Pierdere nutritiva ...

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Pierdere nutritiva ...

Mesaj de Dan Cristian » 02 Mar 2008 20:40

Credeti ca prin fierbere, se pierde o mare parte din calitatea nutritiva a momelii, adevarat sau fals !?! Mai are rost, sa se mai adauge, in mix-ul de baza, o serie de uleiuri, indulcitori, atractanti si fel de fel de arome, daca in final se fierb bilele ?!?
http://www.youtube.com/watch?v=OmNKg78bK6E

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 02 Mar 2008 22:37

depinde de calitatea aditivilor si celor-lante arome. unele se pierd mai mult altele mai putin.se pare ca bilele fresh si cele ne-fierte(solubile) sint mai atractive .cred ca se inchid in bila prin fierbere .aditivi si aromele ies mai greu.er o parere personala.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 02 Mar 2008 23:32

categoric dupa fiergere boilies-ul isi pierde din atractanti! acest subiect a fost dezbatut mult timp si au fost facute nenumarate teste pe tema asta! :!: :!: :!: parerea mea este ca dupa ce le fierbi le mai poti tine in fel de fel de combianatii de uleiuri, betaina indulcitori! cum?? iai o cantitate de boilies le pui intr-o punga pui betaina( atentie mare la cantitate nu prea mult, nu mai pune botul nici mama pestelui pe ea) legi punga la gura si agiti, asfel incat toate bilele sa fie acoperite de un strat ulei! akum depinde dak vrei sa le congelezi acest ulei va fi absorbit in ele si odata aruncate in apa uleiul va iesi treptat odata cu dezghetarea lor! repet depinde de situatie si de dorinta pescarului!

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 04 Mar 2008 09:05

----

DELETED

Mesaj de DELETED » 04 Mar 2008 10:05

DELETED

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 04 Mar 2008 12:53

parci scrie:da rezultate... sa pui dupa fierbere imediat ce ai tsins aragazul... cateva grame de RAKIU... da ft bune rez :idea:
Detaliaza putin, te rog. :roll:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pierdere nutritiva ...

Mesaj de teacher64 » 04 Mar 2008 13:18

Dan Cristian scrie:Credeti ca prin fierbere, se pierde o mare parte din calitatea nutritiva a momelii, adevarat sau fals !?! Mai are rost, sa se mai adauge, in mix-ul de baza, o serie de uleiuri, indulcitori, atractanti si fel de fel de arome, daca in final se fierb bilele ?!?
http://www.youtube.com/watch?v=OmNKg78bK6E
Calitatea NUTRITIVA a momelii nu se strica, ba dimpotriva, porumbul sau fainurile fierte sunt mai usor de digerat. In schimb puterea de ATRACTIE a aromelor scade mult, pe de o parte datorita inchiderii porilor bilei prin fierbere si pe de alta parte componentele volatile... se duc, ca doar de aia-s volatile! Betaina se descompune la 85-90 grade.
Daca pescuiesti/nadesti cu porumb, eu zic sa-l fierbi inainte, ca sa fie usor digerabil si sa nu-i pice greu la stomac prietenului nostru, si cand s-a racorit, sa adaugi aromele, uleiurile, etc.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Re: Pierdere nutritiva ...

Mesaj de marius.tim » 04 Mar 2008 15:38

teacher64 scrie:
Dan Cristian scrie:Credeti ca prin fierbere, se pierde o mare parte din calitatea nutritiva a momelii, adevarat sau fals !?! Mai are rost, sa se mai adauge, in mix-ul de baza, o serie de uleiuri, indulcitori, atractanti si fel de fel de arome, daca in final se fierb bilele ?!?
http://www.youtube.com/watch?v=OmNKg78bK6E
Calitatea NUTRITIVA a momelii nu se strica, ba dimpotriva, porumbul sau fainurile fierte sunt mai usor de digerat. In schimb puterea de ATRACTIE a aromelor scade mult, pe de o parte datorita inchiderii porilor bilei prin fierbere si pe de alta parte componentele volatile... se duc, ca doar de aia-s volatile! Betaina se descompune la 85-90 grade.
Daca pescuiesti/nadesti cu porumb, eu zic sa-l fierbi inainte, ca sa fie usor digerabil si sa nu-i pice greu la stomac prietenului nostru, si cand s-a racorit, sa adaugi aromele, uleiurile, etc.
Si vre-o doua beri...... :lol:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pierdere nutritiva ...

Mesaj de teacher64 » 04 Mar 2008 17:22

marius.tim scrie: Si vre-o doua beri...... :lol:
Marius: ai vreo problema legata de ficat ori alte kestii care te impiedica sa practici sportul "halbere"? Eu nu am complexe, si nu cred ca trebuie sa-mi atragi atentia legat de capitolul asta, sunt persoane abilitate in lumea asta...:mrgreen: :mrgreen: ;-)
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Re: Pierdere nutritiva ...

Mesaj de marius.tim » 05 Mar 2008 08:04

teacher64 scrie:
marius.tim scrie: Si vre-o doua beri...... :lol:
Marius: ai vreo problema legata de ficat ori alte kestii care te impiedica sa practici sportul "halbere"? Eu nu am complexe, si nu cred ca trebuie sa-mi atragi atentia legat de capitolul asta, sunt persoane abilitate in lumea asta...:mrgreen: :mrgreen: ;-)
Scuza-ma Mariane dar ma refeream strict de dipuirea boiliesurilor..... :lol:

Scrie răspuns