Uleiuri?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 13 Apr 2007 08:56

nu vreau sa jignesc pe nimeni.dar parerea mea este ca ingredientele de baza le poti gasi si in supermarketuri si in plus faza cu testele si cercetarile cred ca e mai mult o strategie de marketing
sint produse care intr-adevar nu ai cum sa le gasesti in supermarketuri dar astea tin mai mult de atractanti,arome,stimulatori si alte feluri

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 13 Apr 2007 09:26

Nu cred ca jignesti pe nimeni . Multi au recunoscut ca la plecare in constructia nadelor de crap au plecat de la industria alimentara , farmaceutica , etc . Sunt multe produse care sunt preluate direct de acolo . O aroma de fructa pe baza de glicerol sau propilenglicol nu difera fata de cea folosita in ind. alimentara . Si sunt mai multe . Nu exista industrie de ingrediente dedicata special crapului . Dar s-au testat diferite ingrediente si mixurile lor contin clar ce e mai bun pentru el .
Acum exista clar produse dezvoltate doar pentru crap , dar acest lucru nu cred ca ar trebui sa ne faca sa bagam capul in nisip . Cineva zicea , cred ca Vlad Pavlovici , ca noi nu am inventat nimic in pescuitul cu mijloace moderne a crapului , am preluat pur si simplu o metoda si o folosim . Eu admir persoanele care incearca sa gaseasca un mix propriu din ingrediente stabilite de el . Nu ar trebui sa blamam pe cei ce vor sa descopere . Chiar nu vad cu ce deranjeaza .

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 13 Apr 2007 09:46

Daca mai sunt unii care isi amintesc de interviul luat de Tim Paisley lui Rod Hutchinson, unul din raspunsuri cuprindea exact ce a spus Ionut. Adica totul a plecat de la industria alimentara.Ca acum s-a ajuns la un anume rafinament e altceva (esteri, stimulatori,etc), dar inca mai sunt destule derivate din industria alimentara.Multe din fainurile care le contine un mix se foloseau in alimentatia animala cu mult inainte sa fie introduse in nadele de crap, asa ca nu e nimic nou.Intr-adevar firmele cheltuie bani cu testarea produselor, dar asta nu inseamna ca noi nu putem face un mix care sa prinda mai bine intr-o anumita perioada a anului sau anumite partide.Eu cred ca daca citim putin si printre randurile articolelor de specialitate putem sa ne facem nadele care sa ne ofere satisfactii imense.
Carpfishing... A way of life!

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 13 Apr 2007 17:10

Foarte imense ;-)

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 13 Apr 2007 17:39

Cum ar fi de exemplu polenul de albine, care nu este altceva decat hormoni ai plantelor (sau asa ceva :P) , bogat in vitamine, enzime, proteine,aminoacizi,hidrati de carbon, grasimi si substante minerale si putini se gandesc sa-i foloseasca.... :mrgreen:

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 13 Apr 2007 17:41

....si ca sa fiu on topic nu-mi lipseste niciodata uleiul de masline din coca nici macar primavara/toamna, impreuna cu mierea de albine care sunt plastifianti ideali!

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 13 Apr 2007 18:02

ticu scrie:Foarte imense ;-)
Cine stie, cunoaste... ;-)
Carpfishing... A way of life!

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 13 Apr 2007 18:30

Ca sa nu mai spun despre un lucru mai putin placut pentru oricine....

Cate o masura de rame, viermusi,garizi, proaspat rasniti in cateva maini de gris , toate astea facute cu o seara inainte de plecarea pe balta....ce poate fi mai bun? .... :oops:

Scrie răspuns