Nutrabaits-Ener Vite Gold.

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Nutrabaits-Ener Vite Gold.

Mesaj de DODO27 » 11 Apr 2007 20:56

Intenţioinez să achiziţionez 5 kg de mix Nutrabaits-Ener Vite Gold din care să fac pentru prima dată bile.Sunt foarte hotărât şi încrezător,deoarece la începutul lunii mai,intenţionez să fac o partida de pescuit pe o balastieră.
Doresc sa ascult părerile celor care au folosit acest mix si care, eventual, pot să-mi spună ce rezultate au avut.Primesc cu plăcere,sfaturi ce m-ar ajuta la prepararea bilelor (cantităţi,îmbunătăţiri,timp de fierbere etc)...mai ales că sunt novice!Pe lângă mix am mai comandat:Fruit cajouser,lactalbumina,strawberry ester blend,betaina,multimino.Am uitat ceva?Am ales acest mix la recomandarea unui prieten pe care-l respect şi pe care-l consider un "google al crapului".Consider că ar fi bine să vă dau şi câteva detalii despre baltă.Balastiera 30 ha,peste mare dar puţin sau mai degrabă puţin dar mare ,puţin amur (cteno), crap populat anul acesta.(de la 1 la 3 kg ,cam 750 kg) la fel şi ceva somn mai măricel.Pe baltă se pescuieşte la boiles şi s-a şi prins.
Vă mulţumesc anticipat.
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 12 Apr 2007 07:13

Esti din Satu Mare.Vorbeste cu Florin Pop sau Limax,pescuesc de ceva timp la crap,probabil ca, cunosc si balta respectiva si poate te pot ajuta.

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Re: Nutrabaits-Ener Vite Gold.

Mesaj de Limax » 12 Apr 2007 07:56

DODO27 scrie:Intenţioinez să achiziţionez 5 kg de mix Nutrabaits-Ener Vite Gold din care să fac pentru prima dată bile.Sunt foarte hotărât şi încrezător,deoarece la începutul lunii mai,intenţionez să fac o partida de pescuit pe o balastieră.
Doresc sa ascult părerile celor care au folosit acest mix si care, eventual, pot să-mi spună ce rezultate au avut.Primesc cu plăcere,sfaturi ce m-ar ajuta la prepararea bilelor (cantităţi,îmbunătăţiri,timp de fierbere etc)...mai ales că sunt novice!Pe lângă mix am mai comandat:Fruit cajouser,lactalbumina,strawberry ester blend,betaina,multimino.Am uitat ceva?Am ales acest mix la recomandarea unui prieten pe care-l respect şi pe care-l consider un "google al crapului".Consider că ar fi bine să vă dau şi câteva detalii despre baltă.Balastiera 30 ha,peste mare dar puţin sau mai degrabă puţin dar mare ,puţin amur (cteno), crap populat anul acesta.(de la 1 la 3 kg ,cam 750 kg) la fel şi ceva somn mai măricel.Pe baltă se pescuieşte la boiles şi s-a şi prins.
Vă mulţumesc anticipat.
Am uitat eu sa-ti spun de CSL.

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 12 Apr 2007 18:13

Fir intins pe adrian I si atentie la reguli.
- crapul peste 3 kg se elibereaza;
- amurul se elibereaza indiferent de greutate.
- nu se retine crap sub 40 cm.
- poti retine max 4 kg crap pe partida, indiferent de cat dureaza partida.
partida noua se contorizeaza la lipsa 48 ore de pe balta cu tot cu scule :lol:
- se pescuieste cu max 3 bete la crap.
- se poate retine caras si somn indiferent de cantitate.

Atentie ca la prima abatere se suspenda permisul pe 2 luni pe aceasta balat.

Fir intins si cat mai multi crapi eliberati!

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 12 Apr 2007 18:31

ar fi misto sa fie acolo 30 ha apa, da mai mult de 7-8 nu-s :cry:

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 12 Apr 2007 19:10

nick h. scrie:ar fi misto sa fie acolo 30 ha apa, da mai mult de 7-8 nu-s :cry:
Nu sunt mai mult de 6 ha. de luciu.
Cat despre regulament,s-a stabilit ca se poate retine max.6 kg de peste,cu conditia ca sa fie de min.40 cm lungime,/partida de pescuit la crap ,tot ceea ce depaseste 3kg.ca exemplar ,se elibereaza neconditionat.
La fel si amurii(cteno),indiferent de greutate.
Din pacate,sunt "cratitari"foarte multi,iar controale,f.f.putine.
Se duce tot....de la ciortan de1- 1.5kg,pana la ....in "opinia "lor cat de mare este pestele.
Poate ar trebui sa se sesizeze (fara auto...)A.P.S.Satu-Mare si sa inceapa sa faca controala si la juvelnice. :evil:
Pacat de banii membrilor A.P.S.care sunt corecti si pescuiesc in regim de c&r. :!:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Re: Nutrabaits-Ener Vite Gold.

Mesaj de Pop Florin » 12 Apr 2007 22:06

DODO27 scrie:Intenţioinez să achiziţionez 5 kg de mix Nutrabaits-Ener Vite Gold din care să fac pentru prima dată bile.Sunt foarte hotărât şi încrezător,deoarece la începutul lunii mai,intenţionez să fac o partida de pescuit pe o balastieră.
Doresc sa ascult părerile celor care au folosit acest mix si care, eventual, pot să-mi spună ce rezultate au avut.Primesc cu plăcere,sfaturi ce m-ar ajuta la prepararea bilelor (cantităţi,îmbunătăţiri,timp de fierbere etc)...mai ales că sunt novice!Pe lângă mix am mai comandat:Fruit cajouser,lactalbumina,strawberry ester blend,betaina,multimino.Am uitat ceva?Am ales acest mix la recomandarea unui prieten pe care-l respect şi pe care-l consider un "google al crapului".Consider că ar fi bine să vă dau şi câteva detalii despre baltă.Balastiera 30 ha,peste mare dar puţin sau mai degrabă puţin dar mare ,puţin amur (cteno), crap populat anul acesta.(de la 1 la 3 kg ,cam 750 kg) la fel şi ceva somn mai măricel.Pe baltă se pescuieşte la boiles şi s-a şi prins.
Vă mulţumesc anticipat.
Ai mai uitat ceva Dodo ........ monturi "cadou" pt. tine mai am , iar 2 bile nutra de capsuna gasesc eu prin magazin ......... si cu putin noroc intra si "ala mare' ... ce zici :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
Pop Florin
veteran
Mesaje: 541
Membru din: 01 Aug 2005 20:21
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Pop Florin » 12 Apr 2007 22:09

nick h. scrie:Fir intins pe adrian I si atentie la reguli.
- crapul peste 3 kg se elibereaza;
- amurul se elibereaza indiferent de greutate.
- nu se retine crap sub 40 cm.
- poti retine max 4 kg crap pe partida, indiferent de cat dureaza partida.
partida noua se contorizeaza la lipsa 48 ore de pe balta cu tot cu scule :lol:
- se pescuieste cu max 3 bete la crap.
- se poate retine caras si somn indiferent de cantitate.

Atentie ca la prima abatere se suspenda permisul pe 2 luni pe aceasta balat.

Fir intins si cat mai multi crapi eliberati!
Frumoase reguli Nick H , mare pacat ca putini le respecta !!!!!!!!!!!

Scrie răspuns