BOiLeS pt incepator

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
kronosss
new member
Mesaje: 1
Membru din: 12 Feb 2008 16:48

BOiLeS pt incepator

Mesaj de kronosss » 12 Mar 2008 09:32

Va salut si cu tot respectu. Sunt un cititor fregvent al forumului si un pescar nou in "ale crapului" si mai ales la boiles. Vream sa va intreb sau sa ma indrumati (care are timp) "sa-mi puna si mie pe masa" niste bile ready-made sau de casa asa k pt incepator, adika care au un randament mai bun pt a ma baga pe calea cea dreapta :).
Am vazut ca sa deschis M.V.2, si m-am gandit sa fac o vizita (e pt prima data cand ma duc acolo la peste) si as vrea sa invat si macar cate ceva despre aceasta balta, si am inteles ca pt un incepator ca mine ar fii un bun inceput si o buna punere in practica a unor momeli, forfaturi si s.a.
Va multumesc si din nou cu tot respectu !!!

Avatar utilizator
laurkro
senior member
Mesaje: 403
Membru din: 25 Aug 2007 23:04
Localitate: medias
Contact:

Mesaj de laurkro » 12 Mar 2008 10:08

Prietene, nu exista boillesuri pentru incepatori sau avansati, exista o multitudine de bile pe piata si avand in vedere ca nu stii sa le faci, mai bine incepe cu ready made-uri, dar nu pot sa-ti dau un sfat, ca nu vreau sa fiu acuzat ca promovez pe cineva. Respecte.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 12 Mar 2008 11:00

laurkro scrie:Prietene, nu exista boillesuri pentru incepatori sau avansati, exista o multitudine de bile pe piata si avand in vedere ca nu stii sa le faci, mai bine incepe cu ready made-uri, dar nu pot sa-ti dau un sfat, ca nu vreau sa fiu acuzat ca promovez pe cineva. Respecte.
Pot sa confirm ceea ce a scris laurko,
incearca niste Ready-uri, cu arome diferite.
Daca doresti sa-ti faci singur boilisurile, ai nevoie doar de o masa de rulat, un pistol ptr cirnati (sau o masina de macinat carne) si oua...cred ca sunt destule atricole scrise la acest subiect ;-)

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 12 Mar 2008 11:53

Eu zic sa lasi readi-made si sa-ti faci singur boiliesurile.Daca nu ai timp de teste, cumpara-ti un mix.Nu vreau sa fac reclama nimanui dar daca ai citit postarile de pe forum ...sunt baieti seriosi,care vand mixuri de calitate, la preturi decente.Vei fi mult mai fericit atunci cand vei prinde un crap cu un boilies iesit din mana ta.
Daca nu ai bani de mixuri uite o reteta de inceput super simpla,fara mari pretentii,care va prinde crap pe orice balta :
40 %-gris
20%-soia
20%-seminte de canari
10%-canepa prajita si macinata
10%-lapte praf
-la un kg de mix peste oua pune 2 linguri de zahar diluat,10 ml aminoacizi (sunt buni si cei de la magazinele veterinare),8 ml aroma de fructe.
Dupa ce ai fiert boiliesurile cat sunt inca fierbinti punele intr-o galetuta cu capac sau punga si mai pune peste ele o lingura de bataina,aroma si aminoacizi.Lasa-le asa cateva ore dupa care le poti congela sau pune la uscat.Pescuind cu boiliesuri cumparate nu vei fi nici o data pescar. ;-)

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 12 Mar 2008 12:05

Dan Pop-Coman scrie: -la un kg de mix peste oua pune 2 linguri de zahar
Asta cum vine 'nea Dane?! Care oua taica?! :lol: :lol:

Soia cum trebuie sa fie? Semintele macinate? :roll:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 12 Mar 2008 12:20

La un kg de mix este nevoie cam de 8 oua.Maiden daca nu ai oua destule poti sa mai spargi doua .
Zaharul se dilueaza intrun ibric cu putina apa fierbinte si se adauga peste oua.
Soia se gaseste sub forma de srot la pungi de 3 kg ,in magazinele agroalimentare. 47 % proteina.Este tratata si are un gust foarte placut,dulceag.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 12 Mar 2008 12:23

Dan Pop-Coman scrie:La un kg de mix este nevoie cam de 8 oua.Maiden daca nu ai oua destule poti sa mai spargi doua .
Zaharul se dilueaza intrun ibric cu putina apa fierbinte si se adauga peste oua.
Soia se gaseste sub forma de srot la pungi de 3 kg ,in magazinele agroalimentare. 47 % proteina.Este tratata si are un gust foarte placut,dulceag.
Am inteles meshtere!! Ma duc sa numar ouale!!! :mrgreen:

Multumesc de explicatie Dane, astept cate-o reteta de la prieteni in PM sau mail, ce ziceti, va bagati?! Inclusiv secrete, si locuri de unde pot achizitiona, ingrediente, mixuri pt crap, la preturi bune ...:lol:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 12 Mar 2008 13:08

Dan Pop-Coman scrie: 20%-soia
20%-seminte de canari
10%-canepa prajita si macinata
10%-lapte praf
Si sa sti si ce contine reteta lui Dan, am trecut-o repede prin Calculatorul nutritiv :mrgreen:

1 - Proteina: 21,5%
2 -Kohlenhydrate: 53,8%
3 -Grasime: 5,8%
4 -Fibre brute: 7,4%

Boiliesul gata facut, contine

1 - 24,5%
2 - 48,3%
3 - 9,6%
4 - 7,0%

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 12 Mar 2008 14:46

carprom scrie:
Dan Pop-Coman scrie: 20%-soia
20%-seminte de canari
10%-canepa prajita si macinata
10%-lapte praf
Si sa sti si ce contine reteta lui Dan, am trecut-o repede prin Calculatorul nutritiv :mrgreen:

1 - Proteina: 21,5%
2 -Kohlenhydrate: 53,8%
3 -Grasime: 5,8%
4 -Fibre brute: 7,4%

Boiliesul gata facut, contine

1 - 24,5%
2 - 48,3%
3 - 9,6%
4 - 7,0%
Bruno cred ca trebuie sa specifici si cu ce boilies de cumparat ai facut comparatia asta ,poate nu toate au acest continut.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 12 Mar 2008 15:34

Ce comparatie :?:
Cred ca nu ai inteles ce am scris....mai citeste 1-2 ori, poate intelegi. :lol:

Scrie răspuns