mixuri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mariancarp
member
Mesaje: 196
Membru din: 06 Aug 2005 17:53

Mesaj de mariancarp » 02 Noi 2007 06:45

si eu as vrea sa imi fac un mix ,dar nu ma prea pricep,am avut cateva incercarii,dar fara rezultate si cu probleme la legare,m-ar tenta sa incerc sa-mi fac un mix dar o reteta buna care sa prinda pe orice anotimp,mai putin iarna.

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de boosterman » 02 Noi 2007 13:23

mariancarp scrie:As vrea sa aflu sau sa aflam pareriii de la colegi nostri care au folosit si alte tipuri de mixuri in afara de cele consacrate,de ex despre :
-RICHWORTH
-TRAPER
-VISION BAITS
-DINAMITE BAITS
-IMPERIAL BAITS
-BIG CARP
Ma intereseaza o alternativa mai ieftina fata de mixurile consacrate(solar,sbs,nutrabaits).
Fiind pescar de Suceava unde cei de la Baracuda au sediul, si pentru ca in oras altceva nu gasesti, am folosit o perioada nada si boilesurile de la Traper. Sincer sa fiu nu este o nada rea dar nu se poate compara cu firmele consacrate. Nada este bunicica dar boilesurile sunt mici numai cu arome fructate. Pentru ca sunt mai ieftine eu le folosesc pentru nadire in amestec cu ceva calitativ achizitionat de pe net.
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 02 Noi 2007 20:43

[quote="carprom
Unii cu munca, altii cu distractia :evil: :mrgreen:[/quote]
Bruno, nu fi rau, ca nu ti-am facut nimik! :D :D
Ziceam doar ca ca asa ar fi frumos... Nu de alta, dar din greseli se invata, si eu, personal, prefer sa invat din ale altora. Fii convins ca daca eram adversari intr-un concurs, nici prin cap nu-mi trecea sa te intreb ce-ai pe carlig. Dar asa...vecini oarecum de continent, ma gandeam ca si gura ta ar bea o bere, odata, de doua-treishpe ori, nu?! ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Noi 2007 21:44

@ teacher64

Esti tare :mrgreen:
Pai uite, facem asa...nu sunt,nu ti-am fost si nici nu-ti voi fi adversar la nici un concurs (pescuitul este ptr. mine un Hobby) , la fel nu cred ca-ti sunt nici cei de la Nutrabaits,Kevin Nash, Pelzer..etc adversari, daca ei iti trimit retetele lor, ti le trimit si eu a mele.

De ce nu-ti creezi o reteta insusi, o pui aici pe forum, si ne vom da cu parerea, adica o inbunatatim ;-)

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 03 Noi 2007 03:49

[quote="carprom"]@ teacher64

De ce nu-ti creezi o reteta insusi, o pui aici pe forum, si ne vom da cu parerea, adica o inbunatatim ;-)[/quote]
Sincer? :cry: :cry:
Cu mana pe inima iti spun ca in Timis nu prea exista balti cu peste care sa merite experimente din astea. Timp de stat pe balta ca in adolescenta/studentie( 3-4 luni pe an) nu mai am. Iar cand merg, o data pe luna, maxim, undeva prin tara si stau 2-3 zile, vreau sa merg cu momeala verificata. Chiar si de altcineva. Nici eu nu-s pescar de concurs, si vreau sa-l vad pe ala care o sa ma convinga vreodata sa fiu :mrgreen: Dar... am mai avut si anul asta o surpriza, eu incercam aiurea cu ready-made-uri de 4-5 feluri, si niste localnici barbiereau crap dupa crap la porumb verde cules din tarlaua vecina. Mi-am dipuit cateva bile in zeama proaspata de porumb...si a inceput sa mearga si la mine ;-) Dar nu cred ca asta e solutia pe termen lung, si cum ziceam, caut o idee/ingredient care sa asigure cat de cat o constanta a muscaturilor, indiferent de anotimp si daca balta a mai vazut bile sau nu.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Noi 2007 08:09

Retzeta nu o vei primii de la mine. Dar iti pot trimite 5 sa 10 kg de mix, la pretzul care ma costa si pe mine. Si nu stiu daca in Romania vei gasii incredientele ce le foloses eu..ex: faina de anguila
Mai multe detalii prin PM

numai bine

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 03 Noi 2007 08:23

@carprom
Ai perfecta dreptate sa nu postezi reteta bilelor, sunt convins ca sunt rezultatul a multor ore de teste si bani cheltuiti.
Eu cu un coleg ne-am facut un mix, care nu vreau s-al laud, dar prinde in ori ce apa si anotimp peste (pina acuma). Intradevar nu este ieftin, dar stim ce avem.
Sa nu aiba cineva impresia ca daca iti faci singur mixul si bilele iesi cu mult mai ieftin decat ai cumpara un mix consacrat sau niste bile ready made. Intradevar ce este proaspat si facut de tine insuti este mai bun, dar pentru cine nu are timp de teste eu unul sunt adeptul ready-made-urilor.
Este frustant sa iti faci timp 2-3 zile pe luna(in cel mai bun caz) sa mergi la pesti si sa nu ai macar satisfactia de a avea un drill.
Firmele mari nu isi permit sa vanda ceva care sa nu prinda crap. Credeti ca atunci cand platesc o groaza de bani unor pescari celebri pentru testarea nadelor lor o fac doar de amorul artei sau doar pentru reclama?
Apropo Carprom, mai esti tester pentru Nature Baits?
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Noi 2007 08:39

florioro scrie:@carprom
Ai perfecta dreptate sa nu postezi reteta bilelor, sunt convins ca sunt rezultatul a multor ore de teste si bani cheltuiti.
Eu cu un coleg ne-am facut un mix

Apropo Carprom, mai esti tester pentru Naturebaits?
Citez cele scrise de mine.
E clar ca nu poti sa fi tot pe balta, de aceea mai trebuie impartite toate astea cu un sau doi colegi de traista :mrgreen:

Nu mai testez ptr nimeni ci doar ptr mine ;-)

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 03 Noi 2007 12:08

@carprom
trebuie sa-ti fac o vizita prin garaj pe la bilele minune :mrgreen:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 03 Noi 2007 12:12

razvan111272 scrie:@carprom
trebuie sa-ti fac o vizita prin garaj pe la bilele minune :mrgreen:
Of... ce bine ar fi sa mai am garajul :x M-am mutat de acolo, nu mai am Garaj, Gradina ....nika, dar colegul are casa :mrgreen:

Scrie răspuns