Mix pentru solubile

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mix pentru solubile

Mesaj de catalin_marcu » 14 Apr 2008 23:02

Va salut cu respect dragi colegi forumisti si pescari.

Dupa sfaturile impartiale pe care le-am primit de la voi anul trecut in legatura cu achizitia echipamentului de pescuit m-am hotarat sa va cer din nou parerea in legatura cu nada si momeala pe care as vrea sa le folosesc incepand cu acest an.
M-am hotarat sa trec la o noua etapa in "cariera" mea de pescar amator de crap. Pana acum am pescuit doar la porumb.
Acum, dupa ceva studii si timp petrecut pe net pentru aprofundarea subiectului boiless m-am hotarat ca as dori sa incerc sa pescuiesc cu solubile :D
Dar, mai intai, sa incerc sa va familiarizez cu partidele de pescuit pe care le fac. Acestea sunt doar partide scurte, de maxim 12 ore, de dimineata pana dupa masa orele 17, 18. Pescuiesc pe lacuri normale, fara pretentii mari, de genul Butimanu, Colacu (cei din Bucuresti poate au auzit de ele). Sunt lacuri ieftine cu ciortan dar si cu exemplare mari, dar putine. Pe aceste lacuri se nadeste si se pescuieste preponderent cu porumb.
Datorita duratei scurte a partidei de pescuit am nevoie de o nada si o momeala cu atractie foarte rapida.
Ca nada, ma gandesc sa folosesc ceva porumb cu atractanti (CSL + atract + aroma) iar ca momeala cred ca solutia cea mai potrivita ar fi folosirea pastei de solubile pe arc si/sau a bilelor solubile pe fir de par.
Mixul pentru solubile as dori sa-l fac singur, in primul rand datorita banilor si in al doilea rand datorita faptului ca dispun gratuit de aproape toate ingredientele necesare. Pentru inceput, as dori sa fac ceva de genul birdfood. Dispun de urmatoarele ingrediente: porumb, grau, orz, soia (trebuie prajita?), mazare (trebuie prajita?), in, canepa, mei, etc doar ca nu stiu in ce cantitati sa le amestec ca sa obtin un mix de calitate dar care sa si stea legat. Ii rog pe cei experimentati in prepararea mixurilor sa aiba bunavointa sa-mi dea niste idei cu privire la acest lucru.

Va multumesc anticipat, fir intins,
Catalin.

PS: dupa ce gasim impreuna o reteta de mix, o sa discutam despre transformarea lui in solubile, adica adaugarea partii lichide (lapte porumb, atratanti, arome, uleiuri, etc.)

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 15 Apr 2008 21:42

Ok, vad ca nu se baga nimeni sa-mi dea indicatii.

O intrebare mai simpla: credeti ca pot folosi un mix birdfood cu un success mai mare pe o balta unde pestele e obisnuit cu mamaliga si porumb?
Sau ar merge la fel de bine si un fishmeal?

Merci,
Catalin.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 15 Apr 2008 21:50

Apai...de ce nu-i dai 'mata...mamaliga si porumb.....daca el cu asta-i obisnuit?!?! La astea n-ar trebui sa renunti niciodata, crapul p-astea le va papa primele... Parerea mea!! ;-)

La intrebari nu-ti pot raspunde si cred ca nimeni nu ar sti cu sigurantza, poate doar sa dea cu presupusu, ca fiecare balta-i intr-un fel, asa ca n-ai de ce sa te superi. Asteapta sa citeasca toata lunea mesajul, si poate s-o gasi cineva ce-a experimentat mixul despre care vrei sa afli mai multe, si daca s-arunca musiu crapul la nadele ce le enumeri. Succes! ;-)
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 15 Apr 2008 22:25

@maiden
M-am saturat de porumb si mamaliga. Vreau sa incerc si eu altceva.
Iar despre suparare, departe de mine acest gand. Stiu ca toata lumea este ocupata si timpul fiecaruia e destul de limitat. Daca se va gasi cineva experimentat sa-mi raspunda e OK, daca nu, o sa ma mai documentez si singur.

