Pot face boilies?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 29 Mai 2007 16:26

raducu scrie:Daca pestele din balta aceea nu e obisnuit cu bile puteai sa pui ce vrei tu in ele , tot porumbul e baza.
Nu e chiar asa. Dupa parerea mea, chiar si pe o balta FURAJATA cu porumb e doar o chestiune de zile pana cand vei prinde mai bine la boilies, daca stii ce sa faci.

Adi. Oprea, pot sa-ti dau o sugestie? Daca esti la inceput cu boiliesurile, nu incerca sa-ti faci singuri si mixul, si reteta. Ai 99% sanse sa gresesti undeva. Colectia de ingrediente achizionata de tine arata ca ai si gresit. Mai bine ia un mix gata facut si o reteta sigura si lucreaza cu ele. Treptat, o sa poti sa le modifici daca e necesar, dar nu imediat.

Nu te feri de lucruri simple. Mixurile produse de firmele cu reputatie sunt verificate. Retele lor sunt verificate si ele. Daca n-ar fi foarte bune, ar disparea. E un drum usor de urmat si te ajuta sa inveti. La noi, o sa auzi pe multi ca “imbunatatesc” mixurile si retetele clasice, adaugand un pumn de ingrediente costisitoare. Unii stiu intr-adevar ce fac, dar multi nu imbunatatesc nimic, doar complica lucrurile. Tine minte ca fiecare ingredient are o logica si niciunul nu e obligatoriu, le folosesti sau nu in functie de tipul nadei pe care vrei sa-l produci (pentru partide scurte, medii, lungi, ape salbatice sau educate etc.). Problema nu este sa intrebi ce sa mai pui, la fel de bine ai putea sa intrebi ce sa mai scoti. Incearca sa intelegi rolul fiecarui ingredient si o sa afli singur raspunsul.

Dar pana atunci as merge pe lucruri sigure, nu pe experimente.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 29 Mai 2007 18:12

Bun sfat.Multumesc.Nu renunt la ideea de a face singur mixul tocmai pentru ca nu-mi este frica de un eventual esec pe balta si am la mine intotdeauna si 2-3 feluri de boilies cumparate (de obicei nutrabaits).
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

vali nedelea
member
Mesaje: 144
Membru din: 06 Ian 2007 10:24
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de vali nedelea » 29 Mai 2007 20:13

Adi pot sa-ti spun ca Vlad Pavlovici are perfecta dreptate, am pescuit pe o balta unde se nadeste numai cu porumb am dat cu bile cu aroma de porumb(mixul,atractul,si aroma luate din magazin) si dupa doua zile rezultatele au inceput sa apara ;-) ;-) ;-). Vis a vis de mixul pe care incerci sa-l faci eu te sfatuiesc sa nu renunti,dar nu te baza numai pe acele bile la o partida de pescuit :idea:
Vali NEDELEA
www.siweida.ro

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 31 Mai 2007 14:21

Salutare.
Vlad Pavlovici poate ma poti si pe mine ajuta cu un sfat ,o indrumare :ce boilies is pt partide scurte?(exemple te rog ) . Si cit de "scurta "ii de fapt o partida (minim).Nu prea am timp de stat pe balta prea mult (desi as vrea :-( )is cu job si faculta asa ca se intelege situatia.
Mersi
Fir intins!

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 31 Mai 2007 14:23

Am uitat sa spun ca boiles Rady-Made(exemple) ,pentru ca nu le am cu cele Home-made .
Mersi inca o data! ;-)
Fir intins!

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 31 Mai 2007 17:20

Daca nu ai timp de partide lungi ,gaseste locurile unde stau crapii.Nada putina,liniste multa,nu scoti betele din apa odata ce le-ai aruncat daca nu ai trasatura,pana nu pleci acasa.Boiliesuri ready made, sa-ti spuna baietii,nu folosesc si nu-mi pot da cu parerea.

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 31 Mai 2007 18:45

Salutare.

In primul rind felicitari pt "Cirligul de Aur" Dan Pop-Coman, sper sa nu ma insel si tu esti fericitu. Am citit multe postari de ale tale. Poate imi mai repeti ce atractant folosesti tu (am inteles ca folosesti ceva de la farmaciiile veterinare...sper sa nu ma insel) si ceva mincare de canari in loc de RR daca esti amabil sa imi spui cum se numeste :mrgreen: ...
Toate datele de mai sus mi-ar fi de folos in cazul de o sa ma apuc si eu mai serios de boiles si o sa mi le fac eu singur asa ca ti-as fi recunoscator ..
Astept si postarile celoralti(Vlad P.)... in legatura cu boilisurile Rady-Made(exemple) pentru partide scurte..
Mersi ;-)
Fir intins!

Avatar utilizator
ioanb
member
Mesaje: 101
Membru din: 23 Dec 2006 17:19
Localitate: Lugoj

Mesaj de ioanb » 31 Mai 2007 18:56

TechniSpice - Nutrabaits .

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 01 Iun 2007 07:00

sunt considerate cele mai bune boiliesuri in forma ready made de Ken Townley,in combinatie cu alte boiliesuri.TecniSpice intr-un procent mai mic.
Eu totusi raman la parerea ca un boilies facut in casa e mult mai bun ca unul readymade.Am pescuit de multe ori pe balti cu baieti care foloseau boiliesuri ready made consacrate .Eu si alti prieteni care aveam boiliesuri facute in casa prindeam ei nu aveau trasatura.

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 01 Iun 2007 11:27

Squid&Octopus+Strawberry solubil de la sbs.la mine merge f.bine in partide f.scurte 12 ore
unde nu e crap vai de bete

Scrie răspuns