Boiles aroma piersica

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 24 Ian 2007 22:47

@ioanb
Ti sa raspuns la intrebare,ai vazut daca o pui cum trebuie :D

Avatar utilizator
Vlasin Florin
maniac
Mesaje: 1131
Membru din: 10 Mai 2005 14:29
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Vlasin Florin » 24 Ian 2007 23:29

@ticu
eu am generalizat...........

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 25 Ian 2007 07:45

Florine stiu ca generalizai,ginionul este ca am postat amindoi deodata,eu ma refeream ca nik h ia raspuns lui ioanb nici decum nu era referire la postarea ta.

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 25 Ian 2007 08:26

ticu scrie:Pune intrebare cum se pune,nu intreba sub forma de mito si dupa......nare rost sa mai continuam :D :bere:
Când o să fac eu mişto o să fie nasol . Am vorbit frumos , nu am insultat , nu am calomniat , am întrebat . De ce ţi s-a părut ţie că fac mişto nu ştiu , dar nu are importanţă . Eu trebuie să mă simt atacat , că mi-ai zis să tac şi chiar ai avut o atitudine de ştiucă care vorbeşte cu un bibănaş .
Revin , ce ai vrut să spui în fraza :
la vara are sa-ti prinda bine pe PESCARUSU ,diferent este mare de-la obleti si cite un scobar din cind in cind,la CRAP .
Răspunde-mi şi încheiem . :D

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 25 Ian 2007 08:34

vlasin florin scrie:fratilor chiar nu intelegeti ca la urma urmei fiecare crede ca el le stie pe toate,ce tot sariti unul la gitul celuilalt,mai bine incercati sa fiti mai constructivi si la obiect,eu de exemplu unde nu ma stiu stau draq in banca mea ;-) aviz amatorilor
Am întrebat dacă aromele EA sunt stabile la tratament termic , şi uită cum mi s-a răspuns , să tac .
Ideea era că nu poţi să ai o aromă pe bază de EA pură şi că orice aromă conţine mai mulţi solvenţi , astfel încât să rămână ceva şi după fierbere în boilies . Asta am vrut să arăt . Aromele cu bază 100 % EA sunt bune la prepararea porumbului şi a altor seminţe , adăugate după fierbere la înmuiere . Părerea mea .

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 25 Ian 2007 09:05

La fermentare , nu la înmuiere . Sorry .

Ardelean Sorin Adrian
new member
Mesaje: 16
Membru din: 05 Dec 2006 14:01
Localitate: Lugoj

Mesaj de Ardelean Sorin Adrian » 25 Ian 2007 10:15

Ticule eu dupa cum am scris,daca stii sa citesti,am scris ca mai am foarte multe de invatat despre pescuitul la crap.Iar in al doilea rand nu dau lectii la nimeni,eu doar scriu ceea ce stiu.Oricum Ticule nu te-am crezut chiar asa expert, sa stii ca mai uimit cu cate cunostinte ai tu despre pescuitul la crap.Dane berea sa stii ca ramane valabila. :bere:
sorin Lugoj

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 25 Ian 2007 12:05

Tocmai astai faza ,mai uimit cu indicatile date de tine despre arome si momeli care nici macar nu-leai folosit niciodata,nu stiu cum poti vorbi de lucruri pe care nici nu leai avut nici macar in mina darmai sa-le folosesti Sorine :idea: :mrgreen:

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 25 Ian 2007 14:54

Lugojenii se retrag , au bătut palma . Ticu - RESPECT .

Scrie răspuns