rolul uleiului in boilies

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

rolul uleiului in boilies

Mesaj de florinw » 18 Ian 2008 19:05

care este parerea voastra,ce rol are uleiul in boilies,cum il folositzi (si in functzie de temperatura apei) ce fel de ulei,dozaj....

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: rolul uleiului in boilies

Mesaj de carprom » 18 Ian 2008 21:14

florinw scrie:care este parerea voastra,ce rol are uleiul in boilies,cum il folositzi (si in functzie de temperatura apei) ce fel de ulei,dozaj....
Parerea mea ca nu are nici un rol important, ci doar ajuta la rulajul bilelor ;-)

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: rolul uleiului in boilies

Mesaj de mosharu » 18 Ian 2008 21:35

carprom scrie:
florinw scrie:care este parerea voastra,ce rol are uleiul in boilies,cum il folositzi (si in functzie de temperatura apei) ce fel de ulei,dozaj....
Parerea mea ca nu are nici un rol important, ci doar ajuta la rulajul bilelor ;-)
Bruno...NU cred ca doar atat ;-) :D

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: rolul uleiului in boilies

Mesaj de carprom » 18 Ian 2008 21:46

CristianSurdu scrie:
carprom scrie:
florinw scrie:care este parerea voastra,ce rol are uleiul in boilies,cum il folositzi (si in functzie de temperatura apei) ce fel de ulei,dozaj....
Parerea mea ca nu are nici un rol important, ci doar ajuta la rulajul bilelor ;-)
Bruno...NU cred ca doar atat ;-) :D
pai explica

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 18 Ian 2008 21:50

Uleiuri palantate....iti zic ceva?
8)

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Ian 2008 21:51

am vrut sa citez ce ai scris, dar vine
Ne pare rau dar doar poate replica in acest forum

Hai ma, nu fi rau, ma faci curios.
Uleiurile de peste joaca un rol, dar cele de casa, nu :-)

Vizitator

Rolul uleiului in boilies

Mesaj de Vizitator » 18 Ian 2008 23:04

Uleiurile folosite la fabricarea boiliesului sint :uleiurile nutritive si uleiurile esentiale.
Uleiurile nutritive sint folosite pentru a adauga compozitiei boiliesului acizi grasi,la fel de importanti ca si aminoacizii.Ele sint necesare pentru a obtine o nada echilibrata.Deoarece uleiurile nutritive comercializate au in compozitie antioxidanti au si rol de conservant.Desi nu se dizolva in apa ,unele din aceste uleiuri au si rol de atractant(in general cele de peste).
Uleiurile palatante sint ,de fapt, arome pe baza de ulei.
Uleiurile esentiale sint o sursa de atractie si dau o nota particulara boiliesurilor pentru a nu putea fi copiate.Foarte utile pe termen lung,dar(mereu exista un" dar")sint si uleiuri esentiale care reprezinta o sursa de atractie si pe termen scurt.Anumite uleiuri esentiale fac si selectia intre crapi,crescind procentul de capturi mari.
Pentru a nu tine cont de temperatura apei folosesc numai ulei de somon,iar ulei esential uleiul de piper negru.Functie de felul boiliesului sint recomandate anumite combinatii aroma-ulei esential ,dar dupa parerea mea,uleiul de somon si uleiul de piper negru sint universal valabile si eficace.Indiferent daca boiliesul este folosit ca nada ,sau ca momeala,pe termen lung sau ca boilies de atractie,totdeauna folosesc ambele uleiuri:nutritiv si esential.

Vizitator

Rolul uleiului in boilies

Mesaj de Vizitator » 18 Ian 2008 23:07

Uleiurile folosite la fabricarea boiliesului sint :uleiurile nutritive si uleiurile esentiale.
Uleiurile nutritive sint folosite pentru a adauga compozitiei boiliesului acizi grasi,la fel de importanti ca si aminoacizii.Ele sint necesare pentru a obtine o nada echilibrata.Deoarece uleiurile nutritive comercializate au in compozitie antioxidanti au si rol de conservant.Desi nu se dizolva in apa ,unele din aceste uleiuri au si rol de atractant(in general cele de peste).
Uleiurile palatante sint ,de fapt, arome pe baza de ulei.
Uleiurile esentiale sint o sursa de atractie si dau o nota particulara boiliesurilor pentru a nu putea fi copiate.Foarte utile pe termen lung,dar(mereu exista un" dar")sint si uleiuri esentiale care reprezinta o sursa de atractie si pe termen scurt.Anumite uleiuri esentiale fac si selectia intre crapi,crescind procentul de capturi mari.
Pentru a nu tine cont de temperatura apei folosesc numai ulei de somon,iar ulei esential uleiul de piper negru.Functie de felul boiliesului sint recomandate anumite combinatii aroma-ulei esential ,dar dupa parerea mea,uleiul de somon si uleiul de piper negru sint universal valabile si eficace.Indiferent daca boiliesul este folosit ca nada ,sau ca momeala,pe termen lung sau ca boilies de atractie,totdeauna folosesc ambele uleiuri:nutritiv si esential.

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 19 Ian 2008 07:06

m pus o postare pe "nade si momeli" referitoare la "rolul uleiului in boilies"

a disparut....poate explica cineva ce s-a intimplat (si de ce)?
nu asta este postarea ta?[/code]

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Uleiurile

Mesaj de PANAIT CEZAR » 19 Ian 2008 09:27

La producerea boiliesurilor se folosesc uleiuri nutritive,esentiale si palatante.
Uleiurile nutritive adauga boiliesului acizi grasi,la fel de importanti ca si aminoacizii.Ele sint necesare pentru a obtine o nada cit mai echilibrata nutritiv,atit pe termen lung cit si ca baza pentru un boilies de atractie.Unele uleiuri nutritive(in special cele de peste) au si rol de atractant si de palatant.
Uleiurile esentiale sint o sursa de atractie,in special pentru nadele de cursa lunga,dar exista si uleiuri esentiale care au eficienta si pe termen scurt.Unele uleiuri esentiale pot face si selectia intre crapi,in sensul cresterii procentului capturilor de dimensiune mare .
Uleiurile palatante sint" arome" pe baza de ulei.
Sint combinatii aroma- ulei esential, care sint celebre si cunoscute si prind foarte bine ,dar eu consider ca uleiul de somon si uleiul de piper negru sint" supremul " in acest domeniu,generale ,eficace si suficiente in orice formula.Eu folosesc in orice boilies,de atractie, de nutritie,chiar si in boilies solubil ulei nutritiv si ulei esential.Un fapt esential si care nu trebuie sa-l uitam este ca multe ingrediente, care le folosim la producerea boiliesurilor, contin deja un anumit procent de ulei nutritiv.
Am scris aceste clarificari mai mult pentru incepatori.Este una sa cinti la vioara,ca tiganii,dupa ureche si este altceva sa cinti dupa note cu portativul in fata.
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Scrie răspuns