Ma gandeam ca ma pot ajuta cei care au pescuit la porumb si mamaliga apoi au trecut la boiless si sunt sigur ca sunt foarte multi. Mai ales daca au incercat ambele momeli pe aceeasi balta.

Numai bine,
Catalin.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 15 Apr 2008 22:33

Asteapta pina maine, vei primi raspunsuri, la ora asta cam greu, si unii baieti se pregatesc acuma ptr concursul de Weekend :mrgreen:

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 16 Apr 2008 04:58

Prima optiune cand treci de la porumb la bile e sa folosesti ready-made-uri consacrate, ca sa te familiarizezi cu tehnica si sa stii ce ai de cerut de la bilele facute de tine. Pe urma, incet, te poti apuca de experimentari, cu boilies facut de tine, la inceput pe un bat si partial in nada, apoi pe restul...
Nu e o avere sa cumperi cantitati moderate de boilies de carlig de la "aia mari". ;-)
Stiu destui ( intre care si eu! :mrgreen: ) care acum cativa ani au purces cu hotarare proletara sa-si ruleze propriile bile dupa retete concepute dupa ureche ori luate aiurea din reviste si care dupa una-doua partide au revenit la porumb, ca fiind mult mai productiv :oops:
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 16 Apr 2008 10:33

@teacher64

M-am gandit si la solutia data de tine, niste ready-made-uri de la baietii din Crangasi mai ales ca au scos solubilele alea doar pentru carlig, marca proprie.
Oare a apucat cineva sa le testeze pe lacuri unde nu s-a pescuit la boiless?
Solutia asta este OK daca as pescui doar cu boiless + nada cu racheta, dar, poate ca as vrea sa pescuiesc si la momitor pe care trebuie sa-l incarc cu o pasta.
Pasta asta ce ar putea fi? Din ce as putea sa o fac? Eu asta ma gandeam ca ar putea fi exact pasta din care faci solubilele.

Merci,
Catalin.

andrei65
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 04 Mar 2008 14:53
Localitate: JUD.SIBIU

Mesaj de andrei65 » 16 Apr 2008 13:05

Pt. arc la inceput cumpara mixuri de nada de la Maros , Sipcarp , Van den Ende etc. care sunt in jur de 7 - 8 lei kg. la care sa adaugi atractant si aroma de care ai boilisul cumparat si putin CSL . Acele nade preparate cu putina apa la fata locului din balta in care pescuiesti vor avea o capacitate buna de lipire si o aroma asemanatoare cu boilisul folosit pe firul de par. Asta e parerea mea , FIR INTINS . { NU RENUNTA LA BOABE , tot parerea mea} :bere:

catalin_marcu
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 02 Feb 2007 00:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de catalin_marcu » 16 Apr 2008 14:14

@AHOO
Dar daca am toate ingredientele si pot face eu acel mix, de ce sa-l mai cumpar?
Problema este ca nu stiu procentele care trebuie adaugate astfel incat mixul sa fie bun si sa se lege usor chiar si cu apa din balta in care pescuiesc.



Stie cineva vreo reteta pentru un asfel de mix?

Multumesc,
Catalin

PS: La porumb nu voi renunta dar voi incerca si cu solubile la o lanseta sau doua din cele 4 cu care pescuiesc.

Avatar utilizator
carprom
maniac
Mesaje: 2299
Membru din: 29 Ian 2003 03:07
Localitate: germany
Contact:

Mesaj de carprom » 16 Apr 2008 14:46

catalin_marcu scrie:@AHOO
Dar daca am toate ingredientele si pot face eu acel mix, de ce sa-l mai cumpar?
Problema este ca nu stiu procentele care trebuie adaugate astfel incat mixul sa fie bun si sa se lege usor chiar si cu apa din balta in care pescuiesc.



Stie cineva vreo reteta pentru un asfel de mix?

Multumesc,
Catalin

PS: La porumb nu voi renunta dar voi incerca si cu solubile la o lanseta sau doua din cele 4 cu care pescuiesc.
Vezi aici, incearca sa vezi din ceea ce ai, ce-ti va iesi
http://www.crap.ro/download_joc/1/calcu ... ixuri.html

Scrie răspuns