Pierdere nutritiva ... II

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florincj
senior member
Mesaje: 337
Membru din: 14 Feb 2008 14:08
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de florincj » 05 Mar 2008 12:43

Cristi, fierberea pe abur e mai simpla decat crezi , ai nevoie de vesela adecvata doar : o cratita ceva mai inalta , o craticioara mai mica fara manere si cu fundul gaurit ca o sita care intra in cratita mare si un capac.
Se pune un sfert apa ( cu arome daca vrei ) in cratita mare , se pune in cratita mica (cu fundul gaurit) ce vrei sa fierbi , neaparat se pune capacul si...gata ! Cartea spune ca se pastreaza cal. nutritive in proportie de 97% , iar de gasit la mag. mari gasesti la 30-40 de lei setul . Merita , mai ales ca ies niste cartofi pe abur super buni.
Inca nu sunt un pescar de crap f. bun , dar compensez cu gatitul.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 05 Mar 2008 15:10

florincj scrie:Inca nu sunt un pescar de crap f. bun , dar compensez cu gatitul.
Si asta e ceva, bv ! Multumesc pentru incercarea de a ma initia, in tainele fierberii bilelor.

Avatar utilizator
dudi
member
Mesaje: 138
Membru din: 21 Dec 2002 16:09
Localitate: Cluj-Mures

Mesaj de dudi » 05 Mar 2008 21:20

[quote="George-Alexandru"]parerea mea este ca se pierde o cantitate importanta din anumite substante iar altele in totalitate cum ar fi betaina,iar ce ramane in interior acolo ramane,spun asta deaoarece am observat ca o bila fiarta nedipuita in apa se va rehidrata si va absorbi in loc sa degaje.

eu cu fierturi mas incumeta doar la capturi mai izolat sau la carlig,[b]de ce sa ma complic [/b]cand solubilele nu sunt perisabile,nu se pierde nimic din calitatile substantelor adaugate,atrag mult mai repede pestii pe vad etc :D[/quote]

Una din problemele pe care le am cu solubilele e ca nu pot sa le dau cu cobra la distanta care le dau pe cele fierte.Chair dc sunt proaspete(grele).Exista o solutie?Poate ca intrebarea nu e pusa in topicul care trebuie, dar se poate crea acel efect de ridicare in aer a bilelor solubile pt a merge mai departe? Despre efectul asta vorbeste si Dany Faibras(korda) in unele din filmele sale
("lift in flight").Cu bile fierte uneori imi iese, alte ori nu.Cu solubile niciodata.

dudi

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 05 Mar 2008 22:58

Daca sunt persoane pe forum, care isi fierb bilele cu aburi, ar fi ideal sa ne spuna si parerea lor. Astazi, am gasit un vas special, pentru fierbere cu aburi, undeva pe la 250 lei (revin maine, cu niste poze, sa-mi spuneti ce parere aveti).

Multumesc.

George-Alexandru
senior member
Mesaje: 368
Membru din: 20 Dec 2007 23:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de George-Alexandru » 05 Mar 2008 23:32

@dudi

cu aceasta problema ma confrunt si eu dar chiar in seara asta am aflat doua solutii,una ar fi adaugarea in mix a fainii de orez care da o oarecare greutate bilei sau adaugarea in mix a nisipului dar sa/r putea sa intampini greutati la rulat.
APCR-CS CARPZONE

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 06 Mar 2008 10:06

Dan Cristian scrie:Daca sunt persoane pe forum, care isi fierb bilele cu aburi, ar fi ideal sa ne spuna si parerea lor. Astazi, am gasit un vas special, pentru fierbere cu aburi, undeva pe la 250 lei (revin maine, cu niste poze, sa-mi spuneti ce parere aveti).

Multumesc.
Incearca metoda lui Bruno ( carprom) prezentata undeva la Articole.
Am probat-o, si merge super, cu investitie zero. Nula. Daca ai un cuptor cu microunde in casa. Pur si simplu, pui bilele intr-o punga de nailon, o innozi si o dai la MW, 1-2 minute, cu pauze cat sa se dezumfle punga de aburi si sa nu se sparga. Aromele raman pe loc ( punga e inchisa, bilele se "fierb" dinauntru spre margini ) si elimini toate dezavantajele fierberii in apa. Iar betaina poti s-o adaugi la urma, pudrand bilele caldute.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 06 Mar 2008 10:47

@teacher64

Multumesc mult de sfat, nu m-ar fi dus gandul la asa ceva. Pare o metoda, destul de buna, plina de avantaje. ;-)
http://www.crap.ro/pagina/4/106/microwave.html

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 07 Mar 2008 10:48

Dan Cristian scrie:Daca sunt persoane pe forum, care isi fierb bilele cu aburi, ar fi ideal sa ne spuna si parerea lor. Astazi, am gasit un vas special, pentru fierbere cu aburi, undeva pe la 250 lei (revin maine, cu niste poze, sa-mi spuneti ce parere aveti).

Multumesc.
Imagine

Avatar utilizator
Sionut
senior member
Mesaje: 450
Membru din: 23 Apr 2003 12:58
Localitate: Popesti-Leordeni

Mesaj de Sionut » 07 Mar 2008 11:57

Dan Cristian scrie:Daca sunt persoane pe forum, care isi fierb bilele cu aburi, ar fi ideal sa ne spuna si parerea lor. Astazi, am gasit un vas special, pentru fierbere cu aburi, undeva pe la 250 lei (revin maine, cu niste poze, sa-mi spuneti ce parere aveti).

Multumesc.

Cum se numeste acest vas .Multumesc.
Asociatia Pescar Sportiv -APS
http://www.pescar-sportiv.ro/

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 07 Mar 2008 12:25

Vas pentru fierbere cu aburi, modelul exact nu il stiu, dar daca vrei neaparat ma interesez si-ti spun. Mie personal, m-i s-a parut destul de interesant.

Scrie răspuns