ce parere aveti?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 18 Mar 2008 11:40

bala scrie:[nu-i mai invata la procente asa mari de "peste" ca or sa aibe probleme la rulare ;-) si pe urma te injura ca le-ai dat sfaturi proaste :lol: :lol: :lol:
Eu am facut vreun kil de bile din mixul lui Bruno acum o luna, si jumatate inca nu le-am folosit. Se ruleaza excelent, le-am "fiert" la microunde si le-am uscat 24 ore pe calorifer. Acum stau intr-o cutie de carton ( de pantofi) si n-au nici pe dracu' :mrgreen: Si asta fiind facute cu oua, daca faci solubile cu lapte de porumb, stau si mai bine.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Mar 2008 12:29

teacher64 scrie: Eu am facut vreun kil de bile din mixul lui Bruno acum o luna, si jumatate inca nu le-am folosit. Se ruleaza excelent, le-am "fiert" la microunde si le-am
Profesore, cum le-ai fiert la Microunde ? Le-ai bagat asa inauntru, sau asa cum am explicat eu in articolul "Microwaves" ?
Daca le-ai bagat asa, risti sa iasa PopUp, daca le-ai facut in pungi, ermetic inchise, nu trebuiau uscate...si in punga se tin 100 ani(pina nu o deschizi)

Avatar utilizator
liviu_iova
member
Mesaje: 229
Membru din: 13 Iul 2006 10:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_iova » 18 Mar 2008 13:41

@carprom: unde gasesc si eu articolul respectiv- "Microwaves"?
Liviu Iova
liviu.iova@yahoo.com
0734.839.639

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Mar 2008 13:48

liviu_iova scrie:@carprom: unde gasesc si eu articolul respectiv- "Microwaves"?
http://crap.ro/pagina/4/106/microwave.html

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 18 Mar 2008 14:54

Salutare.
"Mixul lui Bruno" secretosilor :lol: . Normal ca tine....
O intrebare pentru baietii buni ;-) : se pierde mult din aroma,aminoacizi prin fierberea normala de 60-90 sec a unei bile? Supradozati cumva ca sa echilibrati fenomenul fierberii???
Ati incercat sa faceti bile cu ou fara sa le fierbeti numai sa le uscati?Intreb ca-s curios oare iese ceva???
Mersii ;-) .
Fir intins!

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Mar 2008 16:56

Cata scrie:Salutare.
"Mixul lui Bruno" secretosilor :lol: . Normal ca tine....

Ce sa insemne asta ?

O intrebare pentru baietii buni ;-) : se pierde mult din aroma,aminoacizi prin fierberea normala de 60-90 sec a unei bile? Supradozati cumva ca sa echilibrati fenomenul fierberii???
Ati incercat sa faceti bile cu ou fara sa le fierbeti numai sa le uscati?Intreb ca-s curios oare iese ceva???
Mersii ;-) .
Pai prin fierbere, daca le bagi in apa clocotita, se formeaza o coaja pe exterior, astfel ingredientele din bila nu se pierd.

A scris parca Val P. ceva, cauta si aflii mai multe :mrgreen:

bala
member
Mesaje: 163
Membru din: 04 Iul 2006 18:59

Mesaj de bala » 18 Mar 2008 20:17

teacher64 scrie:
bala scrie:[nu-i mai invata la procente asa mari de "peste" ca or sa aibe probleme la rulare ;-) si pe urma te injura ca le-ai dat sfaturi proaste :lol: :lol: :lol:
Eu am facut vreun kil de bile din mixul lui Bruno acum o luna, si jumatate inca nu le-am folosit. Se ruleaza excelent, le-am "fiert" la microunde si le-am uscat 24 ore pe calorifer. Acum stau intr-o cutie de carton ( de pantofi) si n-au nici pe dracu' :mrgreen: Si asta fiind facute cu oua, daca faci solubile cu lapte de porumb, stau si mai bine.
tu ai "facut" bile pe MIXUL lui Bruno... ia incearca si tu sa FACI un mix cu procente de peste 55 % "peshte"...dar fara sa te ajute Bruno :mrgreen:
si spune-mi si mie cum se ruleaza :lol:

personal,prefer solubilele(din mai multe pdv),"fierturi" rar si atunci doar ptr nadit...

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Mar 2008 22:28

bala scrie:
tu ai "facut" bile pe MIXUL lui Bruno... ia incearca si tu sa FACI un mix cu procente de peste 55 % "peshte"...dar fara sa te ajute Bruno :mrgreen:
si spune-mi si mie cum se ruleaza :lol:
Un astfel de mix poate face oricine. Nu depinde totul de acele fainuri de peste, ci si de restul 45% din incrediente. Este un ingredient, care chiar ar putea lega si pina la 80% fainuri animale cu un procentuaj de numai 5 %, dar nu asi vedea motivul de a ridica un mix la 80% cu fainuri animale. Daca esti hotarit sa experimentezi cu mixuri de calitate si un procentuaj echilbrat cit de cit favorabil pestelui, vei reusii, si poate ai mai mult noroc decit mine, si nimeresti din prima, ca altfel te loveste la buget, dar iti garantez, ca mai devreme sau mai tirziu vei reusii. Totul e sa vrei si sa nu te dai batut.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
member
Mesaje: 124
Membru din: 13 Iul 2004 01:22

Mesaj de andrei vladeanu » 18 Mar 2008 22:47

carprom scrie:
Cata scrie:Salutare.
"Mixul lui Bruno" secretosilor :lol: . Normal ca tine....

Ce sa insemne asta ?

O intrebare pentru baietii buni ;-) : se pierde mult din aroma,aminoacizi prin fierberea normala de 60-90 sec a unei bile? Supradozati cumva ca sa echilibrati fenomenul fierberii???
Ati incercat sa faceti bile cu ou fara sa le fierbeti numai sa le uscati?Intreb ca-s curios oare iese ceva???
Mersii ;-) .
Pai prin fierbere, daca le bagi in apa clocotita, se formeaza o coaja pe exterior, astfel ingredientele din bila nu se pierd.

A scris parca Val P. ceva, cauta si aflii mai multe :mrgreen:
fierberea este cel mai mare dusman al ingredientelor lichide din boilies, in special al aromelor. caldura altereaza, denatureaza si in unele cazuri distruge aroma. distruge partea volatila a aromei.
e o discutie mai lunga.
intamplator, chiar acesta este subiectul articolului meu din revista ALP de luna viitoare.
sper sa-l cititi :D

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 18 Mar 2008 23:23

andrei vladeanu scrie:
fierberea este cel mai mare dusman al ingredientelor lichide din boilies, in special al aromelor. caldura altereaza, denatureaza si in unele cazuri distruge aroma. distruge partea volatila a aromei.
Poate ca ai dreptate in ceea ce priveste partea lichida. Trimite-ti abonamente la revist ALP si in alte tari (UE)

Scrie răspuns