Mainline Zenon

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Mainline Zenon

Mesaj de perchot » 18 Sep 2007 12:12

Salut!

A folosit cineva aceste boilies? Impresii -sugestii? Ce se stie despre Mainline?

http://onlinefishingshop.com/product_in ... cts_id=481

Cineva din Canada, pescar si ghid, patron de magazin de carp tackle, mi-a recomandat aceste boilies in aroma de "essential opal". El spune ca ar fi cele mai eficiente pt el si clientzii lui in apele canadiene in care pescuiesc si eu (cel mai frecvent -St. Lawrence).

Vin intr-o punga de 1kg. M-ar interesa deasemenea in ce conditzii le-as putea tzine astfel incat sa ramana la fel de eficiente pt cat mai mult timp.
Obisnuitzi sa si naditzi cu cateva boilies in locul unde pescuitzi? Daca da cam cate se arunca si la ce interval?

Merci !

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 21 Sep 2007 09:45

Salutare!
Nu am o foarte mare experienta de pescuit la boiles dar iti pot raspunde la intrebare cit de cit ,dupa cum vad altii nu se sinchisesc sa-ti raspunda!
Daca pescuiesti frecvent pe apele pe care spui tu inseamna ca stii cam ce densitate de peste este ... Normal daca are apetitul mare nadesti cu mai mult (aici depinde si de buget),depinde si daca a fost cineva inaintea ta pe locul pe care pescuiesti; nu stii cit a nadit si ar fi bine sa fii prudent sa nu arunci o cantitate foarte mare de nada dintr-o data.Cit despre cum sa le conservi daca sunt boilesuri ready-made la punga cum zici ,nu-s greu de intretinut, daca nu folosesti toata punga ii bine sa o inchizi(indoi marginea de la punga si o prinzi cu un cleste/clema de rufe ;-) ).Oricum incearca sa acorzi mai multa atentie la momeala de cirlig decit la cele de nadit,dipuieste-le ,rehidrateaza etc(ii bine sa tii boliesuri ready-made mai multe zile,saptamini chiar luni in dip ca sa poata absorbi mai bine.
Daca iti sunt recomandate ii bine sa tii seama de sfat, daca te intelegi bine cu patronul ,ii bine sa faci un pat de nada si sa pescuiesti cu 2 lansete pe pat si 2 pe margini,cit despre frecventa nadirii asta depinde tot de trasaturi, ai trasatruri dese ,nadeste des ,ai slabe nadeste slab ,poti folosi fire solubile pe care poti pune citeva bile, care vor sta bine linga cea din ac,nadind zona rigului.
Sper sa-ti fie de folos!
Salutare ;-)
Fir intins!

perchot
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 13 Mar 2006 16:52
Localitate: MONTREAL-SOUTH SHORE

Mesaj de perchot » 21 Sep 2007 13:37

Merci Cata!

Tocmai am primit boilies-urile. Miros extraordinar iar textura e super!
Tipul mi-a recomandat ca daca tai boilies-ul in doua si-l pun pe hair cu partzile rotunde spre centru ar fi mai eficient. Atzi incercat asta? Se simte diferentza?

Am mai luat o cutie de porumb "giant grains" scopex toffee flavour. E un porumb special din Anglia cu niste boabe extrem de mari. Omul spune ca asta ar fi cea mai buna momeala (non boilies) in St. Lawrence. El prinde deasemenea la tiger nuts exemplare mari dar mult mai rar decat la giant corn.

Pune 1-2 boabe de porumb natural pe hair si 1-2 boabe de porumb sintetic pt a obtzine o ridicare/suspensie dorite.

Zilele trecute unul din prietenii acestui tip venit din Anglia la el, a prins la porumb de la 5 am la 1 pm 30 crapi cu media la 20 lbs si cu cel mai mare la 32 lbs.

Mie mi se pare satisfacator :lol:

Cat despre 2 lansete, pe-aici-numai cu una!!!

Va tzin la curent cu rezultate si mai astept pareri despre boilies-urile Mainline de la cei ce le-au incercat.

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 21 Sep 2007 14:43

Salutare
Daca ii voie numai cu 1 inseamna ca este peste pe balta ,cit despre boilesu taiat in 2 si pus asa cum ai spus tu se stie si despre asta cica se spune fluture ;-) .Daca pescuiesti cu un bat ii bine sa ai cam tot timpul daca nu o punguta sau saculet pva macar un snur legat la rig pe care sa treci citeva boilesuri chiar si asa taiate ar fii bine is mai atractive si imprastie aroma mai bine!!
Numai bine si fir intins!!!
Fir intins!

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 23 Sep 2007 18:51

@perchot
offtopic
incearca sa bagi ceva bile in alcool(whisky,vodca etc etc) cu o zi inainte sa te duci la pescuit ;-)

Scrie răspuns