Caseinatele

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 05 Dec 2006 21:02

@ bala
ptr continut proteic.
Nu mai bag nici o caseina si nici un caseinat.Reteta care o am este buna mi-a dat rezultate tot anul si mai bine sa prind cu ce am decat sa merg la peste si sa ma uit la senzori cum stau cuminti. :lol: Am 2 retete un birdfood si un fishmeal concepute de mine si am prins cot la cot cu unul de prindea cu SBS M1.
Nemultumitului i se ia darul asa ca ma multumesc cu ce am si gata.
Oricum multumesc ptr interesul care l-ati aratat.
Carpfishing... A way of life!

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 05 Dec 2006 21:05

ticu scrie:Caseina este de 4 feluri.
CASEINA
CASEINA DE CALCIU 90%proteina
CASEINA DE SODIU 95% proteina
RENNET CASEINA acida
Alegere iti apartine dar daca tot stiai nu inteleg rostu intrebarii :!:
ticule caseina e caseina si caseinatul e caseinat...nu e aceeasi mancare de...peste.caseina este proteina din lapte.cand proteinele din lapte sant separate sub actiunea unei substante alcaline,acestea tind sa se lege de ori de calciu ori de natriu(sodiu) existente in lapte...astfel ia nastere caseinatul de calciu si cel de sodiu.
rennet caseina nu este acida,din contra are un ph neutru
exista si o caseina acida...
avantajul caseinatelor este faptul ca sant mult mai repede digerabile decit caseinele,dar cea mai repede digerabila proteina lactata este proteina de zer...

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 05 Dec 2006 21:09

@bala
Ai perfecta dreptae.

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 05 Dec 2006 21:47

Oameni buni ,nu suntem la ora de chimie ,dar din discutiile cu alti pescari straini ,dar si din experienta proprie am ajuns la concluzia ca RENNET CASEINA ,ARE UN EFECT RAPID ATAT PE APE CALDE CAT SI PE APE RECI ,cu conditia sa nu o fierbi ,si doar sa pudrezi bilele dupa ce le-ai fiert ,are si o digerabilitate mare ,aproape instant .[EFECTUL RAFAELLO ,VORBA LUI VLADEANU :lol: :lol:
este foarte buna pentru partidele scurte de 2-3 zile ,iar pentru partidele lungi nu este recomandata .
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 05 Dec 2006 21:56

oanavictor scrie:Oameni buni ,nu suntem la ora de chimie ,dar din discutiile cu alti pescari straini ,dar si din experienta proprie am ajuns la concluzia ca RENNET CASEINA ,ARE UN EFECT RAPID ATAT PE APE CALDE CAT SI PE APE RECI ,cu conditia sa nu o fierbi ,si doar sa pudrezi bilele dupa ce le-ai fiert ,are si o digerabilitate mare ,aproape instant .[EFECTUL RAFAELLO ,VORBA LUI VLADEANU :lol: :lol:
este foarte buna pentru partidele scurte de 2-3 zile ,iar pentru partidele lungi nu este recomandata .
PENTRU PARTIDELE LUNGI NU ESTE RECOMANDATA NICI UN FEL DE CASEINA SI NICI O AROMA FOARTE PUTERNICA ,ACESTEA PROVOCAND UN SIMTOM DE RESPINGERE
Nu au nici o legatura cu flotabilitatea bilelor [caseinele sau caseinatele ]
.
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 08 Dec 2006 11:22

Victor, de ce crezi ca un ingredient cu valoare proteica atat de mare cum e caseina (peste 90%) e pentru partide scurte si nu pentru partide lungi?

Din cate stiu eu, caseina nu e pentru partide scurte. E un ingredient care, la fel ca si alte proteine lactice, contribuie la valoarea nutritiva a nadei. Face din nada (si) o sursa de hrana, nu numai o sursa de atractie. Daca nada rezultata va fi pentru partide scurte sau lungi depinde de alti factori, nu de caseina. Caseina (de cheag sau acida) e prezenta in numeroase mixuri de firma, de diverse tipuri (HNV, fishmeal, birdfood), din care poti sa-ti faci orice tip de nada vrei, pentru partide scurte, medii sau lungi.

Caseina poate influenta duritatea boiliesurilor prin granulatie. Vei vedea notatii de tip 30, 80, 90, 100. Sunt indicatori de granulatie. Cu cat numarul e mai mare, cu atat granulatia e mai mica. O caseina cu granulatie mare (30) va intari nada.

Si, nu in ultimul rand, caseina e un ingredient recomandat de firmele producatoare de nada pentru boiliesuri flotante sau critic echilibrate.

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 08 Dec 2006 19:12

Vlad ,este adevarata valoarea proteica mare a caseinei,dar trebuie sa sti ca in primul rand se foloseste ca ingredient de atractie instantaneu[si sti acest lucru]dar daca folosesti in partidele lungi de pescuit si ai prins de la inceput [cateva ore pana se activeaza ]dupa 2-3 zile intervine fenomenul de respingere cauzat de faptul ca acei crapi care au fost prinsi si eliberati nu vor mai manca acelasi fel de boillies ,putand sa faca diferenta si sa ocoleasca acea nada atat de atragatoare
Din traducerile tale din articolele lui ANDY CHAMBERS,reiese ca acesta foloseste in partidele lungi pe care le face pe Orient ,bile ready made de la Nash,care la pretul pe care i-l au nu pot fi nici prea proteice si nici foarte calitative ,comparativ cu un boillies facut cu HI-NU-VAL sau oricare mix de la o firma de renume [HOME MADE ]
Consider ca nu am gresit cand i-am recomandat baiatului sa foloseasca ,caseina in partidele scurte mai ales ca intrebarea lui mai dinainte era cum sa-si conceapa un mix cu ajutorul calculatorului de mix,deci era vorba de un mix facut de el din ingredientele pe care le gaseste aici .
Nu vreau sa intru in polemica ,cu tine ,pentru ca s-ar putea ca amandoi sa avem dreptate ,eu am informatiile si experienta mea iar tu pe a ta .si rog pe baiatul care a intrebat sa cearna si sa experimenteze si ce ai scris tu dar si ce am scris eu .
Cand am avut unele nelamuriri referitoare la TANGE SQUID NU MI-A FOST RUSINE SA TE CONTACTEZ SI SA MA MAI LUMINEZ DE CE SI CUM ,dar acum eu cred ca vorbesti mai mult din carti si nu din experienta .
Cu stima si respect Victor .
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 11 Dec 2006 11:39

