Lichidele nutritive

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Lichidele nutritive

Mesaj de ioanb » 10 Apr 2007 10:54

Lichidele nutritive gen amino nu stiu cum ca sa nu dam nume , mai vreo valoare dupa tratamentul termic al boiliesurilor - fierbere ?

Avatar utilizator
gone.fishing
new member
Mesaje: 27
Membru din: 04 Apr 2007 07:58
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gone.fishing » 10 Apr 2007 23:39

valoare nutritiva clar mai au, dar este foarte important si timpul de fierbere a bilelor. cu cat se fierb mai mult procentele de proteinele, carbohidrati, arome, etc. din mix scad. in general se fierb cam 60-180 sec
poti folosi si dip-uri pentru "bilele momeala"
fishing never dies

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 10 Apr 2007 23:47

Eu stiu ca bilele care contin lichide nutritive nu trebuiesc fierte mai mult de 90 de secunde. Daca le poti fierbe 60 sec. e perfect. Eu ca sa le pot fierbe doar 1 min. le fac de diametru mic (14mm) si sunt sigur ca timpul scazut a contat, deoarece am avut capturi mai mai mari decat pana sa folosesc lichidele nutritive corect in boiliesuri.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 11 Apr 2007 10:00

Daca nu se fierb mai mult de 2 minute mai au valoare.Dar pt. siguranta se pot tine inainte cu cateva ore sau zile de partida de pescuit intr-un dip care sa contina lichide nutritive.

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 11 Apr 2007 10:55

Si in dip ce se pune in afara de lichide nutritive , betaina , csl , etc. ?
Ca poate vreau sa tin sa zicem 5 kg de boiliesuri , inainte de o partida ?

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 11 Apr 2007 11:39

@ ioanb,
Ptr 5kg de boiliesuri eu zic sa faci in felul urmator: dupa ce le fierbi le lasi 12-24h la uscat dupa care le bagi la congelator. Inainte cu 12h de partida de pescuit le scoti si torni peste ele 200ml de Multimino-PPC sau Minamino sau ce lichid nutritiv crezi tu de cuviinta si le lasi sa-l traga pana la inceputul partidei. Daca poti sa le tii intr-o lada frigorifica e perfect.
Cand prepari boiliesurile nu le adaugi decat aroma,iar betaina poti sa o amesteci cu lichidul nutritiv care il torni peste boiliesuri.
Eu de jumatate de an am inceput sa folosesc boiliesurile congelate si parca ma descurc mai bine asa :lol:
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 11 Apr 2007 12:52

Ionut ma cheama ! :D Dar m-am logat asa ca nu ma mai lasa admin. cu numele meu .
Am o problema cu cele congelate , crapa la dezghetare , stiu si de ce , dar nu am cum sa le racesc rapid . In panificatie exista aditivi care se adauga pentru a se forma cristale mici de gheata , dar la mix cred ca nu merge . In general le prefer proaspete sau deshidratate cand e de plecat mai multa vreme si mai departe de casa .

Avatar utilizator
gone.fishing
new member
Mesaje: 27
Membru din: 04 Apr 2007 07:58
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gone.fishing » 11 Apr 2007 13:06

Eu cred ca iti crapa deoarece nu sunt suficient de bine uscate. daca au prea multa apa in pori cand le bagi la congeletor, si ingheata, apa isi mereste volumul fapt care determina fisurarea bilelor; si nu este vizibil fenomenul decat dupa dezghetare. incearca sa le tii mai mult la uscat...parerea mea
fishing never dies

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 11 Apr 2007 14:12

@ Ionut,
Nu stiu ce sa zic, nu am patit niciodata asa ceva si eu nu las bilele mai mult de 24h la uscat.Poate au granulatia prea mare si atunci e posibil sa ramana apa in ele.Daca asa e incearca sa reduci granulatia macinand cu rasnita de cafea jumatate sau 3/4 din mix.Pana sa ajung la retetele care le folosesc acum(un fishmeal si un birdfood) toate mixurile care nu-mi placeau cum se rulau (mai bine zis nu se rulau de loc :oops: ) le bagam la congelator si le foloseam ca nada.
Incearca sa bagi niste Nutragel sau albumina sau caseina de cheag pentru a le face sa se ruleze bine si sa ramana compacte dupa ce le rulezi.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 12 Apr 2007 07:09

Am pescuit mult timp cu boiliesuri congelate.Mi se par cele mai indicate pt. partide scurte de max. 36 de ore.

Scrie răspuns