rolul uleiului in boilies

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 21 Ian 2008 16:30

Teacher, firmele de nada nu fac uleiuri esentiale. Le cumpara. Fac produse finite, adica mixuri, boiliesuri, dipuri, nu materii prime. Prin materii prime inteleg materiile prime pentru nade, adica ingrediente de volum, extracte naturale, arome artificiale, uleiuri esentiale, indulcitori si altele. Nu toate firmele de nada au aceleasi capacitati de productie, unele pot face in fabrica lor ceea ce altele cumpara din afara, unele chiar cumpara de la altele, dar materiile prime sunt de obicei achizitionate de la producatori si revandute mai departe sub nume propriu.

Poti lua uleiuri esentiale si din alte surse, dar numai daca stii ce cumperi, altfel s-ar putea sa nu se potriveasca. Daca nu te pricepi, e mai sigur sa iei de la magazinele de pescuit.

Uleiurile esentiale folosite la crap sunt “human grade”, valabile si pentru consum uman. Sunt firme care fac precizarea asta in catalog.

Val Pangica
member
Mesaje: 170
Membru din: 05 Ian 2008 21:40

Mesaj de Val Pangica » 21 Ian 2008 17:11

@Marian Oprea

te asigur ca si eu sunt fan al uleiului de somon si chiar imi place sa stiu ca acest ingredient a intrat mai mereu , in nada cu care dau . Ce ai facut tu cu punga de Nash , am facut eu la un borcan de bile ( RH MC ) tinute la dip in ulei de somon , de la Wacker baits . Au mers foarte bine , chiar peste ce ma asteptam .
Vorbeam despre uleiuri esentiale , care sunt ceva mai rafinate decit uleiul de somon , in sensul ca se folosesc destul de rar de marea majoritate a celor care isi fac nadele pe cont propriu . Iar termenul de ulei nu trebuie neaparat sa insemne ca aceste uleiuri esentiale fac "ungerea" . :lol:
Daca pentru un ulei de somon corect si de inceredere , nu a-si fii atit de pretentios vizavi de producator , pentru un ulei esential mi-a dori sa stiu cine il produce , ce reteta imi recomanda pentru el samd . In nici un caz nu l-as lua din famacie , drogherie , samd . Pentru ca intervine si alt aspect foarte important . Cit pui ? Esti sigur ca e aceeasi concentratie , ca la ala scump din magazinul de pescuit ? Cel din magazin are referinte , ala de la farmacie e ceata completa - deci ai sansa sa-ti ratezi o vara sa echilibrezi doza optima . Cine recomanda astfel de variante , a facut vreodata asa ceva ? samd

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 23 Ian 2008 03:04

Eu tocmai la uleiurile de peste ma uit foarte atent la producator. Am folosit in "tineretea" mea si uleiuri de peste din alte surse decat firmele specializate in nada de pescuit si rezultatele au fost dezastruoase. In timp am ajuns sa pun calitatile unui ulei de peste pe seama tratamentelor de care are parte in procesul de productie. Si aici ma refer in primul rand la continutul de antioxidanti. Un ulei care nu contine antioxidanti risca sa rancezeasca, lucru tare neplacut atunci cand l-ai folosit pentru pregatirea nadei.
Nu vreau sa polemizez cu adeptii variantelor alternative produselor destinate pescuitului la crap, dar consider ca e foarte important sa fim siguri de ceea ce folosim in nada.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 02 Apr 2008 20:05

teacher64 scrie:Poate unora vi se pare naiva intrebarea: de ce anumite uleiuri esentiale de uz uman ( prin farmacii naturiste, etc) sunt mult mai ieftine decat cele din magazinele de pescuit, dar facute de firme "istete"? Vorbesc la modul general, nu vreau inca sa dau nume exacte, pe motive de (anti)reclama. Aveti vreun motiv sa credeti ca un ulei esential de anason, de pilda, de uz uman, e mai prost decat ala facut de o firma renumita pentru pescari?
nu ar fi nici un motiv.singura problema este ca uleiurile esentziale sint foarte concentrate si este sensibil de lucrat cu ele.inclartext este foarte usor sa provoci repulsie prin supradozare.la cele speciale pt pescuzit (foarte probabil sa fie aceleas ca si pt consum uman sau chiar o calitate inferioara a acestora.) ai un dozaj recomandat de producator.la cele din farmacii...ai tu timp sa experimentezi?

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 02 Apr 2008 22:12

adevarul este ca la experimente stam cam rau. pt uni timpul pt alti banii.cei care au gasit o reteta de compromis(sa-i spunem asa)dau cam greu afara din casa,sau cer argumente sau contra argumente. :oops:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 03 Apr 2008 08:04

Uite un articol care, chiar daca nu e "tintit" spre uleiuri, arata cata importanta ii acorda unii, chiar si IARNA!!!
http://www.carpnews.ro/index.php?action ... p=articole
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns