mixuri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 06 Noi 2007 11:52

inca o intrebare:
intr-o balta in care nu s-a dat niciodata cu bile, trebuie obisnuit, adica trebuie mai intai momit cu bile o perioada de, sa zicem, cateva zile, apoi dat cu bile.
intreb deoarece fiind din Mures, am pescuit mult la Faragau si stiu ca acolo au venit niste tipi din Ungaria, in urma cu cativa ani, au aruncat in lac SACI de bile de toate aromele, zilnic cate unu doi saci pe bune si dupa doua saptamani s-au apucat de pescuit.
Tine sau nu, e bine sau nu sa faci asta?
Care mai e rolul curiozitatii naturale a crapului? la Culpiu de pilda, unde balta are doar 8 ha (Faragau are cca.45 ha), eu am dat cu 2 bete cu bile si cu 2 la bob, acelasi sistem, si la bile nu a intrat nimic, la porumb a rupt hamul. am dat si cu bob Goliath (urias) si nu a mers tot in Culpiu (Mures)
ovidiu

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 06 Noi 2007 12:51

[quote"razvan111272"]daca balta e plina de ciortan nu ai ce face in asemnea conditii eu prind si platica la 2 bile de 20 mm

stiu ca nu ai ce face....eram la sarulesti cand am facut experimentul si speram sa ii mai selectez ca ma innebunisera :D [/quote]

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 06 Noi 2007 12:53

vulc ovidiu scrie:inca o intrebare:
intr-o balta in care nu s-a dat niciodata cu bile, trebuie obisnuit, adica trebuie mai intai momit cu bile o perioada de, sa zicem, cateva zile, apoi dat cu bile.
intreb deoarece fiind din Mures, am pescuit mult la Faragau si stiu ca acolo au venit niste tipi din Ungaria, in urma cu cativa ani, au aruncat in lac SACI de bile de toate aromele, zilnic cate unu doi saci pe bune si dupa doua saptamani s-au apucat de pescuit.
Tine sau nu, e bine sau nu sa faci asta?
Care mai e rolul curiozitatii naturale a crapului? la Culpiu de pilda, unde balta are doar 8 ha (Faragau are cca.45 ha), eu am dat cu 2 bete cu bile si cu 2 la bob, acelasi sistem, si la bile nu a intrat nimic, la porumb a rupt hamul. am dat si cu bob Goliath (urias) si nu a mers tot in Culpiu (Mures)
ovidiu
nu mai momesti cu porumb sub nici o forma ci doar cu bile ,indicat ar fi sa momesti si cu bile sparte ca sa-si faca aroma efectul sa atraga pestele ce mai poti face e sa pui o bila cu 2 boabe porumb si asa incet incetishor incepi sa-l pacalesti la bile ,dar sigur trebuie o perioada lunga nadit numai cu bile pt al invata la bile

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 06 Noi 2007 12:57

vulc ovidiu scrie:pe termen scurt da, o zi, doua, dar nu tine o partida mai lunga 3-5 zile. adica porumb vs boilies. parerea mea,
de ce? se strica porumbul, se acreste? asta nu e o chestiune de nerezolvat.[/quote]

nu se strica nimic.porumbul nu il digera la fel de repede ca boilesul(de calitate bineinteles) asa ca pe termen lung e normal sa fie boilesul mai ok si sunt de acord cu vali.

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 06 Noi 2007 13:03

@razvan

nu prea sunt de acord cu "perioada lunga" de nadit la bile.va manca cu siguranta la boiles si intr-o balta in care nu s-a pescuit deloc la bile...

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 06 Noi 2007 13:11

flycarp scrie:@razvan

nu prea sunt de acord cu "perioada lunga" de nadit la bile.va manca cu siguranta la boiles si intr-o balta in care nu s-a pescuit deloc la bile...
pe o balta unde 90% se nadeste la greu cu porumb ce sanse ai sa prinzi la bile in cazul in care ai numai bile la tine?

Avatar utilizator
Razvan.D
maniac
Mesaje: 1407
Membru din: 14 Mai 2005 14:17
Localitate: Belgium

Mesaj de Razvan.D » 06 Noi 2007 13:13

rectific 100% porumb ,acum am citit mai bine postarea lui ovidiu :roll:

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa » 06 Noi 2007 13:33

vulc ovidiu scrie:...de ce? ...
valoarea nutritiva care face diferenta in timp.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 06 Noi 2007 13:36

100% cu porumb?cine sta zilnic acolo pe balta ca sa vada ca fiecare pescar nadeste numai cu porumb?nici macar paznicii baltii multi dintre ei habar nu au ce se petrece exact pe balta sub nasul lor....deci asta cu 100% e foarte relativa...eu daca pescuiesc intr-un capat al baltii si tu in altul stii tu cu ce momesc eu pe o balta de 45 de ha?acum cativa ani in romania majoritatea pescuia la porumb.si totusi am reusit sa prind pesti la boilie.prindeam mai rar ca restul poate dar sigur mai mari...in 2004 pe hobaia au avut loc calificarile pentru campionatul mondial.balta nu mai fusese pescuita de ani buni sportiv.s-a prins extraordinar la boiles.de orice aroma si orice forma.erau cu siguranta de calitate pt ca acolo nu au fost pescari de "duminica" ci pescarii buni din romania.de ce nu s-a prins la porumb?sau mai exact de ce se prindea mai bine la boiles.se nascusera crapii aia invatati? :D

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 06 Noi 2007 13:38

Vali Vesa scrie:
vulc ovidiu scrie:...de ce? ...
valoarea nutritiva care face diferenta in timp.

mersi vali.da.la asta nu raspunsesem. :D

Scrie răspuns