rolul uleiului in boilies

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 19 Ian 2008 15:44

Poate unora vi se pare naiva intrebarea: de ce anumite uleiuri esentiale de uz uman ( prin farmacii naturiste, etc) sunt mult mai ieftine decat cele din magazinele de pescuit, dar facute de firme "istete"? Vorbesc la modul general, nu vreau inca sa dau nume exacte, pe motive de (anti)reclama. Aveti vreun motiv sa credeti ca un ulei esential de anason, de pilda, de uz uman, e mai prost decat ala facut de o firma renumita pentru pescari?
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 19 Ian 2008 17:22

teacher64 scrie:Poate unora vi se pare naiva intrebarea: de ce anumite uleiuri esentiale de uz uman ( prin farmacii naturiste, etc) sunt mult mai ieftine decat cele din magazinele de pescuit, dar facute de firme "istete"? Vorbesc la modul general, nu vreau inca sa dau nume exacte, pe motive de (anti)reclama. Aveti vreun motiv sa credeti ca un ulei esential de anason, de pilda, de uz uman, e mai prost decat ala facut de o firma renumita pentru pescari?
Nu cred ca este vorba de (anti)reclama cind mentionezi genul asta de produse.
Eu folosesc ulei esential de anason luat din farmacie, chiar nu avea numele firmei producatoare pe ambalaj pt ca l-as fi mentionat, este folosit pentru fabricarea unor creme.

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 19 Ian 2008 17:40

teacher64 scrie:Poate unora vi se pare naiva intrebarea: de ce anumite uleiuri esentiale de uz uman ( prin farmacii naturiste, etc) sunt mult mai ieftine decat cele din magazinele de pescuit, dar facute de firme "istete"? Vorbesc la modul general, nu vreau inca sa dau nume exacte, pe motive de (anti)reclama. Aveti vreun motiv sa credeti ca un ulei esential de anason, de pilda, de uz uman, e mai prost decat ala facut de o firma renumita pentru pescari?
Pentru ca in general ce este de uz veterinar nu este bun pentru oameni , ce este cosmetica are alta compozitie decit ce este dedicat pescuitului in general sau pescuitului la crap in specific , ce este ulei de masina , merge numai la motoare , samd . Chiar e asa greu de inteles , ca daca amesteci varza cu carne nu ies mereu sarmale ? De ce nu pui ulei esential de anason in motorul masinii tale ? Daca tot e ulei pesemne ca va si unge mecanismele motorului ! Prea e simplista filozofia ta profesore !

mihai florescu
senior member
Mesaje: 484
Membru din: 24 Mai 2004 19:48

Mesaj de mihai florescu » 19 Ian 2008 17:50

Val Pangica scrie:
teacher64 scrie:Poate unora vi se pare naiva intrebarea: de ce anumite uleiuri esentiale de uz uman ( prin farmacii naturiste, etc) sunt mult mai ieftine decat cele din magazinele de pescuit, dar facute de firme "istete"? Vorbesc la modul general, nu vreau inca sa dau nume exacte, pe motive de (anti)reclama. Aveti vreun motiv sa credeti ca un ulei esential de anason, de pilda, de uz uman, e mai prost decat ala facut de o firma renumita pentru pescari?
Pentru ca in general ce este de uz veterinar nu este bun pentru oameni , ce este cosmetica are alta compozitie decit ce este dedicat pescuitului in general sau pescuitului la crap in specific , ce este ulei de masina , merge numai la motoare , samd . Chiar e asa greu de inteles , ca daca amesteci varza cu carne nu ies mereu sarmale ? De ce nu pui ulei esential de anason in motorul masinii tale ? Daca tot e ulei pesemne ca va si unge mecanismele motorului ! Prea e simplista filozofia ta profesore !

un ulei esential poate avea alta compozitie?nu stiam,treaba e ca ceea ce eu am cumparat din farmacie a mers perfect.zilele astea chiar o sa vad ce mai au pe oferta, am de gind sa incer tot.(la preturile astea....)

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 19 Ian 2008 17:57

Val Pangica scrie:[
Pentru ca in general ce este de uz veterinar nu este bun pentru oameni , ce este cosmetica are alta compozitie decit ce este dedicat pescuitului in general sau pescuitului la crap in specific , ce este ulei de masina , merge numai la motoare , samd . Chiar e asa greu de inteles , ca daca amesteci varza cu carne nu ies mereu sarmale ? De ce nu pui ulei esential de anason in motorul masinii tale ? Daca tot e ulei pesemne ca va si unge mecanismele motorului ! Prea e simplista filozofia ta profesore !
Daca atata ai inteles din intrebarea mea... sorry :oops: . Era cam pe dos!!! Problema era cam asa: de ce o kestie buna pt CONSUMUL UMAN nu e buna la CRAP? Pentru ca e mai ieftina cea umana?! Nu mi-am propus sa mananc faina de peste de uz veterinar, de ex. Simplu, nu simplist. Si nu e filozofie, era o simpla constatare, uleiurile esentiale din magazinele de pescuit, fie ca-s de anason, fie de trandafir ( dac-or fi!!!) sunt mai scumpe decat cele din farmaciile umane.
Or, crede-ma, ca daca de ex. alcoolul etilic bun de baut e mai ieftin decat cel tehnic, n-o sa ezit sa sterg cu el mecanismele motorului masinii. Ca nu tuseste. Invers, n-as incerca. :mrgreen:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 19 Ian 2008 21:11

un ulei esential poate avea alta compozitie?nu stiam,treaba e ca ceea ce eu am cumparat din farmacie a mers perfect.zilele astea chiar o sa vad ce mai au pe oferta, am de gind sa incer tot.(la preturile astea....)[/quote]

din cite am inteles din postarile de mai sus uleiul esentzial din farmacie este de uz extern.asta nu inseamna ca este indicat (permis) si pt uzul intern (poate sa nu fie nici contraindicat,nu stiu,nu cunosc produsele din farmacie) din cauza gradului de puritate sau a unor componente care le are in plus,sau pur si simplu din metoda de obtinere...

dar daca este incercat si da rezultate....(si am putea st si ca nu creaza probleme pestelui pe o peroada de folosire mai lunga) de ce nu

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Uleiurile

Mesaj de mosharu » 19 Ian 2008 21:48

PANAIT CEZAR scrie:La producerea boiliesurilor se folosesc uleiuri nutritive,esentiale si palatante.
Uleiurile nutritive adauga boiliesului acizi grasi,la fel de importanti ca si aminoacizii.Ele sint necesare pentru a obtine o nada cit mai echilibrata nutritiv,atit pe termen lung cit si ca baza pentru un boilies de atractie.Unele uleiuri nutritive(in special cele de peste) au si rol de atractant si de palatant.
Uleiurile esentiale sint o sursa de atractie,in special pentru nadele de cursa lunga,dar exista si uleiuri esentiale care au eficienta si pe termen scurt.Unele uleiuri esentiale pot face si selectia intre crapi,in sensul cresterii procentului capturilor de dimensiune mare .
Uleiurile palatante sint" arome" pe baza de ulei.
Sint combinatii aroma- ulei esential, care sint celebre si cunoscute si prind foarte bine ,dar eu consider ca uleiul de somon si uleiul de piper negru sint" supremul " in acest domeniu,generale ,eficace si suficiente in orice formula.Eu folosesc in orice boilies,de atractie, de nutritie,chiar si in boilies solubil ulei nutritiv si ulei esential.Un fapt esential si care nu trebuie sa-l uitam este ca multe ingrediente, care le folosim la producerea boiliesurilor, contin deja un anumit procent de ulei nutritiv.
Am scris aceste clarificari mai mult pentru incepatori.Este una sa cinti la vioara,ca tiganii,dupa ureche si este altceva sa cinti dupa note cu portativul in fata.

