BOiLeS pt incepator

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 12 Mar 2008 17:46

Dan Pop-Coman scrie:Pescuind cu boiliesuri cumparate nu vei fi nici o data pescar. ;-)
Citesc tot ce este pe forum de citeva luni,vad chiar si polemici ciudate,si desi sint total impotriva polemicilor,imi permit sa va atrag atentia,d-le Coman,asupra exprimarii de mai sus sau,daca o considerati valabila,va rog sa ma lamuriti si pe mine ce inseamna un pescar....Daca pescuiesc de 14 ani,la porumb,la mamaliga preparata,la pelete si mai nou la boiles,dar nu home made(pt ca nu am timp si nci nu ma pricep),nu sint pescar?Nu discutam de gradul pescarului.........(pescar sef,adjutant,etc).Dar chiar nici pescar?!?Totusi,cunoscutii imi spun ca sint bolnav cind vine vb de pescuit,admin. baltilor fara sistem C&R zic:asa da,cind,la finalul partidei de pescuit dau drumul pestilor cu exceptia unuia(nu obligatoriu cel mai mare si care e "taxa de pescuit a sotiei"),cind fac sute de km pt a vedea o trasatura si a avea un drill...........Chiar ma simt jignit!
Probabil nu asa ati vrut sa spuneti,dar asa a iesit!Daca considerati ca nu am dreptate,va rog sa-mi explicati,pt ca vreau sa devin un pescar,nefolosind boiles-uri home-made......... :-?

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 12 Mar 2008 20:16

Radu, m-ai inteles gresit.Poti sa fi pescar bun pescuind doar cu porumb sau mamaliga pt. ca porumbul ti-l prepari singur si mamaliga ti-o faci singur.Citeste mai atent postarea mea .
Dar iti mai zic ceva : pe baltile pe care pescuiesc eu,de ani de zile nu am mai vazut sau auzit pe nimeni sa prinda crap pescuind doar cu mamaliga si porumb,iar cei care au nadit si pescuit doar cu boiliesuri readi made,veneau si faceau fotografii cu dulapurile baietilor,pescuite cu boiliesuri facute in casa.

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 12 Mar 2008 20:36

Incearca totusi ready made-ul de la SOLAR(bile mici,imbibate mai lung in aroma si lichide nutritive).NU o sa iti para rau si nu sunt scumpe.

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 12 Mar 2008 20:56

cipibm scrie:Incearca totusi ready made-ul de la SOLAR(bile mici,imbibate mai lung in aroma si lichide nutritive).NU o sa iti para rau si nu sunt scumpe.
Merci de sfat,CIPIBM,probabil ca le voi incerca si pe astea,momentan mi-am cumparat de la SBSsi Nutra.Astept doar sa se deschida in Ungaria "balta". ;-)

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 12 Mar 2008 20:58

Dan Pop-Coman scrie:Radu, m-ai inteles gresit.Poti sa fi pescar bun pescuind doar cu porumb sau mamaliga pt. ca porumbul ti-l prepari singur si mamaliga ti-o faci singur.Citeste mai atent postarea mea .
Dar iti mai zic ceva : pe baltile pe care pescuiesc eu,de ani de zile nu am mai vazut sau auzit pe nimeni sa prinda crap pescuind doar cu mamaliga si porumb,iar cei care au nadit si pescuit doar cu boiliesuri readi made,veneau si faceau fotografii cu dulapurile baietilor,pescuite cu boiliesuri facute in casa.
:bere: era vb de pescar,dar.....mai bine :bere: [/b]

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 12 Mar 2008 21:39

Care balta?

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 12 Mar 2008 22:06

cipibm scrie:Care balta?
ai mp!

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 13 Mar 2008 09:56

@dan pop-coman

aia care dadeau cu ready made si nu prindeau nimic probabil ca le aveau de acum 5 ani si le foloseau si acum....pana acum am vazut sfaturi bune date ptr incepatori ,de tine,dar acum sa spunem ca cel putin te-ai grabit. ;-)

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Mar 2008 10:22

flycarp scrie:@dan pop-coman

aia care dadeau cu ready made si nu prindeau nimic probabil ca le aveau de acum 5 ani si le foloseau si acum....pana acum am vazut sfaturi bune date ptr incepatori ,de tine,dar acum sa spunem ca cel putin te-ai grabit. ;-)
Parerea mea ca la un Ready joaca conservantul un rol important. Sunt fel si fel de conservanti, si 98 % din ei, sunt respinsi de peste.
Pot sa recomand tuturor ce-si fac singur Boilisurile, sa lase consrvantii deoparte, mai ales daca nu stiu ce contin, mai bine le bagi in sare,zahar sau orez ;-)

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 13 Mar 2008 17:39

marius.tim scrie:[Bruno cred ca trebuie sa specifici si cu ce boilies de cumparat ai facut comparatia asta ,poate nu toate au acest continut.
@Mariustim: era vorba de compozitia mixului si apoi de cea a bilei la gata, dupa ce ai pus si ouale :D

Dar ar fi un subiect demn de discutat in amanunt, care ar fi proportiile ideale de proteina/carbohidrati/etc la un boilies de calitate, eventual defalcat pe categorii: de mare ( rapida) atractie si/sau nutritive.
Se baga cineva sa despice firu-n patru? :roll:
Mi se pare prea simplista acea postulare cu 50/50.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Scrie răspuns