PORUMB - Aroma ??? de care ....?//?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Kino
new member
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mai 2004 23:57
Localitate: Arad

PORUMB - Aroma ??? de care ....?//?

Mesaj de Kino » 10 Oct 2006 20:03

cica crapul devine carnivor cand scade temp apei sub 10 grade...eu totusi am capturi la arome de fructe...ce parere avetzi????

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 10 Oct 2006 20:24

E normal,mai ales daca folosesti aromele de capsuna sau ananas care au in general un ph acid,sau arome de fructe care au ca solvent E.A.Crapul nu percepe mirosul ca si omul,el simte diferenta de ph din jurul momelii,pe care o interpreteaza drept hrana.Nu simte mirosul de capsuna si simte semnalul chimic pe care-l emite un boilies cu aroma de capsuna.

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 10 Oct 2006 20:26

Crapul nu iti simte aroma iti percepe aciditatea din jurul momelii.

dinu profesoru
senior member
Mesaje: 320
Membru din: 08 Oct 2006 21:32
Localitate: Oradea

Mesaj de dinu profesoru » 10 Oct 2006 20:46

sub temperatura de 10 grade celsius metabolismul crapului este redus cu 90% deci implicit scade mult in mobilitate,asa ca:
1-crapul devine frecvent "rapitor"(este impropriu putin) adica se hraneste si cu peste mic,atunci cind din arealul sau dispar anumite surse de hrana conventionale si bineinteles apa abunda in puiet.(nu trebuie uitat faptul ca crapul este un peste foarte oportunist)
2 nu exista chiar nici o legatura intre a prinde mai bine sau mai putin bine crap la temperaturi scazute cu boilies sau peste mic,important este unde pescuiesti si ce hrana contine preponderent arealul crapului din zona.
3 pe de alta parte o data cu scaderea temperaturii crapii se aduna in gropi si bineinteles cei mai mari au prioritate,o data adunati aici daca li se iveste ocazia in a se hrani vor prefera cu siguranta o momeala putin miscatoare sau incitanta(larve de libelula,rima rosie sau chiar pestisor viu fara a fi intr-o foarte buna conditie).Mai trebuie sa mentionez faptul ca regulile de mai sus nu se aplica in lacuri unde crapul a fost furajat superintensiv cu zeci de feluri de boilies care contin sute de feluri de atractanti si enzime,dar acesta este un alt subiect pe care cand am sa ma hotarasc am sa-l deschid pe forum. :D :D :D

Avatar utilizator
Kino
new member
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mai 2004 23:57
Localitate: Arad

Mesaj de Kino » 10 Oct 2006 21:21

ok, ce mi-ati spus in mare stiam....eram curios de altceva...oricum multumesc pt raspunsuri...reformulez....ce anume pescuti in aceasta perioada in afara de boiles.....???

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 10 Oct 2006 21:24

Cu boiles :mrgreen:

Avatar utilizator
George41
new member
Mesaje: 17
Membru din: 22 Sep 2006 18:36
Localitate: PE BALTA...MAI MEREU

.

Mesaj de George41 » 11 Oct 2006 05:57

Kino, incearca frate SI la buchet mare de viermushi pusi pe rig.. ;-)
Ala din avatar..sunt eu :-)

Avatar utilizator
George41
new member
Mesaje: 17
Membru din: 22 Sep 2006 18:36
Localitate: PE BALTA...MAI MEREU

.

Mesaj de George41 » 11 Oct 2006 08:19

@ ticu...daca DAN te-a luat cu el, si ai prins si tu catziva "baboi", asta NU inseamna sa raspunzi la misto unora dintre baieti..asa cum vad ca le cam raspunzi...

@PCDAN...mai "potoleste-l" pe ticu..ca iar se ajunge la polemici intre baietii de pe acest forum...invata-l sa raspunda ( daca stie..) ca tine de exemplu: scurt si la obiect.
ms. pt intelegere
8)
Ala din avatar..sunt eu :-)

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

....

Mesaj de ticu » 11 Oct 2006 10:17

De pescuit impreuna ,nu am pescuitcu DAN.apropode aia citiva baboimacar eam prins in beltii salbatice nu ca tine pe beltii supra populate unde prinde ori cine.
Iar iti place sa te bagi in seama ca musca in......?
Crezi ca daca ti-ai pus fataul ala la avatar impresionezi pe cineva,iti aratinumai prostia pe care o ai in cap.
P.S DACA NU INCAPI DE ....TACI SI .....CRISTI :mrgreen:

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 11 Oct 2006 11:01

La cine am raspuns la misto?
Nu te uiti putin la toate postarile tale,sint numai aiurea.
Nu vezi ca iesti luat de prost de toata lumea pe toate forumurile.

Scrie răspuns