Alunele tigrate

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Alunele tigrate

Mesaj de boosterman » 27 Apr 2007 17:34

Cum si cand, pescuiti cu alune tigrate?
Ce fel de monturi folositi?

Avatar utilizator
M@tr|X|
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 13 Dec 2005 16:53
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de M@tr|X| » 30 Apr 2007 23:34

Alune tigrate poti sa folosesti atat la montura "Bottom" cat si la "pop up" dar atentie mare sa nu exagerezi. Alunele tigrate au un efect interesant in sensul ca provoaca "greatza" crapului daca sunt folosite in exces.

Cu toate astea este o momeala eficienta si o poti folosi pt a surprinde crapu cu o delicatese...

Fir intins.
Razvan Grindean
- carp addicted-

Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

Mesaj de supercarpio » 07 Iun 2007 15:26

Hmmm, alunele tigrate... mi se face pofta numai cind aud numele... :)

Sunt momeala mea preferata. Ieftine, usor de preparat si rezista ani intregi in congelator.

Eu folosesc de obicei doua pe firul de par urmate de o singura boaba de porumb din plastic pe un pat de nada de porumb fiert.

Rezultatele pot fi uneori bune, dupa cum vedeti aici:

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=3083

Numai bine,

-Marius
-Marius-

Catch Photo and Release (CPR).

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 19 Iun 2007 23:10

supercarpio scrie:Hmmm, alunele tigrate... mi se face pofta numai cind aud numele... :)

Sunt momeala mea preferata. Ieftine, usor de preparat si rezista ani intregi in congelator.

Eu folosesc de obicei doua pe firul de par urmate de o singura boaba de porumb din plastic pe un pat de nada de porumb fiert.

Rezultatele pot fi uneori bune, dupa cum vedeti aici:

http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=3083

Numai bine,

-Marius

supercarpio te rog sa ma ierti ca intreb dar mai ai si alte capturi majore in afara de crapul ala superb? la exact aceeasi nada ?
..daca puneai doua bucati de dop de pluta dimensionat asemenea alunelor tigrate si dipuit crezi ca il ratai pe asta?

Scrie răspuns