Conservare porumb

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Ian 2008 20:45

CristianSurdu scrie:[
Bostere' exact reteta asta o folosesc si pe asta vroiam sa ti-o scriu....
Numai ca eu intai gauresc boabele cu spiral de 1,5 mm...boabele trag aromele SI pe gaura ;-)
Referitor la alcool :lol: , cumpar de 90 grade pun arome, CSL alea alea in el si le "activez" inainte de pescuit cu cateva ore;-)
Cristi, gauresti boabele uscate sau dupa ce le-ai fiert? Am incercat sa fierb boabe gaurite in prealabil, si se sparg in doua... :cry: Le-oi fi fiert prea mult? :roll:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 18 Ian 2008 22:27

teacher64 scrie:
CristianSurdu scrie:[
Bostere' exact reteta asta o folosesc si pe asta vroiam sa ti-o scriu....
Numai ca eu intai gauresc boabele cu spiral de 1,5 mm...boabele trag aromele SI pe gaura ;-)
Referitor la alcool :lol: , cumpar de 90 grade pun arome, CSL alea alea in el si le "activez" inainte de pescuit cu cateva ore;-)
Cristi, gauresti boabele uscate sau dupa ce le-ai fiert? Am incercat sa fierb boabe gaurite in prealabil, si se sparg in doua... :cry: Le-oi fi fiert prea mult? :roll:
Personal pun boabele uscate la muiat in dip si inainte de fierbere. Am observat ca se fierb mai usor. Trebuie sa fi atent la momentul cand incepe sa se desfaca folia aceea sau cum i-o spune de pe ele si atunci stingi focul si le lasi sa se raceasca in zeama in care au fiert. Asa nu vor crapa.Se pare ca tu le-ai fiert prea mult.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 18 Ian 2008 22:59

raducu scrie:
teacher64 scrie:
CristianSurdu scrie:[
Bostere' exact reteta asta o folosesc si pe asta vroiam sa ti-o scriu....
Numai ca eu intai gauresc boabele cu spiral de 1,5 mm...boabele trag aromele SI pe gaura ;-)
Referitor la alcool :lol: , cumpar de 90 grade pun arome, CSL alea alea in el si le "activez" inainte de pescuit cu cateva ore;-)
Cristi, gauresti boabele uscate sau dupa ce le-ai fiert? Am incercat sa fierb boabe gaurite in prealabil, si se sparg in doua... :cry: Le-oi fi fiert prea mult? :roll:
Personal pun boabele uscate la muiat in dip si inainte de fierbere. Am observat ca se fierb mai usor. Trebuie sa fi atent la momentul cand incepe sa se desfaca folia aceea sau cum i-o spune de pe ele si atunci stingi focul si le lasi sa se raceasca in zeama in care au fiert. Asa nu vor crapa.Se pare ca tu le-ai fiert prea mult.
Le gauresc inainte...si NU le fierb, le tin cateva zile in inmuiat si le usuc dupa.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 19 Ian 2008 08:51

teacher64 scrie:Boost: anul trecut am mai postat o metoda simpla de conservat porumb, iese exact ca ala unguresc ( Czukk, etc), cauta prin arhiva. Doar ca ma luase Mosharu' la misto, ca-i mai ieftin sa cumperi :oops: :D . Pana atunci, pe scurt: in borcane cu capac insurubabil pui porumb, apa, arome, miere, etc. Bagi in Kukta ( oala sub presiune) borcanele inchise si pui apa in kukta, inchizi capacul. Dai la fiert 1 ora si lasi sa se raceasca 1/2 zi ( kukta inchisa, altfele bubuie borcanu'!). Deschizi kukta, si pui borcanelele pe raft. Tin si 10 ani, fara conservanti. Dupa deschidere, foloseste-l iute, se acreste. Daca-i neclar, da-mi mp.
asta e metoda care o folosesc si firmele de nade(Dynamite Baits, CC Moore,etc). Si din cat am inteles nu pun conservanti tocmai pt ca nu mai e nevoie dupa fierbere. Si partea frumoasa e ca nu se pierde nimic din arome sau uleiuri.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 19 Ian 2008 10:15

Referitor la alcool :lol: , cumpar de 90 grade pun arome, CSL alea alea in el si le "activez" inainte de pescuit cu cateva ore;-)[/quote]
Am cerut la magazin o punga de "alea alea" dar nu au, tu de unde le cumperi? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mai frate dar nu da unu` din casa nimic! :cry:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 19 Ian 2008 14:35

boosterman scrie:Referitor la alcool :lol: , cumpar de 90 grade pun arome, CSL alea alea in el si le "activez" inainte de pescuit cu cateva ore;-)
Am cerut la magazin o punga de "alea alea" dar nu au, tu de unde le cumperi? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mai frate dar nu da unu` din casa nimic! :cry:[/quote]
Nu te agita, Boost, depinde de la balta la balta. Eu am inceput cu porumb absolut natur, si a mers. Peste un an, am facut borcane cu "vanilie", cu "vanilie+miere",zahar cu GLM, etc. Cel mai bine mi-a raspuns ( pe Sacos si Cetariu) la "palinka"- tuica de pruna de 70grade, 2-3 linguri/borcan de 100ml(inainte de fierbere) si mujdei de usturoi dupa desfacerea borcanului. Poate sa fie si simpla coincidenta, colegul a prins mai bine la bile strawberry, si nika la usturoi. Si am nadit si pescuit la fel.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 19 Ian 2008 15:13

