Pierdere nutritiva ... II

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Pierdere nutritiva ... II

Mesaj de Dan Cristian » 03 Mar 2008 09:12

Credeti ca prin fierberea "bilelor", se pierde o mare parte din substantele nutritive, pe care acestea le contin ? Mai are rost, sa mai adaugam o serie, de atractanti, indulcitori si arome, daca in final fierbem boilies-urile ?
Credeti ca un boilies fiert, are mai putine sanse sa prinda crap, decat un boilies care nu a fost fiert ?
Este necesar, ca in vasul in care fierbem bilele, in apa, sa adaugam o mica "infuzie" de arome, pentru o asimilare mai buna !?!

Multumesc

P.S.: Mai era un topic, de genul asta, dar eu unul, nu-l mai gasesc.

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Pierdere nutritiva ... II

Mesaj de Sionut » 03 Mar 2008 10:59

Dan Cristian scrie:Credeti ca prin fierberea "bilelor", se pierde o mare parte din substantele nutritive, pe care acestea le contin ? Mai are rost, sa mai adaugam o serie, de atractanti, indulcitori si arome, daca in final fierbem boilies-urile ?
Credeti ca un boilies fiert, are mai putine sanse sa prinda crap, decat un boilies care nu a fost fiert ?
Este necesar, ca in vasul in care fierbem bilele, in apa, sa adaugam o mica "infuzie" de arome, pentru o asimilare mai buna !?!

Multumesc

P.S.: Mai era un topic, de genul asta, dar eu unul, nu-l mai gasesc.
Fierberea este un rau necesar.Tocmai de aceea pentru fierbere se prefera timpul acesta foarte scurt, si mai nou au aparut metode de fierbere cu aburi( nu stiu prea multe despre ele). Nu cred ca un boilies fiert are mai putine sanse (pot fi cazuri unde are mai putine sau cazuri unde are mai multe).
Daca adaugi arome in vasul de fierbere le consumi degeaba.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 04 Mar 2008 01:27

@ dan cristian,
cand fierbi bilele se pierde o mica cantitate dar doar din stratul de suprafata al boiliesului. Are rost sa adaugam arome, lichide nutritive si altele pt ca nu toate sunt "spalate" la fierbere, mare parte raman inchise in boilies si ies in apa la pescuit. O alta solutie ar fi sa torni lichid nutritiv peste bilele facute cu 24h inainte. Le poti lasa 12h inainte de partida sau poti sa le bagi la congelator si te tin si un an, iar cand le scoti sunt proaspete ca in prima zi.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 04 Mar 2008 20:52

bilele ne -fierte nu se altereaza mai repede dupa decongelare?

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 04 Mar 2008 21:17

gusti scrie:bilele ne -fierte nu se altereaza mai repede dupa decongelare?
depinde... de oua! :mrgreen:

Fara gluma! :D Daca faci solubile nefierte cu lapte de porumb (sau guma arabica- nu sariti!!! :mrgreen: ) in loc de oua, tin la infinit daca le usuci bine, la umbra si la curent de aer (calorifer... ;-) ). Si mai bine le re-hidratezi pe balta, in vreun dip, decat sa umpli congelatorul.
Nu c-as fi vreun expert, dar am incercat 2-3 mini-ture prin decembrie, din mixul lui Bruno si stau prin sertare si acum, mai bine ca posmagii din armata. La fel si alea "fierte" la microunde.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
apetrea adrian
senior member
Mesaje: 429
Membru din: 28 Mar 2006 07:29
Contact:

Mesaj de apetrea adrian » 04 Mar 2008 21:32

fierbe in abur bilele! ;-) se pierd f. putin din substantele nutritive

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 04 Mar 2008 22:44

apetrea adrian scrie:fierbe in abur bilele! ;-) se pierd f. putin din substantele nutritive
Procedeul acesta e putin cam complicat ...

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 05 Mar 2008 00:40

parerea mea este ca se pierde o cantitate importanta din anumite substante iar altele in totalitate cum ar fi betaina,iar ce ramane in interior acolo ramane,spun asta deaoarece am observat ca o bila fiarta nedipuita in apa se va rehidrata si va absorbi in loc sa degaje.

eu cu fierturi mas incumeta doar la capturi mai izolat sau la carlig,de ce sa ma complic cand solubilele nu sunt perisabile,nu se pierde nimic din calitatile substantelor adaugate,atrag mult mai repede pestii pe vad etc :D
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 05 Mar 2008 10:11

George-Alexandru scrie:parerea mea este ca se pierde o cantitate importanta din anumite substante iar altele in totalitate cum ar fi betaina,iar ce ramane in interior acolo ramane,spun asta deaoarece am observat ca o bila fiarta nedipuita in apa se va rehidrata si va absorbi in loc sa degaje.
De asta imi era frica, intr-un fel este frectie la picior de lemn, in prima faza maximizam valoarea nutritiva a bilelor, prin diferite elemente externe, iar apoi, prin fierbere se scade nivelul nutritiv si puterea de atractie (stratul de la suprafata inchizandu-se). Ce este de facut ?

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 05 Mar 2008 11:41

inlocuiesti oole :D cu laptele de porumb si nu le mai fierbi,bilele devenind solubile de la exterior spre interior.
APCR-CS CARPZONE

Scrie răspuns