Ready made-uri - de succes

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 27 Iun 2007 19:37

adi.oprea scrie:
razvan111272 scrie:vara folosesc foarte mult bile cu usturoi si pot spune ca merg excelent
Garlic Oil
(ulei de usturoi)
Atractant puternic, foarte bun pentru ape reci. Se poate folosi fie singur, fie in combinatie cu arome de brinza sau frisca. Efecte dezastruoase asupra armoniei de cuplu :roll: :lol: :mrgreen: !
Adi...fa-ma sa inteleg.......bilele le tii in uleiul asta de usturoi?......

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 27 Iun 2007 23:09

Intelege ca Razvan il foloseste vara iar el e recomandat pentru ape reci.Asa ca rezultatele nu vor intarzia sa apara,mai exact incepi sa pescuiesti cu el vara iari rezultatele apar cand se racesc apele apele adica toamna :lol: :lol: ;-) .
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 27 Iun 2007 23:11

Scuze pentru ortografie si repetari :oops:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 28 Iun 2007 12:09

Gasesti aici raspuns la intrebarea ta.Am pus linkul ca sa intelegi de ce-l recomand
http://www.boilies.ro/article/7/Nutraba ... Spice.html
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 29 Iun 2007 09:34

teacher64 scrie:Tot...porumbul, saracul, mai ales ziua. Luat din piata. Am stat cu un bat si o bila in apa 18 ore ( se obisnuisera la boilies, zice-se), si am scos-o putind a caine mort (S&O, Nutrabaits). La porumb, la alte 2 bete, 6 muscaturi. O sa ziceti ca-s rau (cei care insista ca "bila" face legea).
Porumb simplu?....chiar luat din piata?......sau l-ai "inbunatatit" in vreun fel :?:

viviparu'
new member
Mesaje: 5
Membru din: 15 Mai 2007 15:36

Mesaj de viviparu' » 04 Iul 2007 11:00

Week-end-ul trecut am fost la Tancabesti, pe prima balta, cea de la sosea. Acolo am pescuit toata primavara cu Squid&Octopus de la SBS. Poate multa lume o sa spuna ca-s nebun sa pescuiesc cu boilies intr-o balta in care se prind doar ciortani intre 1.5-3kg.
Totusi: S&O mergeau din ce in ce mai prost. Asa ca m-am apucat si mi-am facut niste boilies: soia+gris+robin red+betaina+artemia.
Rezultatul: 7-2 in favoarea bilelor facute de mine, de vineri seara pana sambata seara. Asta cred ca spune multe.
S&O sunt bile de apa rece. Acum trebuie cautat altceva. Am sa merg, sper sa pot, si acest week-end si o sa revin cu amanunte.
PS: la porumb nu mai trage nici sa-l rogi.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 04 Iul 2007 20:51

[quote="danicristi_79]

Porumb simplu?....chiar luat din piata?......sau l-ai "inbunatatit" in vreun fel :?:[/quote]
Scuze pt raspunsul intarziat! Da, porumb unguresc Cukk, cu miere, luat din piata, inca nu aparuse cel verde. Acum cateva zile am dat si cu porumb verde "adevarat", dar dipuit cateva ore in tuica de prune. Sunt multumit. A mers numai la asta. Nu c-am fi prins foarte mult, dar cei 3 crapi ai nostri ( 2 insi) au fost mai mult de 1/2 din tot ce s-a prins pe balta in ziua aia ( 20-25 pescari). La bile, din nou, nimic. Desi unii au inceput nadire serioasa cu asa ceva, eu prefer sa investesc in scule decat intr-o nada perdanta, barem pe baltile astea, nefamiliarizate cu boilies. Si... cu cat se amana momentul (inevitabil!!!) cand bila va face intr-adevar legea, cu atat mai bine! (pentru mine, cel putin, mi-s de moda mai veche!) :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 04 Iul 2007 20:56

PS: am uitat sa specific, nadesc cu barcuta, porumb uscat si fiert cu arome, si mai pun ceva usturoi pisat + tzuica ( nu multa, ca ramanem noi fara :D )!!!
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 05 Iul 2007 09:13

S&O sunt bile de apa rece. Acum trebuie cautat altceva. Am sa merg, sper sa pot, si acest week-end si o sa revin cu amanunte
Asta am observat si eu...merge din ce in ce mai prost pe S&O. Cred ca o sa le incerc pe cele cu porumb, de la Nash. Sau ceva cu fructe :-? Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
CrocO-dilu
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Dec 2006 11:06

Mesaj de CrocO-dilu » 06 Iul 2007 14:09

Si pe mine ma intereseaza o alternativa la S&O.randamentul a scazut de la 10-15 bucati pe zi la 2 bucati pe zi.aceiasi concluzie S&O este f.f.bun dar penru ape reci.ma gandeam la ceva fructe si eu .alte pareri?
unde nu e crap vai de bete

Scrie răspuns