oanavictor scrie: PENTRU PARTIDELE LUNGI NU ESTE RECOMANDATA NICI UN FEL DE CASEINA
Victor, te asigur ca mixurile care contin caseine (sau alte proteine lactice) sunt in general mixuri cu valoare nutritiva ridicata, cu care poti face campanii de nadire de mare intindere si cu care poti pescui tot sezonul. Prezenta caseinei nu constituie absolut niciun impediment in a folosi nada pe termen lung – si asta ti-o spun nu din carti, ci din experienta!

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 12 Dec 2006 18:13

oanavictor scrie:Din traducerile tale din articolele lui ANDY CHAMBERS,reiese ca acesta foloseste in partidele lungi pe care le face pe Orient ,bile ready made de la Nash,care la pretul pe care i-l au nu pot fi nici prea proteice si nici foarte calitative ,comparativ cu un boillies facut cu HI-NU-VAL sau oricare mix de la o firma de renume [HOME MADE ]
Nea Victore, din cate stiu eu Andy Chambers pescuieste cu acele boiliesuri tocmai pt ca sunt valoroase din pct de vedere nutrtiv (cele mai multe au la baza S mixul , un mix foarte proteic). Este adevarat ca un boilies ready made nu are aceeasi prospetime si ,poate, aceeasi calitate cu a unui boilies proaspat facut dupa o reteta buna, insa asta nu inseamna ca toate boiliesurile ready made sunt slabe. Stiti foarte bine ce rezultate a avut varianta ready made a Monster Pursuit-ului anul acesta pe Darvari, si nu cred ca aceste rezultate nu spun nimic.
Pescuit crap

Avatar utilizator
Cristian Stancu
member
Mesaje: 201
Membru din: 30 Sep 2005 12:32
Localitate: Bucuresti/Romania

Mesaj de Cristian Stancu » 14 Dec 2006 22:48

M-ati facut curios, eu nu am folosit niciodata caseina asa ca sa o comentam un pic.

Englezii astia zic asa:

Casein is the predominant phosphoprotein found in fresh milk and also in cheese. When coagulated with rennet, casein is sometimes called paracasein. British terminology, on the other hand, uses the term caseinogen for the uncoagulated protein and casein for the coagulated protein. As it exists in milk, it is a salt of calcium.


Casein is not coagulated by heat. It is precipitated by acids and by rennet, a proteolytic enzyme typically obtained from the stomachs of calves. The enzyme trypsin can hydrolyze off a phosphate-containing peptone.


Adica aceasta caseina este o proteina care se gaseste predominant in laptele prospt, de asemenea in branza.

Pana aici e bine c doar folosim vara lapte praf in mix, nu? Mergem mai departe

Daca se combina cu rennet rezulta paracaseina care este face acesta caseina sa fie solubila.

Si aici e bine ca doar in apa pescuim nu? tra la la caseina asta nu coaguleaza la caldura si se precipiata doar in contact cu rennet,acizi si ceva enzime care se gasesc in stomacul gestantelor ( corectati dac gresesc )

Si treaba asta e buna ca putem folosi ceva rennet in dip ca sa activam caseina/ prefer rennetul in locul gestantelor :)

Acum trecem la punctul 2.

In a comprehensive 1989 nutrition study in China, known as The China Project, casein was found to have a direct correlation with tumor growth; it was suggested that casein may be a tumor promoter.

Aici spun chinezii ca in urma unor studii s-a stabilit ca substanta asta poate fi promotorul tumorilor. Aviz crescatorilor de pesti si o bila neagra pentru caseina ( do oricare ar fi ea)

Punctul 3

Casein and caseinates are used as extenders and tenderizers in imitation sausages, leaves, soups and stews. It is often used to nutritionally fortify foods and as a supplement because of the high protein content and quality, the low level of lactose and the bland flavor. Such nutritionally fortified foods include high-protein beverage powders, fortified cereals, infant formula and nutrition bars. Other uses include coffee whiteners, sauces, ice cream, salad dressing, formulated meats, bakery glazes, and whipped toppings.

caseina si caseinatele sunt folosite pentru marirea, frgezirea ? si imitarea carnatilor, tocanei ....tra la la . Este des folosita ca supliment nutritiv, datorita nivelului ridict de proteina, nivelului scazut de lactoza si a gustului dulceag.

Daca asa e ...nu mai mananc carnati in viata mea, nu vreau sa fac tumoare :) glumesc , cred ca i-ar placea si crapui ...ce dulce nu-i place lui. nu? Plus ca am face un boilies mi aerat, sa spunem.

Sunt mort de somn...

Mai scrie ca poate crea alergie, lucru pentru care, iar, nu as folosi caseina

Noapte buna,


Nici Einstein nu le stia pe toate, hai sa invatam unii de la altii si sa nu epatam
Da-i romanului un deget si ....ti-l bea.

Scrie răspuns