@Bruno...lamurit acum? 8)

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: Uleiurile

Mesaj de carprom » 19 Ian 2008 23:29

CristianSurdu scrie:
PANAIT CEZAR scrie:La producerea boiliesurilor se folosesc uleiuri nutritive,esentiale si palatante.
Uleiurile nutritive adauga boiliesului acizi grasi,la fel de importanti ca si aminoacizii.Ele sint necesare pentru a obtine o nada cit mai echilibrata nutritiv,atit pe termen lung cit si ca baza pentru un boilies de atractie.Unele uleiuri nutritive(in special cele de peste) au si rol de atractant si de palatant.
Uleiurile esentiale sint o sursa de atractie,in special pentru nadele de cursa lunga,dar exista si uleiuri esentiale care au eficienta si pe termen scurt.Unele uleiuri esentiale pot face si selectia intre crapi,in sensul cresterii procentului capturilor de dimensiune mare .
Uleiurile palatante sint" arome" pe baza de ulei.
Sint combinatii aroma- ulei esential, care sint celebre si cunoscute si prind foarte bine ,dar eu consider ca uleiul de somon si uleiul de piper negru sint" supremul " in acest domeniu,generale ,eficace si suficiente in orice formula.Eu folosesc in orice boilies,de atractie, de nutritie,chiar si in boilies solubil ulei nutritiv si ulei esential.Un fapt esential si care nu trebuie sa-l uitam este ca multe ingrediente, care le folosim la producerea boiliesurilor, contin deja un anumit procent de ulei nutritiv.
Am scris aceste clarificari mai mult pentru incepatori.Este una sa cinti la vioara,ca tiganii,dupa ureche si este altceva sa cinti dupa note cu portativul in fata.

@Bruno...lamurit acum? 8)
Doar teoretic, si nu de tine :mrgreen:

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 20 Ian 2008 03:04

In mod ciudat, unul din ingredientele care m-au surprins in mod placut intotdeauna, a fost uleiul de somon. Nu sunt un fan al uleiului de peste, dar se pare ca cel de somon este foarte eficace. Luati exemplul celor doua tipuri de boiliesuri ready-made care s-au dovedit castigatoare de-a lungul timpului, Nutrabaits BFM Salmon Black Pepper Caviar si Nash Monster Pursuit, si veti primi raspunsul la intrebare.
Mi s-a intamplat o data sa uit sa pun 1 ml de Salmon Oil Palatant ( 1 ml!!!) in reteta de Monster Pursuit. Mi-am dat seama chiar in timp ce malaxorul framanta coca, dar mi-am zis ca nu poate fi atat de important acel ml. Am plecat la pescuit si pe langa boiliesurile pe care tocmai le facusem, mai aveam si aprox 2 kg de acelasi fel, dar fara ml lipsa. Nu vreti sa stiti care a fost rezultatul partidei... 0 (zero) pesti la cele fara Salmon Oil Palatant si o frecventa care te facea sa crezi ca pescuiesti in alta balta, la cele vechi, facute dupa reteta completa.

Tot legat de uleiul de somon, am o amintire care si acum imi provoaca greata si mirare. Am primit la magazin un transport de Monster Pursuit si s-a intamplat ca o punga sa fie sparta. Mi-am insusit punga, am ajuns acasa, am luat o galeata goala, am pus boiliesurile in ea si am turnat o sticla de 500 ml de ulei de somon peste ele. Le-am parasit intr-un colt si din cand in cand mai agitam galeata ca uleiul de somon sa acopere toate boiliesurile. Peste vreo doua luni de la momentul meu de nebunie, prin iulie mai exact, 40 de grade la umbra, ma hotarasc brusc sa plec la pescuit. Pentru ca nu apucasem sa imi fac boiliesuri proaspete, am luat cu mine vreo trei feluri de ready-made-uri, printre care si Monstre Pursuit-urile inecate in ulei. Datorita faptului ca locul in care le tinusem nu era tocmai racoros, uleiul se subtiase si intrase in boiliesuri in asa fel, incat puteau fi date cu cobra cel mult 40 de m, atat de moi erau. Inchipuiti-va 500ml de ulei de peste inghitite complet de 3 kg de bile!!! Rezultatele partidei? Celelalte feluri de ready-made, de calitate, dar fara "tuning", aduceau pe mal cate un peste, din cand in cand. Uleiul de peste dipat cu Monster Pursuit :))) m-a facut sa imi scot lansetele din apa dupa o zi si o noapte de pescuit.

Asa ca, urasc inca uleiul de peste, dar ii port un respect pe care l-a castigat prin rezultate de necontestat.

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

.

Mesaj de mosharu » 20 Ian 2008 04:42

Marian, eram SIGUR ca nu rezisti sa nu postezi despre uleiuri..... :D

Scrie răspuns