reteta boilies home made Squid&Octopus

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

epachitanu
new member
Mesaje: 20
Membru din: 27 Mar 2008 21:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de epachitanu » 31 Mar 2008 13:28

O intrebare am si eu : in cele solubile pe langa ingredientele initiale se poate pune si "vita cip-cip"multumiri anticipate :lol:

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 31 Mar 2008 16:38

vita si mai cum .... ???

epachitanu
new member
Mesaje: 20
Membru din: 27 Mar 2008 21:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de epachitanu » 31 Mar 2008 17:54

seminte pt papagali coapte sau fierte.sa nu-mi spui ca nu stiai.

epachitanu
new member
Mesaje: 20
Membru din: 27 Mar 2008 21:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de epachitanu » 31 Mar 2008 18:40

zi-mi te rog dupa ce obtiin bilele cum se mai procedeaza? se lasa la uscat si atat? merci

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 01 Apr 2008 19:02

daca te referi la cele solubile,da le lasi la uscat si atat.Le mai intorci zilnic odata si cat posibil sa fie puse in loc umbros ,eu personal asa procedez
Fir Intins si nu uita C&R :D

epachitanu
new member
Mesaje: 20
Membru din: 27 Mar 2008 21:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de epachitanu » 03 Apr 2008 12:58

alex imi poti spune daca se poate gramajul pt 3kg de solubile:1-mix squid & octopus, red hering sau red crab -robin red. 2-atractant squid & octopus. 3-aroma pe baza de alcool sau pe baza de glicero.4-alcool pe baza de porumb .5 lapte de porumb.6-complexe de amino(ppc) .7-betaina.Toate sunt de la SBS.Multumiri anticipate si fir intins la C&R. :bere:

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 04 Apr 2008 21:04

epachitanu scrie:alex imi poti spune daca se poate gramajul pt 3kg de solubile:1-mix squid & octopus, red hering sau red crab -robin red. 2-atractant squid & octopus. 3-aroma pe baza de alcool sau pe baza de glicero.4-alcool pe baza de porumb .5 lapte de porumb.6-complexe de amino(ppc) .7-betaina.Toate sunt de la SBS.Multumiri anticipate si fir intins la C&R. :bere:
Daca ceri parerea cuiva ar trebui sa sti intai daca a folosit sau nu aceste produse altfel risti sa primesti informati false (nu neaparat intentionat).Indicat este sa intrebi producatorul sau comerciantul care ti-a vandut produsele,insa daca-l intrebi pe Des Taylor (patron SBS) cum sa combini Red Hering-ul de la Solar cu produsele lui de la SBS raspunsul cred ca banuiesti care va fi.Comunica comerciantului toate detaliile care le ai in vedere pentru partida care vrei sa o susti si te va ajuta cu siguranta :roll: .Daca primesti informatia te rog fao publica pentru ca si noi vrem sa mai invatam cate ceva. ;-)
PS-Daca nu le-ai cumparat la sugestia cuiva si nu sti sa le folosesti cu regret cred ca le-ai cumparat degeaba :-(
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 05 Apr 2008 09:48

@epachitanu si ceilalti
In spirit de intrajutorare pentru tine si ceilalti forumisti am gasit reteta ,,ideala" publicata de Vladut Mateianu in PESCAR MODERN si mai tarziu pe Crapmania.ro care la fabricarea boiliesurilor contine absolut toate ingredientele mirifice enumerate de tine.Vreau sa sti pentru a-ti dai multa incredere ca reteta este testata si aprobata de foarte multi pescari si cu un palmares impresionant.
Articolul se numeste ,,Scurt Tratat de Preparare a Boiliesurilor" iar din punctul meu de vedere (daca intereseaza pe cineva) cred ca este o reteta pentru apa rece si se poate folosi chiar de la inceputul acestui sezon (asa ca la TREABA).
1.Ti-as sugera totusi sa fi putin atent la punctul 3 pentru ca pe mine ma bagat in ceata.Autorul spune ca betaina se obtine din plante si animale, cea mai buna fiind cea extrasa din GLM, si creeaza solubilitate bilelor.
Eu stiam betaina se extrage din sfecla (de asta se si cheama betaina, fiindca s-a descoperit in sfecla, care in latina se cheama beta vulgaris'), iar GLM-ul e de vreo zece ori mai scump decat betaina. Nimeni n-ar foloseste materii prime de zece ori mai scumpe decat produsul finit.Eu sunt cunoscator a patru tipuri de betaina din care doar doua folosite frecvent in alcatuirea nadelor pentru crap dar denumirea sau formula lor moleculara ti le-as pune degeaba fiindca numai te-ar incurca.
2.In ceea ce priveste solubilitatea bilelor,betaina se dizolva si transmite un semnal chimic care poate fi perceput de crap si poate constitui o sursa de atractie.Bila propriu-zisa ramane intacta.
3.In acelasi (celebru articol) autorul la punctul 2 spune ca aroma are rol de :roll: ....aroma si ca nu exista decat doua tipuri,pe alcool etilic sau pe glicerol.
Ma intreb eu ce facem noi incepatorii care mai avem inca in pod ceva arome pe baza de propilen glicol sau ulei sau diacetina.
Autorul,Vladut Mateianu are cateva articole foarte interesante despre conceptia sa despre nade si monturi.Promit ca-mi voi face timp si vi le arat pe toate.
Si acum.......GATA.PE BALTA MAI TATA
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 05 Apr 2008 14:15

