Caseinatele

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 03 Dec 2006 08:58

Retetele de la Mainline sunt secrete ,iar producatorul nu recomanda folosirea altor atractanti sau sau aditivi de la alte firme ,pentru imbunatatirea ,[active 8,pt10.winter secret]iar daca incerci tu sa-r putea sa ai surprize mari [sa nu se lege ,sa nu se ruleze,sa iasa foarte tari ,sau foarte moi ,iar de triga si triga ice ,lichidul triga are printre componente LUT [pamant ]si trebuie activat cu apa din balta cu cel putin 48 ore inainte de partida de pescuit .
Concluzia este ca cele 2 produse enumerate de tine sunt produse pentru partide lungi de pescuit ,iar noi folosim caseina tocmai pentru a mari sansele la partide scurte .
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 03 Dec 2006 12:58

Da asa e nu fac partide mai lungi de 1 week-end decat in concediu si chiar si atunci ma mai cheama astia si imi vine sa-i strang de gat cand ma cheama de pe balta. :evil:
Tocmai in ideea de a-mi mari sansele intr-o partida scurta am deschis topicul.
Nu pot sa ma plang,la dv pe balta am inceput sa prind repede, la aprox 30' de la inceputul paridei ,dar mi-au intrat din cei mici pana in 4kg.Cei mari intrau abea noaptea spre dimineata.(pesti intre 5kg si 9kg,nu am prins mai mari pe Darvari inca.)
Oricum in toate boiliesurile mele intra lichide nutritive(CSL,melasa,CSL Powder,Stimulin Amino Compound,etc,nu toate o data ci doar 2,max 3 combinate)
Ma gandeam ca in cazul in care casinatul sau rennet casein iese repede din nada si celelalte vor iesi mai repede-arome,lichide nutritive,etc.
Ce ziceti? :P
Carpfishing... A way of life!

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 03 Dec 2006 15:54

In momentul in care caseina activeaza bila ,este normal ca tot ce se elibereaza odata cu bulele de aer constituie atract instantaneu ,pentru ca se formeaza acel norisor ,care este format din componentele bilei .
Rationament corect :idea:
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 03 Dec 2006 16:05

Ok, va multumesc mult pentru interventiile dv care mi-au mai luminat un capitol despre nade si momeli.
Cu respect,Mihai! :P
Carpfishing... A way of life!

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 05 Dec 2006 19:44

ticu scrie:Caseinatul de sodiu .
ticule le cam incurci tata...caseinatul de calciu e mult mai solubil in ape cu temperaturi sub 15 grade decit caseinatul de sodiu...deci e mai recomandat caseinatul de calciu decait cel de sodiu pe ape reci. ;-)

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 05 Dec 2006 20:15

Nici nu mai stiu ce sa bag in bile.Sunt bulversat de tot.Asta cu caseinatul de calciu o stiam si eu dar vad ca parerile sunt foarte contradictorii.Credeam ca m-a edificat domnul Oana dar dupa ce am citit pe un site englezesc ca cel mai solubil in apa rece este caseinatul de calciu, nu stiu ce sa fac. Cred ca voi urma sfatul domnului Oana si voi investi in BFM pentru vara si Ener-vite pentr ape reci.Si poate o combinatie intre cele 2 primavara devreme,1/4 BFM si 3/4 Ener-vite.
Astea au tot ce le trebuie si caseina, caseinate,si tot tacamul.
Carpfishing... A way of life!

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 05 Dec 2006 20:36

Caseina este de 4 feluri.
CASEINA
CASEINA DE CALCIU 90%proteina
CASEINA DE SODIU 95% proteina
RENNET CASEINA acida
Alegere iti apartine dar daca tot stiai nu inteleg rostu intrebarii :!:

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 05 Dec 2006 20:42

Pai daca ce stiam eu era prost?
Carpfishing... A way of life!

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 05 Dec 2006 20:52

Scuze si lactalbumina.

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 05 Dec 2006 20:54

@mike
mike ptr ce vrei sa folosesti caseina/caseinat in bile???
ptr solubilitate?
ptr continutul proteic?
ptr digerabilitate?
in general caseinele sant mai greu digerabile,de aceea se folosesc mai des caseinatele...ca si continut proteic sant cam egale undeva intre 90-96 %
caseinatul de calciu are o solubilitate mai buna in ape reci
caseinatul de sodiu are o solubilitate mai buna in ape de peste 18 grade si este folosit mai ales in compozitia bilelor semi-flotante...
rennet caseina(caseina de cheag)- o buna solubilitate si principalul atribut -are un ph neutru ,deci merge f bine in combinatie cu un mix birdfood.se foloseste mai ales in compozitia bilelor flotante.etc.....
daca esti nehotarat,poti renunta la oua, faci solubile direct si ai rezolvat problema :lol:

Scrie răspuns