Cum calculam valoarea proteica a nadei...?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Musaro Adriano
veteran
Mesaje: 705
Membru din: 29 Ian 2003 15:02
Localitate: torino italy

Mesaj de Musaro Adriano » 07 Mar 2004 23:30

salut baieti, SF mai spart cu intrebarile tale dar intradevar sunt constructive, vreau sa te raspund la primele 4 intrebari: penrtru ca esti un crapar meticulos...si smecher!! :D :D
despre ultima intrebare sincer nu stiu nimic!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Glumesc frate pescar, glumesc... este o intrebare foarte importante:
pentru differenta de hidrati pot sa stai linistit (find idrati conducatori de energie si ajuta crapului la digestie) de asemenea tim pasley a aratat o seria de factoare negative datorita lipsa de hidrati.
pentru grasimi discursul este mare camarazi pescari: find ca crapul nu are enzimi de digestie pe care le avem noi(de fapt nu le are de loc) resulta foarte greu digeribilitatea grasimilor, iarna trebuie introdusi mai putin,sau deloc (pentru ca iarna nu iarta greselile)(iarna=apa rece) si vara putem sa crestem un pic cu valorile pentru ca activitatea crapul ne permite acest.Digerabilitate depinde insa de la balantare mixului. Un mix balantato in principiu poate sa fie asa compus: 43 % proteine 38% carboidrate 7% grasimi si restul fibra, mineral si vitamine. Stiu ca multi pescari pentru a nu gresi si pentru a balanta cu siguranta (pont) grasimile in mix folosest anumite substante care usorasa digerabilitatea acestuia : Cacao amar si... anason (nu aroma in sticlute dar anason de mama natura).
IIertatima pentru esplicatie asa de elementara dar discurs este foarte adanc si eu sunt un simplu pescar obosit la ora acesta. Numai bine si...ne auzim

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 09 Mar 2004 09:13

va rog frumos pastrati subiectul discutiei
mesaje personale va puteti trimite folosind optiunea "MP" - mesaj privat

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 13 Iun 2004 14:16

Sunt cam lipsit de experienta in domeniul asta.. dar sper ca veti intelege intrebarile mele. Care sunt limitele in care se incadreaza concentratia in carbohidrati, proteine , grasimi ,fibre si vitamine a unui mix? Cum inclina balanta in favoarea unuia sau altuia in fctie de sezon? E adevarata legenda cu aromele de fructe vara? Daca da care este explicatia logica? Proteinele pot fi introduse in mix si direct descompuse sub forma de aminoacizi? In cazul in care se poate cum se calculeaza concentratia proteica finala? As dori niste explicatii cat mai edificatoare pt ca si asa hatisul mixurilor de boilies este ingrozitor...cel putin pt mine. www.xxx.ro

Scrie răspuns