Boiles aroma piersica

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 24 Ian 2007 11:56

Ardelean Sorin Adrian scrie:Buna Gabi!Iti multumesc pentru urare,cit despre pescuit,pescuiesc prin baltile din jurul Lugojului.In legatura cu aroma de piersica,eu nu am folosit-o niciodata,dar dupa cite stiu se foloseste la partidele scurte de pescuit.Despre dip-uri,o sa- ti dau doua retete: 1)Pentru ape reci:Aroma 15%,Indulcitor 20%,Lichid nutritiv 60%,Ulei 5%(Somon) 2)Pentru ape calde:Aroma 10%,Indulcitor 20%,Lichid nutritiv 65%,Ulei 5%
Sorin , acel 15 % aroma ma intereseaza ceva care a-ti adaugat voi pe langa cea de piersica , asta daca a-ti adaugat alta aroma .

Da , aromele de fructe mi s-au parut si mie a fi cele mai rapide , cel putin in baltile in care am pescuit pana acum , dar spre exemplu , in cele cu multa iarba cel mai bine a functionat capsuna , fragi , afine , iar in cele curate tutti frutti.
Powered by two rods

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 24 Ian 2007 12:23

Oricare aroma poti sa-o amesteci una cu alta,dar trebuie sa fie una principala si una secundara nu se amesteca in cantitati egale.EX.aroma de piersic pe EA o combini foarte bine cu ananasul sau anasonuldar,daca pe sticluta de aroma scri 4ml pe kg mix tu pui3ml aroma de baza si 1,5aroma secundara ,daca bagi cantitati egale ,sau cit scrie pe sticlutale faci super aromate si poate sa provoace repulsie.

Avatar utilizator
Tilea Gabriel
Moderator
Mesaje: 1726
Membru din: 26 Ian 2005 12:43
Localitate: Dumbravita , Timis
Contact:

Mesaj de Tilea Gabriel » 24 Ian 2007 12:27

ticu scrie:Oricare aroma poti sa-o amesteci una cu alta,dar trebuie sa fie una principala si una secundara nu se amesteca in cantitati egale.EX.aroma de piersic pe EA o combini foarte bine cu ananasul sau anasonuldar,daca pe sticluta de aroma scri 4ml pe kg mix tu pui3ml aroma de baza si 1,5aroma secundara ,daca bagi cantitati egale ,sau cit scrie pe sticlutale faci super aromate si poate sa provoace repulsie.
Bineinteles Ticule , doar nu credea-i ca ma apuc sa pun aroma secundara cu galeata :lol:
Powered by two rods

Ardelean Sorin Adrian
new member
Mesaje: 16
Membru din: 05 Dec 2006 14:01
Localitate: Lugoj

Mesaj de Ardelean Sorin Adrian » 24 Ian 2007 12:32

Gabi,eu am folosit mult pe cea de capsuni si cuisoare. Da este adevarat ca citesc foarte mult articolele d-lui Adriano Musaro si pot sa spun ca am multe de invatat despre pescuitul la crap.Vreau sa incerc sa dau cu Squid&Octopus pe o balta pe care am pesuit mult si daca imi permite timpul,poate chiar saptamana viitoare. :-)
sorin Lugoj

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 24 Ian 2007 13:23

Gabi eu tiam dat o ideie daca vrei o folosesti daca nu nu,nu tia-m raspuns sub forma de misto,dar ori cum orice combinatie te costa foarte mult (TIMP)ca sa vezi cum raspunde crapu la ea :idea:

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 24 Ian 2007 13:28

PS.In legatura cu aromele cu atractie rapida sint cele pe ETIL ALCOL,nicidecum cele pe GLICEROL,CEA CE @CFR nici nu stie ce inseamna atractia rapida,nu aroma provoaca atractia rapida dizolvarea ci solventu.

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 24 Ian 2007 20:46

Lugojenii,mei ma uimiti cu cunostintele voastre despre pescuitul crapului :lol: :lol:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 24 Ian 2007 20:53

Ba fratilor nu mo luati in nume de rau,dar cum am putea noi,cei din Lugoj,care tot timpul am pescuit cu V.D.E si flacoane profi si gipo si aminoacizi pt.uz veterinar si care nu am pescuit decat de 5-6 ori cu arome de firma,sa facem recomandari unor pescari care pescue de ani de zile cu arome de firma ?Nu va suparati pe mine dar eu zic sa stam in banca noastra si sa urmarim sfaturile altora si sa nu mai intimidam lumea ;-)

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 24 Ian 2007 20:57

:D :D :mrgreen: ;-)

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 24 Ian 2007 21:15

ticu scrie:PS.In legatura cu aromele cu atractie rapida sint cele pe ETIL ALCOL,nicidecum cele pe GLICEROL,CEA CE @CFR nici nu stie ce inseamna atractia rapida,nu aroma provoaca atractia rapida dizolvarea ci solventu.
Cum rezistă aroma pe bază de EA la fierbere ? Că la 80 de grade alcoolul devine gaz şi se duce în nas la pescar , care cronometrează fierberea , săracu :mrgreen: ? Bănuiesc că nu sunt 100 % EA şi că au şi glicerol .

Scrie răspuns