fresh xxx

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
morun
junior member
Mesaje: 32
Membru din: 16 Aug 2007 17:00

fresh xxx

Mesaj de morun » 30 Ian 2008 19:58

va salut! A-ti incercat boilesurile,respectiv aroma fresh xxx de la Dinamite Baits?Mi-am cumparat boilesuri de 10 mm si aroma si sper sa prind ceva cu aceste produse.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 02 Feb 2008 08:41

Boiliesurile Fresh xxx sunt unele dintre cele mai revolutionare boiliesuri aparute pe piata. Nu contin nici un fel de arome artificiale si in locul de oua pentru a se putea rula s-au folosit o combinatie de fainuri foarte fine de peste. Nefolosind oua in compozitia boiliesurilor, aceste nade sunt mult mai digestibile si mai atractive nutritional decat boiliesurile traditionale.

Contin de asemenea mari cantitati de Extract de Green Lipped Mussel(GLM), Oyster (scoica) si Liver(ficat) pentru a asigura un echilibru nutritional optim acestor nade.

De prins sigur vei prinde crapi, numai ca intervin mai multe aspecte si anume:
Locul unde pescuiesti?
Strategie de nadire?
Cantitate folosita?
Durata partida?
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Feb 2008 09:42

florioro scrie:
De prins sigur vei prinde crapi, numai ca intervin mai multe aspecte si anume:
Locul unde pescuiesti?
Strategie de nadire?
Cantitate folosita?
Durata partida?
Aceste aspecte cred ca sunt la orice Boilies.

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 02 Feb 2008 09:56

@carprom
Evident, numai ca intrebarea era destul de ciudata si incercam sa obtin mai multe amanunte pentru ca colegul nostru sa reuseasca sa prinda crap cu o nada deosebita dupa parerea mea.
Anul asta eu unul o voi folosi in proportie de 60-70% in functie de sezonul in care voi pescui.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 02 Feb 2008 10:34

florioro scrie:@carprom
Evident, numai ca intrebarea era destul de ciudata si incercam sa obtin mai multe amanunte pentru ca colegul nostru sa reuseasca sa prinda crap cu o nada deosebita dupa parerea mea.
Anul asta eu unul o voi folosi in proportie de 60-70% in functie de sezonul in care voi pescui.
Astfel de intrebari sunt des intilnite. Singurul raspuns til poti da singur, prin abordarea acestor nade. Cum spui si tu, le vei folosi in proportie de 60-70% si la sfirsitul sesonului tragi concluzia.
Eu sunt de parerea ca fiecare sa-si propuna ceea ce ti-ai propus tu, adica pescuiesti 2-3 feluri de boilisuri un an de zile, daca din 3 una a dat un rezultat satisfacator, ramai la ea, daca toate 3, si mai bine.
Multi pescari incearca prea multe feluri si firme, ceea ce ii aduce in dubii. Multi stiu ca am si eu un mic nonprofit cu mixuri si incrediente, dar inainte de a scoate 10 feluri de mixuri pe piata, le-am scos doar pe acelea ce mi-au adus rezultate, dar si o investitie enorma.
Firmele mari, sunt nevoite sa scoata cite ceva nou, e si bine asa, dar astfel de produse trebuie incercate cel putin 1 an de zile

morun
junior member
Mesaje: 32
Membru din: 16 Aug 2007 17:00

re

Mesaj de morun » 08 Feb 2008 23:09

tin sa va anunt ca pescuiesc pe un lac cu apa adanca. supus presiunii. partide de scurta durata(in weekend) 12-20 ore si nadesc cu navomodel. Am pescuit mai mult la porumb si pufuleti, la boilesuri(le-am folosit f. putin) am avut cateva trasaturi anemice. Anul asta o sa insist mai mult asupra boilesurilor. M-am gandit sa folosesc boilesurile fresh xxx si sa mai incerc boilesurile S&O tot de la Dinamite baits. De asemenea vreau sa folosesc boilesurile de dimensiuni mici-10 mm.

morun
junior member
Mesaje: 32
Membru din: 16 Aug 2007 17:00

re

Mesaj de morun » 08 Feb 2008 23:43

mai am de adaugat ceva! ce cantitate de boiles trebuie sa folosesc pt. acest gen de partide si daca mai trebuie sa nadesc si cu altceva?! De asemenea m-am gandit la varianta-naditor Korda cu boiles ingropat in pasta.(praf de boiles amestecat cu mamaliga sau altceva). Multumesc!

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 10 Feb 2008 12:01

@morun
Este foarte greu sa-ti faci o idee despre boiliesuri, mai ales despre Fresh xxx de la Dynamite Baits in partide asa de scurte. Boiliesurile Fresh xxx nu sunt boiliesuri de mare atractie ca pestele sa raspunda instantaneu.

Pentru a avea rezultate cat de cat la boiliesurile astea ar trebui cel putin partide de min 48 ore cu mentiunea de a gasi un loc bun (valabil dealtfel la orice fel de momeala).

Pentru partidele scurte de pana la 48 ore iti recomand boiliesuri de mare atractie din gama Hi Attract create de Frank Warwick si in functie de perioada alegi si aroma si tipul (fishmeal sau birdfood).

Ca sa iti faci o idee citeste in AVP (ultimele doua numere) articolele lui Frank Warwick despre nadele de atractie si poti descoperi o strategie, dupa parerea mea cel putin interesanta, de a folosi boiliesurile in partidele scurte de pescuit.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 10 Feb 2008 12:07

Inca ceva, boiliesurile mici in general se folosesc in perioadele cand apa este foarte rece si crapul nu se hraneste foarte mult. Daca o sa pescuiesti vara cu 10 mm, vei avea o groaza de surprize neplacute.
Pentru a spori atractia in jurul momelii poti folosi cu incredere combinatii de pellete, groundbaits, seminte eventual in saculet solubil. Chiar si momitorul este o varianta. Incearca sa nu folosesti mamaliga in compozita nadei pentru method feeder, se va desface foarte greu.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Scrie răspuns