Boilie-suri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 03 Apr 2007 00:41

vlasin florin scrie:fratilor,a-ti scris 11 pagini despre boilesu-ri si tot nu a-ti lamurit problema,nu e cam mult :?: e atita informatie pe site despre subiect,trebuie doar citita.
Capra tatii , se vor mai scrie inca o suta si iti garantez ca tot nu va fii lamurita problema , e imposibil sa nu apara ceva in discutie de fiecare data . :lol:
Powered by two rods

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 04 Apr 2007 20:50

mariandmd scrie:am facut 1 gk de bile care au esit f.bine numai ca am o problema, dupa 12 ore de stat la uscat s-au crapat in general cele cu diametrul de 20. am facut si cu diametrul de 16 dar inca nu au crapat probabil ca urmeaza.
aveti idee de la ce crapa cind se usuca?
cam asta este reteta:
Malai risnit 100gr
Gris risnit 150gr
Faina soia 100gr
Bridfood 125gr
Faina de orez 25gr
Betaina 5gr

Oua 5buc
Aroma capsuni EA 2 ml
Multimino 10ml
Nutramino 10ml
Ulei somon 10ml
Sweet cajouser 2ml
Melasa 10ml

daca stie cineva unde am gresit sa incerc sa repar la urmatoarea fabricare de bile ii sunt recunascator.
Scade procentul de faina de orez si birdfood (cred ca e macinat ?????), baga un pic de lactalbumina , caseina sau chiar si lapte praf ....... vei vedea ca nu mai crapa si obtii un boili de o calitate superioara !

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 05 Apr 2007 07:31

@mariandmd

corect este sa calculezi dozajul la partea lichida in functie de ou ( de ex aroma 1 ml/ou ) , de regula pentru 20 de oua , la care se adauga mixul , pentru ca in functie de marimea oului si tipul de mix cantitatea de mix ( exprimata in grame ) necesara nu este la fel ( adaugi mix atit cit cere pina ajunge la consistenta pe care o apreciezi tu ca optima pentru rulaj).
ma indoiesc ca la 5 oua + partea lichida iti intra fix 500 grame mix .
faptul ca s-au crapat , tine de mecanica mixului solutia teoretica ai primit-o de la Florin , dar doar tu prin incercari iti poti da seama care este solutia . personal folosesc mixuri gata facute pe care le cumpar ca atare .
o solutie interesanta pentru cei care sunt mai la inceput sau pentru cei grabiti este cea propusa de CCMOORE , unde pe linga mixul gata pregatit , ofera si partea lichida gata amestecata ( de adaugat doar aroma) .

iulian s.




iulian s

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 05 Apr 2007 13:49

multumesc mult pentru sfaturi. de remarcat ca cele de 16 mm sunt ok, doar cele de 20mm s-au crapat.
am sa incerc varianta cu lapte praf.

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 11 Apr 2007 13:05

miine si vineri sper sa testez pentru prima data bilele facute de mine. :D
le-am facut in urma cu 9-10 zile si inca arata destul de tentante si au si mirosul in regula.
oricum am si redy made in caz de esec :mrgreen:
am sa incerc la bile si la porumb fiert si dipuit.
am de pescuit 4 zile asa ca am sa vin cu vesti duminica.
pina atunci am de pescuit :D

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 11 Apr 2007 14:15

Fir Intins, dar explica-mi si mie ce vrei sa zici cu porumb dipuit? L-ai dipuit doar pe cel de momeala sau si cel de nada? Vezi sa nu pui pestele pe fuga cu prea multa aroma.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 11 Apr 2007 19:32

l-am dipuit doar pe cel pentru momeala. am sa dau cu o lanseta cu porumb sa vad ce ii place

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 11 Apr 2007 19:56

Aha. OK atunci fir intins si toate cele bune.
Carpfishing... A way of life!

cosmin tg mures
member
Mesaje: 104
Membru din: 02 Mar 2007 15:34

a

Mesaj de cosmin tg mures » 13 Apr 2007 12:19

ami ziceti va rog cum se dipuieste porumbul pt momeala si cum cel pt carlig daca se poate si exemple de arome

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 13 Apr 2007 19:54

mariandmd scrie:miine si vineri sper sa testez pentru prima data bilele facute de mine. :D
le-am facut in urma cu 9-10 zile si inca arata destul de tentante si au si mirosul in regula.
oricum am si redy made in caz de esec :mrgreen:
am sa incerc la bile si la porumb fiert si dipuit.
am de pescuit 4 zile asa ca am sa vin cu vesti duminica.
pina atunci am de pescuit :D
o sa ti-o i-au inainte ....daca esti cine banuiesc ai luat deja unul la vreo 2 kg la boiles :D

Scrie răspuns