , pe balta se face!!!

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 15 Mar 2007 21:38

Nu Radule nu trebuie sa le faci cu 4-5 zile inaite este suficient cu 1 zi inaite cele mai bune sint atunci cind sint proaspete,eu le dipui pe cele de cirlig cu citeva ore inaite,cit despre fiert este suficient un minut.

Avatar utilizator
Valentin B.
junior member
Mesaje: 69
Membru din: 12 Feb 2004 16:45
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de Valentin B. » 15 Mar 2007 21:50

@Ticu
Bilele le fierbi in functie de mix.....Nu cred ca fierbi Red Herring-ul doar 1 minut...

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 15 Mar 2007 21:53

Ticule incearca sa arunci o bila cu bastonul de nadire (indiferent din ce mix)dupa fierbere ...la o zi,
la o distanta de nadire de 90-100 metri si vei avea surpriza ca la jumatatea dinstantei parcurse pe triectorie se sparge bila si se imprastie in mai multe directii :lol:
Cat despre dipuire un boiles ca sa ajunga la maxima eficacitate are nevoie de cel putin 12 ore (din experienta mea) :lol: :lol: :lol:,dar aceasta este o parere personala...
Practica , pe balta se face!!!

Scrie răspuns