Boiles ptr sezon

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
gmarius
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 22 Oct 2007 16:46
Localitate: Targoviste
Contact:

Boiles ptr sezon

Mesaj de gmarius » 30 Oct 2007 02:13

Am si eu o intrebare ce bile si asta ma refer la ce firma ( solubile sau nu ) sa folosesc ptr acest sezon , pe o balta pe care nu au cam fost folosite , este o balta pescuita in general pe porumb . As vrea sa incerc ceva nou poate am alte rezultate , partina pe care vreau sa o fac nu este una lunga max 24 H

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 30 Oct 2007 11:24

salut Marius!!!
daca e o balta pe care nu prea au fost folosite bile ideea e sa mergi de cateva ori sa le arunci bile ca sa-i inveti la bile ,sant bune si solubile daca nu ai solubile atunci sa spargi bilele (nu toate doar cateva)si sa nadesti ,daca zici ca sant obisnuiti la porumb eu as pune pe firul de par o bila cu 2-3 boabe de porumb iar pe alta lanseta doar o bila ,experimentezi si vezi ce iese
in alta ordine de idei daca nu te duci sa nadesti locul inseamna ca vrei sa pescuiesti instant iar niste bile bune pt pescuit instant sant cele de la NASH ,cum apa a inceput sa se raceasca poti incerca la bile pe fructa(pinneaple,strawberry,peach,cream,etc etc)sper sa te fi ajutat cu postarea mea ,numai bine Razvan
Fire intinse

gmarius
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 22 Oct 2007 16:46
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de gmarius » 30 Oct 2007 12:37

Merci . O sa ma duc aici pe la mine la magazine sa caut nash solubile cu fructe iau de mai multe feluri , am inteles ca ptr timpu asta trebuie nadit cu putine bile in zona restransa si voi incerca sa fac si niste porumb fiert ca sa retina mai bine o aroma tot de fructe si voi nadi cateva cu o zi inainte sa ma duc pe balta . mi-ar trebui mai mult de 2kg de bile solubile ptr o partida de 24 h ?

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 30 Oct 2007 13:05

gmarius scrie:Merci . O sa ma duc aici pe la mine la magazine sa caut nash solubile cu fructe iau de mai multe feluri ,
:oops: Nu vei gasi asa ceva.!:oops:
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 30 Oct 2007 16:39

gmarius scrie:Merci . O sa ma duc aici pe la mine la magazine sa caut nash solubile cu fructe iau de mai multe feluri , am inteles ca ptr timpu asta trebuie nadit cu putine bile in zona restransa si voi incerca sa fac si niste porumb fiert ca sa retina mai bine o aroma tot de fructe si voi nadi cateva cu o zi inainte sa ma duc pe balta . mi-ar trebui mai mult de 2kg de bile solubile ptr o partida de 24 h ?
De ce crezi ca porumbul fiert retine mai bine o aroma? Din cate stiu eu e tocmai invers: apa "spala " mai bine porumbul decat bilele

gmarius
junior member
Mesaje: 38
Membru din: 22 Oct 2007 16:46
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesaj de gmarius » 30 Oct 2007 17:02

Atunci imi iau SBS ca astea sunt solubile, eu am fiert porumb las sa se scurga apa bine apoi pun arome si se umfla mai mult si cred ca atunci retine in el aroma nu?

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 30 Oct 2007 22:33

mai bine lasa porumbul natural si pune putin alcool dar poti sa adaugi si arome separat testeazale pe fiecare bat in parte.vezi la ce raspunde mai bine. ;-)

Avatar utilizator
danicristi_79
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 07 Iun 2007 10:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de danicristi_79 » 31 Oct 2007 11:35

gmarius scrie:Atunci imi iau SBS ca astea sunt solubile, eu am fiert porumb las sa se scurga apa bine apoi pun arome si se umfla mai mult si cred ca atunci retine in el aroma nu?
Din cate stiu eu e tocmai invers.Nu cred ca "norul" lasat de o mana de bile solubile poate fi intrecut de aromele lasate de porumb.

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 21 Ian 2008 21:56

mihaistoica scrie:Salut,
Se poate sa-mi recomandati si mie o reteta pt nada? Eu de obicei folosesc porumb fiert si aromat dupa fierbere + boilesuri intregi si sparte + canepa gata preparata . De obicei folosesc S&O solubile de la SBS.
Daca s-ar putea si cantitatile ar fi super.
Va multumesc.
Si inca ceva,cand vreau sa pun un boiles soubil si unul tare pe firul de par,pe care sa-l pun inspre carlig?
Este adevarat ca acum e indicat sa folosesti carlige mici (korda wg sau ls de 8) si bile de 14-16?
Depinde de balta - dar eu am folosit ca nada anul asta cu mici variatiuni:
-porumb fiert si aromat cu zahar sau miere;
-canepa preparata (dar nu foarte multa);
-o nada din comert granulata (Q factor);
-pelete CSL;
-boiles intregi si/sau sparte;
-robin red;
Pe firul de par un boiles tare si unul solubil (primul boiles de langa carlig solubil si al doilea tare).
Rezultate: 14 kg si 16.5 kg capturi in aceeasi partida si dupa o luna cu aceasi reteta inca unul de 15 kg.

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 23 Ian 2008 22:53

felicitari dar unde?pe ce balta ai avut aceste rezultate ?

Scrie răspuns