Feromoni

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Feromoni

Mesaj de florynel » 26 Apr 2007 21:53

Tinand cont ca suntem in perioada de prohibitie ...as dori un sfat...merita sau nu folosirea feromonilor in aceasta perioada?

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 27 Apr 2007 02:51

Eu zic ca da !
Am folosit feromoni punand 2-3 picaturi pe Biles sau patratica de mamaliga!...
Iti recomand sa arunci fiola dupa fiecare utilizare! foloseste manusi si masca de gaze! :mrgreen:

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 27 Apr 2007 02:52

Eu zic ca da !
Am folosit feromoni punand 2-3 picaturi pe Biles sau patratica de mamaliga!...
Iti recomand sa arunci fiola dupa fiecare utilizare! foloseste manusi si masca de gaze! :mrgreen:

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 27 Apr 2007 15:01

las-o moale cu feromoni aia is de tot kkt

daca esti si norocos sa spargi fiola in masina pot sa o vinzi direct :mrgreen:

GHERAN MIRCEA
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 25 Apr 2006 20:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de GHERAN MIRCEA » 27 Apr 2007 16:17

In reteta cu care am dat la concursul de la Moara Vlasiei am avut separat porumb cu spartura (de porum) tinuta la inmuiat cu feromon (serios vb.) si cind pestele avea pauze mai mari schimbam si puneam porum cu feromon am avut o zi in concurs care am prins 115kg de la cintaru de dimineata pina la cintaru de seara
La partidele de antrenament un prieten mergea de fiecare data cu noi si pescuia cu porumb cu feromon si prindea de ficare data aproape ca noi(noi pescuiam la boilis)

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 27 Apr 2007 17:17

nu va contrazic iam folosit doar pe dunare si cred ca au fugit pestii la sarbi atunci cand iam bagat in apa :lol: ca nu am vazut nici unu timp de 3 zile

GHERAN MIRCEA
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 25 Apr 2006 20:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de GHERAN MIRCEA » 27 Apr 2007 17:47

:lol:

Avatar utilizator
DAN LUPU
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Dec 2002 17:05

Mesaj de DAN LUPU » 27 Apr 2007 20:21

Foarte buni feromonii astia, extraordinari. De acum vreo 7 8 ani i-am descoperit potentialul si de la inceput a mers de fiecare data cu ei; ma refer la glume proaste ca de pescuit nici vorba.
Ca sa fiu sincer nici nu cred ca s-au fabricat pentru pescuit macar, i-a iesit unui chimist un rezultat gresit de prin vreo reactie ceva si cum s-a gandit ca pescarii ar cumpara orice daca le zici ca prind peste cu el..........uite asa a iesit feromonul pe piata. Voi v-ati mai gandi la mancare daca pe langa voi se invarte o femeie in calduri? :-):
Acum stau si eu si ma intreb pe cine atrag feromonii astia, masculii sau femelele, sau poate o fi unisex cum mai sunt unele spray-uri ? Ar trebui exploatata la maxim ideea si sa scoata pe piata 2 produse pt EL si pt EA. Vrei sa prinzi regina crapoica dai cu "macho-fero" il vrei in carig pe tatal lor dai cu "fero-lady", iar pt cei mai excentrici dintre pescari care vor sa prinda cei mai excentrici pesti sa se scoata produsele "lesby-fero" si "homo-fero" :D
Pt patronii de balti ar trebui sa se scoata gel de dus cu feromoni sa-si imbaieze odraslele cand le scoate cate unul pe mal sa le pupe in bot, evident pe mai multe arome; uite eu unul pe cuvantul meu ca i-as imbaiat cu manutele mele, poate chiar si botezat lu nea' Oana, plodu ala de 25 kile al lui de pe Darvari, ala zmeul cel mic care crestea intr-o zi cat altii intr-un an si i-as fi pus si un cercel in ureche de aur evident :mrgreen:

GHERAN MIRCEA
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 25 Apr 2006 20:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de GHERAN MIRCEA » 27 Apr 2007 23:40

Da am inteles nu crezi dar daca iti spun ca eu cu feromoni am facut treaba intr-un concurs tot nu ma crezi si daca as mai zice ca Vladut Mateeanu a vazut lucru asta tot nu crezi asa ca prea putin conteaza pt. mine eu am raspuns intrebari lui florinel

Avatar utilizator
DAN LUPU
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 20 Dec 2002 17:05

Mesaj de DAN LUPU » 28 Apr 2007 07:53

Mircea nu trebuie sa juri pe cravata ta de pionier si sa aduci si martori nu mai stiu eu pe cine sa ne spui ca ai prins, te credem. Da mai gandeste-te daca ai mai facut treaba cu feromonul si pe alte balti si dupa asta abia poti trage o concluzie daca e eficient sau nu. Pe o balta care e un fel de crescatorie se prinde la orice, deci nu neaparat feromonul a fost ala care ti-a adus pestii, doar nu ai nadit sau pescuit exclusiv cu asa ceva ca sa-i acorzi lui tot meritul.
Repet, incearca si pe alte balti eventual salbatice, nu numai pe ligheanele alea pline de pesti de langa Bucuresti iar daca peste tot ai sa ai rezultate inseamna ca noi restul care l-am folososit am avut mai multa bafta la peste decat tine. :mrgreen:

Scrie răspuns