Boilie-suri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 16 Mar 2007 19:35

Fara conservanti nu vad cum a tin ,am incercat de foarte multe ori si in citeva saptaminii au inceput sa mucegaiasca,problema cu crapatul nu am patito inca.

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 16 Mar 2007 22:06

astazi mi-am mai cumparat si ultimele ingrediente pentru o reteta de bile. abia astept sa trec la lucru. daca le bag la frigider sau congelator o fi bine?
si dipul cum se face? sau ce model si ce aroma ar fi mai de calitate?
eu anul trecut dipuiam boabele de porumb in dip cu aroma de porum si am avut rezultate bune fata de ceilanti care nici nu auzisera ce e ala dip.
as mai avea ceva nelamurir cu nada. anul trecut nadeam cu porumb fiert amestecat cu cinepa fiarta si un liant ca sa le lege. banuiesc ca la bile tre sa schimb nada. e aici sunt varza. am inteles ca trebuie pelete. mincarea de pisici sau de caini o merge?
oricum multe multumiri ca ma-ti mai luminat cu fabricarea bilelor si pastrarea lor. am mai prins incredere. mai am de studiat despre nada cum se fabrica.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 16 Mar 2007 22:49

Ticule,nu inmultii dipul cu apa,boiliesurile bine dezhidratare si le poti tine cu lunile in dip fara sa mucegaiasca si fara sa se faramiteze .Vor fi tari.Ti-as zice o metoda,dar ai inceput sa sti cam multe si nu-i bine :lol:
Teacher,cu metoda ta sigur vei obtine pop-upuri.

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 16 Mar 2007 22:55

:D :D :D

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 17 Mar 2007 07:03

Da, Dane , e posibil ca in vid bilele sa expandeze si sa obtin pop-up-uri. Oricum, am sa incerc, nothing to lose! Daca merge, dati o bere? ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 19 Mar 2007 09:05

Ale mele tin foarte bine , si sunt incepator . Am bile deshidratate cate le-am facut in August anul trecut si sunt super , si am bile in dip care stau de anul trecut din Aprilie . Nu sunt tari , sunt putin moi dar elastice , si daca la lasi o zi la aer se fac numai bune .

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 01 Apr 2007 14:49

am facut 1 gk de bile care au esit f.bine numai ca am o problema, dupa 12 ore de stat la uscat s-au crapat in general cele cu diametrul de 20. am facut si cu diametrul de 16 dar inca nu au crapat probabil ca urmeaza.
aveti idee de la ce crapa cind se usuca?
cam asta este reteta:
Malai risnit 100gr
Gris risnit 150gr
Faina soia 100gr
Bridfood 125gr
Faina de orez 25gr
Betaina 5gr

Oua 5buc
Aroma capsuni EA 2 ml
Multimino 10ml
Nutramino 10ml
Ulei somon 10ml
Sweet cajouser 2ml
Melasa 10ml

daca stie cineva unde am gresit sa incerc sa repar la urmatoarea fabricare de bile ii sunt recunascator.

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 01 Apr 2007 22:27

Eu zic ca ai facut coca tare!...
Faci intai partea lichida apoi adaugi faina pana iti iese o coca nu foarte tare!....Asta ar fi secretul pe care il capeti prin experienta!

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 02 Apr 2007 06:59

[quote="mariandmd"]am facut 1 gk de bile care au esit f.bine numai ca am o problema, dupa 12 ore de stat la uscat s-au crapat in general cele cu diametrul de 20. am facut si cu diametrul de 16 dar inca nu au crapat probabil ca urmeaza.
aveti idee de la ce crapa cind se usuca?
.[/quote]
Daca ai pus gris rasnit e ca si cum ai folosi faina alba de grau!!! Granulele de gris si malai actioneaza ca un "tampon", rezervor de umiditate. Variatiile dimensionale datorate deshidratarii/rehidratarii in dip sunt preluate de granule. ACESTEA isi modifica de fapt volumul, si nu apar microfisuri care sa se propage in masa bilei, ca atunci cand folosesti componente cu granulatie mica. Cu cat e bila mai mare, tensiunile induse de uscarea neuniforma sunt mai mari si bila crapa mai iute. O alta problema ar putea fi si uscarea prea rapida la suprafata, in interior ramane umeda si nu a apucat sa se contracte, sa "tina pasul" cu stratul superficial.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 02 Apr 2007 11:15

fratilor,a-ti scris 11 pagini despre boilesu-ri si tot nu a-ti lamurit problema,nu e cam mult :?: e atita informatie pe site despre subiect,trebuie doar citita.

Scrie răspuns