adi.oprea scrie:@epachitanu si ceilalti
In spirit de intrajutorare pentru tine si ceilalti forumisti am gasit reteta ,,ideala" publicata de Vladut Mateianu in PESCAR MODERN si mai tarziu pe Crapmania.ro care la fabricarea boiliesurilor contine absolut toate ingredientele mirifice enumerate de tine.Vreau sa sti pentru a-ti dai multa incredere ca reteta este testata si aprobata de foarte multi pescari si cu un palmares impresionant.
Articolul se numeste ,,Scurt Tratat de Preparare a Boiliesurilor" iar din punctul meu de vedere (daca intereseaza pe cineva) cred ca este o reteta pentru apa rece si se poate folosi chiar de la inceputul acestui sezon (asa ca la TREABA).
1.Ti-as sugera totusi sa fi putin atent la punctul 3 pentru ca pe mine ma bagat in ceata.Autorul spune ca betaina se obtine din plante si animale, cea mai buna fiind cea extrasa din GLM, si creeaza solubilitate bilelor.
Eu stiam betaina se extrage din sfecla (de asta se si cheama betaina, fiindca s-a descoperit in sfecla, care in latina se cheama beta vulgaris'), iar GLM-ul e de vreo zece ori mai scump decat betaina. Nimeni n-ar foloseste materii prime de zece ori mai scumpe decat produsul finit.Eu sunt cunoscator a patru tipuri de betaina din care doar doua folosite frecvent in alcatuirea nadelor pentru crap dar denumirea sau formula lor moleculara ti le-as pune degeaba fiindca numai te-ar incurca.
2.In ceea ce priveste solubilitatea bilelor,betaina se dizolva si transmite un semnal chimic care poate fi perceput de crap si poate constitui o sursa de atractie.Bila propriu-zisa ramane intacta.
3.In acelasi (celebru articol) autorul la punctul 2 spune ca aroma are rol de :roll: ....aroma si ca nu exista decat doua tipuri,pe alcool etilic sau pe glicerol.
Ma intreb eu ce facem noi incepatorii care mai avem inca in pod ceva arome pe baza de propilen glicol sau ulei sau diacetina.
Autorul,Vladut Mateianu are cateva articole foarte interesante despre conceptia sa despre nade si monturi.Promit ca-mi voi face timp si vi le arat pe toate.
Si acum.......GATA.PE BALTA MAI TATA
Imi cer scuze ca n-am apucat sa va explic intreaga reteta postata de celebrul autor dar fiindca iarna deabia acum incepe va spun sa avem rabdare ca le v-om afla pe toate.
La punctul 4 din acelasi articol,care de aceasta data l-am gasit si pe carpnews.ro si apare publicat cu titlul"Prepararea boilesurilor si a porumbului prin mijloace moderne" autorul scrie cu litere mari ALCOOLUL unde da ca exeplu CSL-ul crezand probabil ca daca produsul respectiv se chiama Corn Steep Liquor este un alcool automat si trebuie inclus imediat in acest boilies si vara si iarna. Nu-mi dadeam seama de aceasta "subtila" eroare daca nu-mi trecea prin gand stravechiul proverb "Vrabia CSL viseaza",insa acum ca sa nu spuneti ca ducem lipsa de informatie va spun ca CSL-ul nu contine ALCOOL si este un extract rezidual de porumb,derivat din prelucrarea industriala a porumbului, de exemplu la extragerea amidonului.
Am sa-l rog pe DanR ca la terminarea articolului scris de mine si dupa sondarea cititorilor sa ma propuna la premiu oferit de el pentru CEL MAI BUN ARTICOL.
Cand am inceput sa scriu erau 6198 vizualizari la acest subiect iar acum dupa nici 5 ore sunt cu cel putin 100 mai mult ceea ce ma face sa cred ca ma incadrez in cursa pentru premiu.Cu stima.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 05 Apr 2008 22:48

epachitanu scrie:alex imi poti spune daca se poate gramajul pt 3kg de solubile:1-mix squid & octopus, red hering sau red crab -robin red. 2-atractant squid & octopus. 3-aroma pe baza de alcool sau pe baza de glicero.4-alcool pe baza de porumb .5 lapte de porumb.6-complexe de amino(ppc) .7-betaina.Toate sunt de la SBS.Multumiri anticipate si fir intins la C&R. :bere:
Mixul s&o de la sbs este un xxx-meal ,la fel si red-heringul de la Solar si nu prea sunt recomandate pentru inceputul primaverii din cauza grasimii din faina de peste .
Pentru aceasta perioada eu ti-asi sugera S&O de la Solar [birdfood]pe care i-l poti amesteca cu ENERVITE sau ENERVITE GOLD [Nutrabaits ] cu ceva caseina ,betaina ,aroma ethil-alcool ,robin red,,csl sau whiskeylink,nutramino,[sau multimino sau stimulin amino]glm ,[pudra sau lichid] si ceva ficat[pudra sau liver elite ]neaparat indulcitor [liquid candy[solar]sau swit cajouser [nutrabaits ]
Respecta indicatiile fabricantului privind dozajul si ....FIR INTINS .
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Scrie răspuns