Pregatire nada porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
mariuskelemen
new member
Mesaje: 20
Membru din: 10 Mai 2007 17:45

Pregatire nada porumb

Mesaj de mariuskelemen » 28 Mai 2007 19:21

Pentru o gama larga de nada pentru crap, click aici Nada crap


As dori si eu sa fac o nada de crap folosind:

- 1 1/2 porumb, 1/2 grau - inmuiat 24 ore cu 200 gr zahar apoi fiert pana crapa bobul adaugand 200 gr zahar si 4 linguri miere
- soia, orz, mei - in total 1 1/2 kg- inmuiat 24 ore

dupa fierberea porumbului le amestec toate si le tin 48 h in:
- 150 ml aroma aromix Sweet corn
- 100 ml atractant sensas Scopex
- 50 ml aminoacizi nutrabaits
- 4 lingurite betaina

Toate bune insa am o rezervaca daca folosesc corect combinatiile de arome si de mix , de aceea as dori sfaturi atat pt compozitia mix-ului cat si pentru arome etc.
Tin sa precizez ca partida de pescuit este de o zi pe o balta cu densitate mare de peste.

Momeala o sa folosesc porumb fiert din nada in aceleasi arome

As fi bine sa folosesc si uruiala de porumb pt a prelua mai bine aroma?

Daca as dori folosesc ca momeala boiles ce ar trebui sa introdu in mix?

merci anticipat

mariuskelemen
new member
Mesaje: 20
Membru din: 10 Mai 2007 17:45

Mesaj de mariuskelemen » 28 Mai 2007 20:54

Dupa o saptamana pe caldura asta nu fermenteaza prea tare sau asta e numai bine?

Dar canepa nu pluteste sau prin fierbere devine grea si se scufunda?

cat boiles ar trebui sa pun in nada sau este ok sa nadesc cu seminte si momeala porumb si boiles?

Avatar utilizator
baitrunner
new member
Mesaje: 24
Membru din: 23 Feb 2007 22:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de baitrunner » 28 Mai 2007 21:12

Porumbul e numai bun atunci cand intra in fermentatie... nu trebuie sa se imputa :mrgreen: eu asa am avut cele mai bun rezultate.

Canepa o fierbi pana se scufunda.. sau pana crapa bobu ...oricum e important sa nu pluteasca....cat despre boilies ..eu le-as pune spartura in nada ... nu am idee de cantitate...oricum nu cred ca e asa important.


Pantru nada amesteci toate ingredientele : porumb , canepa ,grau, mei ,soia orz si ce mai ai tu acolo... pe care le nadesti cu racheta.

Eu as mai adauga niste pelete.

Nick
member
Mesaje: 174
Membru din: 26 Aug 2004 13:14
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Nick » 29 Mai 2007 07:37

Am citit in AVP un articol in care se spunea ca daca pui zahar in apa in care tii la fermentat porumbul, acesta nu mai absoarbe asa bine apa si nu se inmoaie. Am incercat si ..... avea dreptate. Am introdus zaharul doar la sfarsit. Boaba era moale (dupa fierbere) si avea o forma ca si in conservele de porumb gata preparat.

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 29 Mai 2007 13:46

Am avut rezultate bune cu porumb tare lasat la inmuiat 24 de ore in apa,apoi fiert numai atat incat sa nu crape boabele,apoi lasat la fermentat la soare intr-un recipient deplastic sa se imputa rau de tot. Trebuiau 2 zile sa iasa putoarea din mana dupa o partida de pescuit. :D
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

nch
junior member
Mesaje: 88
Membru din: 04 Aug 2005 09:32

Mesaj de nch » 19 Iun 2007 23:34

raducu scrie:Am avut rezultate bune cu porumb tare lasat la inmuiat 24 de ore in apa,apoi fiert numai atat incat sa nu crape boabele,apoi lasat la fermentat la soare intr-un recipient deplastic sa se imputa rau de tot. Trebuiau 2 zile sa iasa putoarea din mana dupa o partida de pescuit. :D
raducu cam la fel procedez si eu ....si am observat ca daca il las, dupa inmuiere si fierbere inca o saptamana la "imputit"(dupa o partida ratata) inchis ermetic in cutie inporbagajul masinii parca am mai multe rezultate....chestia e ca daca pun mana goala pe porumb (fara manusi chirurgicale) de cate ori duc tigara la gura imi vine sa lesin :mrgreen:

Avatar utilizator
mariandmd
member
Mesaje: 135
Membru din: 09 Dec 2006 12:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mariandmd » 25 Iul 2007 19:42

am avut partida de pescuit in care am nadit cu porumb uscat cu economie
am avut doar 1,5 kg si am avut rezultate destul de bune.
urmatoarea data am nadit dupa o saptamina in acelas loc cu porumb inmuliat si fiert amestecat cu canepa fiarta, cu betaina, cu aromix de la senzas de porumb, cu meleasa si nu am avut nici o prezentare. urmatoarea partida am nadit doar cu porumb fiert si cinepa fiarta si la fel mici o prezentare. se pare ca numai porumbul uscat i-a placut. sau nu a mancat din cauza solunarului :roll: :D :D

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 26 Iul 2007 10:23

Mariandmd, pe ce balta ai fost? daca ai fost pe berceni-gropi, acolo vrea numai la porumb uscat... :-?

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 27 Iul 2007 21:25

S-au saturat prima data cu porumbul uscat. :D

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 28 Iul 2007 06:19

Am gasit ( din intamplare...) o metoda faina ca sa ai tot timpul porumb pregatit pentru balta ;-) Am fiert in Kukta ( oala sub presiune de 8 litri), timp de o ora, porumb uscat cu toate cele ( zahar, miere, canepa, Bigaroma, etc) si l-am lasat doua zile sa fermenteze(fara capac). Partida de pescuit a trebuit amanata, si cum nu voiam sa arunc porumbul, l-am mai pus la fiert 10 min, chipurile sa omor bacteriile si mucegaiul, si sa aman putrezirea totala. Kukta am lasat-o inchisa, fara sa umblu la capac dupa ce-am luat-o de pe foc.
Surpriza: dupa 2 saptamani(!!), porumbul era perfect conservat, cu toate aromele intacte, si cu un usor miros de acrisor, asa cum il pusesem la fiert dupa fermentarea de doua zile. Cu rezultate excelente, zic eu, si pe balta ;-) . Daca n-aveti probleme cu nevasta si aveti o kukta disponibila ( eu am una numai pt pescuit), incercati, merge!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns