ce parere aveti?

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 19 Mar 2008 00:44

eu cred ca fiecare bila (indiferent de cum e pregatita) are parti bune si rele sa zic asa!!
pana nu de mult sa pescuit numai cu bile fierte! si recorduri sau prins destule!
la inceput era porumbul la putere! de fapt in unele tari si acum mai este!
acum sant o gama intrega de bile care si ele prind la randul lor!

maine poate dam cu lichide congelate sub forma de bila si probabil ca si la asa ceva se va prinde! de ce nu!

problema care eu o vad , este si increderea in anumite momeli!
si asta depinde de rezultate binenteles.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 19 Mar 2008 07:37

carprom scrie:[
Profesore, cum le-ai fiert la Microunde ? Le-ai bagat asa inauntru, sau asa cum am explicat eu in articolul "Microwaves" ?
Daca le-ai bagat asa, risti sa iasa PopUp, daca le-ai facut in pungi, ermetic inchise, nu trebuiau uscate...si in punga se tin 100 ani(pina nu o deschizi)
Bruno, am folosit metoda ta, cu punga. Am incercat si in borcan cu capac insurubat, merge super, dar nu recomand metoda si altora, exista riscul real de explozie. Eu am un pirometru de radiatie care masoara temperatura din borcan si opresc la 120 grade, cand presiunea e inca sub 2 atm. Asa sigur bilele se sterilizeaza si stau cu anii, pana deschizi borcanul. Punga de nailon este permeabila la oxigen ( nu si la apa) si permite dezvoltarea bacteriilor si fungilor.
In schimb, pot recomanda o metoda care functioneaza sigur: puneti bilele intr-un borcan cu capac, bagati mai multe borcane in Kukta ( oala sub presiune), puneti apa in Kukta si fierbeti pentru 15-20min. Asa bilele ajung la temperatura mare, se sterilizeaza, iar aromele raman toate in borcan, cu exceptia celor care eventual se descompun chimic. Nu desfaceti Kukta pana nu s-a racit! Se sparg borcanele!
A doua chestiune: a trebuit sa usuc o parte din bile, pentru ca la Sacos, cu bile moi, esti mort. Somnul american iti "rontaie" orice e moale in 5 minute.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
liviu_iova
member
Mesaje: 229
Membru din: 13 Iul 2006 10:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de liviu_iova » 19 Mar 2008 18:53

@carprom: multam' fain!
Liviu Iova
liviu.iova@yahoo.com
0734.839.639

Scrie răspuns