BOiLeS pt incepator

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ticu
Moderator
Mesaje: 605
Membru din: 30 Aug 2006 19:06
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de ticu » 13 Mar 2008 18:57

flycarp scrie:@dan pop-coman

aia care dadeau cu ready made si nu prindeau nimic probabil ca le aveau de acum 5 ani si le foloseau si acum....pana acum am vazut sfaturi bune date ptr incepatori ,de tine,dar acum sa spunem ca cel putin te-ai grabit. ;-)
flycarp,parerea mea este ca nu s-a grabit a dat un sfat si inca unu-l foarte bun,decat niste ready made mai bine reteta care a dat-o el macar nu contine conservanti coloranti.........etc,sunt macar naturale An legatura cu pescari care pescuia-u cu ready made nu a spus nici cea mai mica minciuna,erau foarte proaspete si de firma[nu dau nume ca nu vreau sa zica cineva ca fac contra reclama mai ales cei care le distribuie]si nu numai una mai multe firme consacrate.

PANAIT CEZAR
senior member
Mesaje: 411
Membru din: 23 Oct 2004 17:52

Inexact

Mesaj de PANAIT CEZAR » 13 Mar 2008 21:08

Carprom,niciodata pasta de boilies(dupa ce ai pus oua) nu poate sa aiba proteina mai multa decit mixul .
Orice s-ar intimpla fii om,peste n-ai cum sa devii!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Re: Inexact

Mesaj de carprom » 13 Mar 2008 21:14

PANAIT CEZAR scrie:Carprom,niciodata pasta de boilies(dupa ce ai pus oua) nu poate sa aiba proteina mai multa decit mixul .
Aia spui tu, calculatorul spune altceva la mixul de la Dan...fie cum spui tu :mrgreen:

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 13 Mar 2008 22:12

uscat.Pescuind cu boiliesuri cumparate nu vei fi nici o data pescar. ;-)[/quote]

sau nu vei fi bucatar!

sa intzeleg ca dave lane si multzi altzii crapisti adevaratzi nu sint pescari pt ca folosesc redy made?

hai nu mai exagera si tu.zi ceva de genu :satisfactzie mai mare cu bile facute de tine,bucuria nevestii cind le faci, a vecinilor cind le usuci...(de care nu ii potzi priva)

si uita ca se intimpla sa se prinda (si inca bine ) si cu redy made.oricum sint deja o gramada de firme care fac boiliesuri cu adevarat bune ,si daca ar fi sa aleg intre maniline,imperial carp nutra dynamite baits si retzeta care ai dato tu ,as prefera ceva "de firma"

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 13 Mar 2008 22:20

Parerea mea ca la un Ready joaca conservantul un rol important. Sunt fel si fel de conservanti, si 98 % din ei, sunt respinsi de peste.
Pot sa recomand tuturor ce-si fac singur Boilisurile, sa lase consrvantii deoparte, mai ales daca nu stiu ce contin, mai bine le bagi in sare,zahar sau orez ;-)[/quote]

bruno,sint redy made bune si fara conservanti.daca te deranjeaza conservantul.daca un boilies este bine facut si se foloseste un conservant bun,(si aici ma refer la nutra,mainline...) nu da nici o rectzie de respingere cel putzin pe partide mici (3 zile)

asa multa teorie cu ce e sanatos si ce nu ,dar culmea e ca si crapul ca si omul are preferintze mai mult sau mai putzin sanatoase.orice nutritzionist o sa-tzi spuna sa renuntzi la cola ,hamburger si cartofi prajitzi dar de aia tot plin e la mc donalds :mrgreen:

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Mar 2008 22:32

florinw scrie:
bruno,sint redy made bune si fara conservanti.daca te deranjeaza conservantul.daca un boilies este bine facut si se foloseste un conservant bun,(si aici ma refer la nutra,mainline...) nu da nici o rectzie de respingere cel putzin pe partide mici (3 zile)
carprom scrie:Sunt fel si fel de conservanti, si 98 % din ei, sunt respinsi de peste
Pai am scris clar ca nu toate.
Si Ready fara conservanti....sunt Frozzer sau te referi la altele :roll:

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 13 Mar 2008 22:39

Pai am scris clar ca nu toate.
Si Ready fara conservanti....sunt Frozzer sau te referi la altele :roll:[/quote]

nu numai.spre exemplu la succesful baits le vinde in sare .si in general boiliesu in care nu se folosesc oua nu are nevoie de conservant.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Mar 2008 22:51

florinw scrie:Pai am scris clar ca nu toate.
Si Ready fara conservanti....sunt Frozzer sau te referi la altele :roll:
nu numai.spre exemplu la succesful baits le vinde in sare .si in general boiliesu in care nu se folosesc oua nu are nevoie de conservant.[/quote]

OK Florine, si ce am scris eu mai inainte cu Sarea,Orezul si Zaharul, sau citesti printre rinduri ;-)
Si alea fara oua....no comment :mrgreen:

Avatar utilizator
Dan Pop-Coman
veteran
Mesaje: 533
Membru din: 12 Sep 2006 22:43
Localitate: Lugoj
Contact:

Mesaj de Dan Pop-Coman » 13 Mar 2008 22:53

Florinw,pe cuvant ca nu-mi plac polemicile :D si daca ai venii in Romania mi-ar placea sa facem o partida de vreo 2-3 zile,fara pariuri si alte rautati. :D tu cu ce readi made vrei si eu cu boiliesuri facute in casa.Daca pescuim pe o balta cu putin peste si apropiati unul de altul iti zic ca nu vei avea nici o trasatura pescuind doar cu ready made.Dar Bruno,e mai aproape de tine si ai putea sa faci testul asta cu el.Reteta care am postato e pt. inceput de drum in confectionarea boiliesurilor.Sa nu crezi ca pescuiesc cu ea,dar am pescuit si am prins destul peste.
Se pescuieste si pe baltile pe care pescuiesc eu si Ticu,cu super ,,readi-made'' de la firme consacrate si credema ca cei care au pescuit sezoane la rand nu au prins nici macar un crap si pescuiau pe locuri foarte bune.
Ticu,a pescuit tot anul trecut langa un prieten care a pescuit tot anul cu readi made considerate de clasa.Ticu ,cu boiliesuri facute in casa a avut trasaturi si a prins,colegul lui nu a avut nici o trasatura un an intreg.Vorbim de balti cu putin peste si hrana naturala din belsug.Pe balti cu peste se prinde bine si cu readi-made,dar nici o data ca si cu un boilies proaspat facut in casa.Este parea mea,eu iti respect parerea ta si sper ca ne vom intalni odata la un pescuit de placere.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 13 Mar 2008 23:00

Dan Pop-Coman scrie:Dar Bruno,e mai aproape de tine si ai putea sa faci testul asta cu el.
Dane,
nu e nevoie sa ne demonstr-am unul altuia ceva. Eu nu am spus ca un Ready de calitate nu este bun. Dar bineinteles ca aceea calitate costa. Pe banii aia iti cumperi ingrediente si iti faci cum vrei. Sunt unii oameni care nu ai timp sa-si faca si atunci cumpara Ready, cred ca am facuto cu totii.

Scrie răspuns