Carnea de scoica

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Carnea de scoica

Mesaj de boosterman » 25 Iul 2007 09:35

Este de stiut faptul ca, atunci cand ajung la dimensiuni mari crapii prefera ca hrana racii si scoicile. Oare am putea pescui cu carne de scoica? A pescuit cineva? Merita incercat?

toni
member
Mesaje: 287
Membru din: 28 Feb 2005 17:29

Mesaj de toni » 25 Iul 2007 09:54

da, la somn :D

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 25 Iul 2007 11:18

toni scrie:da, la somn :D
Ma refeream la faptul ca o multime de boilesuri sunt cu arome de crustacee, cele mai utilizate, conform relatarilor pescarilor, fiind cele de scoica. De aici si aceasta idee.

DANEZU
member
Mesaje: 224
Membru din: 14 Iun 2006 18:21
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de DANEZU » 25 Iul 2007 11:28

merge foarte bine la guvizi la marea neagra cu carne de scoica
DUMNEZEU ESTE PESCAR !!!
www.clubul-pescarilor.ro

florin-v
member
Mesaje: 124
Membru din: 19 Ian 2007 10:12

Mesaj de florin-v » 25 Iul 2007 12:39

o lasi sa se imputa vre-o 2 zile si dupa aia dai cu ea la somn sau crap ca pun botu amandoi

Avatar utilizator
Andrei I.
senior member
Mesaje: 359
Membru din: 13 Oct 2006 08:22
Contact:

Mesaj de Andrei I. » 25 Iul 2007 15:52

ieri am fost martor la prinderea unui crap de 9-10kg pe Tancabesti la scoica...chiar de catre patronul baltii dl. Vlad Parfene. Dadea dupa somn cu scoica "imputita" cu feromoni...dar a intrat un crap pe o caldura insuportabila ziua in amiaza mare.

Eu am luat crap 4 bucati la Dunare tot la scoica. Deci evident ca merge...problema e ca daca balta are biban sau somn....se infig imediat in ea si nu prea are crapul timp sa o vada.

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 27 Iul 2007 21:29

Pe Dunarea Veche sunt perioade cand CRAPUL mananca aproape numai la scoica.(EX.)

mircea2007
member
Mesaje: 120
Membru din: 30 Apr 2007 05:56
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de mircea2007 » 11 Sep 2007 20:59

eu am prins crap la scoica, dar numai in delta. pe lacuri ink nu am incercat
Fir Intins!!!
everything i learned in life, i learned from fishing

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 23 Ian 2008 19:40

boosterman scrie: Ma refeream la faptul ca o multime de boilesuri sunt cu arome de crustacee, cele mai utilizate, conform relatarilor pescarilor, fiind cele de scoica. De aici si aceasta idee.
Salut Boosterman

Din proprie experienta, pe lacuri in care cresc scoici, crapul se hraneste si cu carne de scoica. La Batos (jud. Mures), de pilda, lac in care scoicile sunt foarte numeroase, iar apa e in general mai rece decat in alte lacuri (datorita adancimii, dar si pozitiei geografice a lacului), am prins crap dand dupa somn la plesneala (nici macar nu stiam daca este somn in lac, voiam doar sa verific) cu bucati de scoica. Chiar daca unii rad de asta, ideea este zic eu, valabila, acolo unde se constata ca dl. crap poate avea in meniu scoica sau crustacee... Probabil ca apetenta lui pentru "carnuri" creste odata cu racirea.
Ovidiu

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Carnea de scoica

Mesaj de PANAIT CEZAR » 23 Ian 2008 20:20

Am pescuit la carne de scoica,doi trei ani la rind ,dar numai pe Dunarea veche ,Mila 23.Am si nadit cu carne de scoica.Problema era ca te zapaceau pestii mici,intr-un timp scurt raminea cirligul gol.Am incercat foarte multe variante de a prinde piciorul de scoica pe cirlig,dar pestii mici mincau tot.In acel timp nu aveam asa multe informatii despre pescuitul la crap si incercam fel de fel de momeli,mai mult din auzite.Acum am alte "prostii" in cap si nu ma mai incinta sa dau la carne de scoica.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Scrie răspuns