Sa nu sariti pe mine ,ca am martori ! Anul trecut am prins ciortani salbatici (din Dunare) la porumb fiert in zahar si vanilie ,scurs ,pudrat cand era fierbinte cu Edge Extract ( betaina pura 98% +GLM praf+vitamine si minerale) si inecate un pic in visinata lui soacra-mea (plecam la peste si nu aveam alceva la dispozitie )! :mrgreen: Porumbul initial fiert il tin in galetuse (separate -porumb in lapte ,in ceara ,maturitate deplina ,fara sare ,etc ) la congeletor ! Imi scot cat am nevoie si inmoi boabele de seara ,pentru a2a zi ! Cat de banal ori prosteasca o fi pregatirea la modul asta ,va spun sincer ca a durat 4 ani de pescuit la porumb ,pana am prins unul salbatic (paride foarte scurte ce-i drept...si doar mamaliga triumfa) ! Sper sa nu dureze la fel de mult pana voi prinde unul salbatic la boilies home made !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Ian 2008 22:38

Am avut succes la crap (ce-i drept pana in 4 kg,deci cam ciortanel) cu porumb uscat,pus la muiat in apa 48 de ore,fiert,apoi lasat in galeata de plastic cu capac,vara la soare cam 5-8 zile (uneori 2 saptamani) pana fermenta si se imputea de abia mai mergeai in masina cu el pana pe balta si dupa partida de pescuit mai treceau 2-3 zile pana iesea mirosul din maini. Cu acel porumb si nimic altceva nadeam si tot asta era in carlig.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 19 Ian 2008 23:23

raducu scrie:Am avut succes la crap (ce-i drept pana in 4 kg,deci cam ciortanel) cu porumb uscat,pus la muiat in apa 48 de ore,fiert,apoi lasat in galeata de plastic cu capac,vara la soare cam 5-8 zile (uneori 2 saptamani) pana fermenta si se imputea de abia mai mergeai in masina cu el pana pe balta si dupa partida de pescuit mai treceau 2-3 zile pana iesea mirosul din maini. Cu acel porumb si nimic altceva nadeam si tot asta era in carlig.
No offense, raducu: daca e peste putin in balta, sau e o perioada cand nu mananca, metoda e... non-ecologica, sa nu zic criminala. Acu' niste ani buni, pe Dumbravita, o FOSTA balta buna din Timis, au nadit unii cateva (poate 10-20-30?) de galeti cu asa ceva, la inceputul verii. Din iulie pana in septembrie, nu s-a putut pescui in jumatate de balta. Nu stateau nici pestii, dar nici macar pescarii, duhnea totul. :evil: Pana si in octombrie, intram la plantat si gaseam pe fundul apei boabe innegrite si semi-pietrificate. Barem nu mai puteau decat a namol.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
raducu
senior member
Mesaje: 486
Membru din: 15 Ian 2007 23:08
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de raducu » 19 Ian 2008 23:40

teacher64 scrie:
raducu scrie:Am avut succes la crap (ce-i drept pana in 4 kg,deci cam ciortanel) cu porumb uscat,pus la muiat in apa 48 de ore,fiert,apoi lasat in galeata de plastic cu capac,vara la soare cam 5-8 zile (uneori 2 saptamani) pana fermenta si se imputea de abia mai mergeai in masina cu el pana pe balta si dupa partida de pescuit mai treceau 2-3 zile pana iesea mirosul din maini. Cu acel porumb si nimic altceva nadeam si tot asta era in carlig.
No offense, raducu: daca e peste putin in balta, sau e o perioada cand nu mananca, metoda e... non-ecologica, sa nu zic criminala. Acu' niste ani buni, pe Dumbravita, o FOSTA balta buna din Timis, au nadit unii cateva (poate 10-20-30?) de galeti cu asa ceva, la inceputul verii. Din iulie pana in septembrie, nu s-a putut pescui in jumatate de balta. Nu stateau nici pestii, dar nici macar pescarii, duhnea totul. :evil: Pana si in octombrie, intram la plantat si gaseam pe fundul apei boabe innegrite si semi-pietrificate. Barem nu mai puteau decat a namol.
Acei pescari de care ai spus tu au nadit mult,industrial chiar putem spune si poate cu porumb nefiert care in timp se pitrifica si am inteles ca nu face bine nici crapului fiinda ingreuneaza digestia. Eu am fiert porumbul si am pescuit pe acel lac din primavara pana in toamna,mi-a convenit fiindca e si aproape de Cluj si nu am nadit mult odata,dar mergeam tot la 2-3 zile in acelasi loc si mai aruncam cateva maini chiar si daca nu pescuiam. Balta a mers tot anul,nu a fost afectata si peste este acolo destul.
PESCUITUL INSEAMNA ARTA

Scrie răspuns