Betaina

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 06 Apr 2008 01:31

@Victor Oana
Eu n-am prins peste pe reteta ta fiindca n-am cumparat ce trebuia de la pescari.
@cipibm
Nu.Nu sunt deloc.Poate fi doar o iluzie optica.Multumesc.
Eu vreau sa-i ajut pe epachitanu si pe alex_mures care pescuieste cu mine la Iernut intelegi?
Aici in acest topic discutam despre boiliesuri si ingredientele care-l alcatuiesc.
Pana acum am discutat despre :
1.BETAINA
Vladut Mateianu spune ca betaina se obtine din plante si animale, cea mai buna fiind cea extrasa din GLM, si creeaza solubilitate bilelor.
Noi pescarii stim ca betaina betaina se extrage din sfecla (de asta se si cheama betaina, fiindca s-a descoperit in sfecla, care in latina se cheama beta vulgaris') iar GLM-ul este infinit mai scump decat betaina concluzia fiind ca nimeni n-ar folosi materii prime mai scumpe decat produsul finit. In ceea ce priveste solubilitatea betaina nu face bilele solubile ci beataina insasi se dizolva in apa si transmite un semnal de atractie perceput de crap prin chemoreceptie insa bila propriu-zisa nu sufera modificari ale formei ci ramane intacta.
2.AROMA
Vladut Mateianu spune ca aroma are rol de ….aroma si ca nu exista decat doua tipuri,pe alcool etilic sau pe glicerol.
Noi pescarii stim si ceva arome pe baza de propilen glicol sau ulei sau diacetina,insa nu sunt de la SBS si nu vrem sa facem reclama.
3.ALCOOLUL
Vladut Mateianu vorbeste despre CSL (Corn Steep Liquor) si il da ca exemplu de alcool.
Noi pescarii stim ca nu contine alcool si este un extract rezidual de porumb,derivat din prelucrarea industriala a porumbului iar exeplul a fost extragerea amidonului.
Daca nu m-ai inteles de la inceput nu-i nici o problema,ne vedem pe Iernut la o halba de CSL si-ti povestesc mai multe.Eu personal nu te cunosc insa tu sigur iti vei da seama ca eu sunt cand vei vedea nada peste tot
Stima
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 06 Apr 2008 16:05

De aia merg lucrurile cum merg in acesta tara..... :oops: Incerci sa faci ceva constructiv, sa lamuresti niste probleme, si se gaseste un adioprea care sa-ti dea in cap ! Este mult mai usor sa carcotesti si sa distrugi decat sa construiesti.
Atat am avut de spus.Plec 5 zile pe balta si o sa ma gandesc serios daca mai are rost sa impartasesc si altora din "micile secrete ale pescuitului". :cry:
Numai bine.

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 06 Apr 2008 20:05

Vladut cred ca m-ai inteles gresit. Discutia nu e despre tine personal
si ce incerci tu sa faci, este o discutie despre lucrurile pe care
le-ai scris. Sunt sau nu sunt corecte? Tu poti fi un baiat simpatic si
mie personal chiar mi-ai demonstrat-o si aici si pe alte forumuri, dar
articolele tale le citesc mii de oameni care poate le mai si cred.
Partea cu facut ceva constructiv mie mi se pare slaba. E constructiv
sa scrii articole despre nade cand tu nu stii despre ce vorbesti? E
constructiv sa spui ca betaina se extrage din GLM, ca aromele sunt
doar de doua feluri, ca CSL-ul are alcool si altele pe care nu le mai
insir aici? Pe cine ajuta niste informatii gresite? Nu e constructiv,
din punctul meu de vedere e jenant. Daca astea sunt "secrete" mai bine
le tii pentru tine.
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 12 Apr 2008 19:26

@oprea

Iti raspund doar ptr ca trebuie sa te fac de ras. In viata, cand faci o afirmatie, trebuie sa o poti demonstra si sustine. Tu stii pescuitul doar dupa internet, dar se pare ca nici aici nu esti un as...poate oi fi la poker ! :D
Citeste aici si minuneaza-te :
http://www.crap.ro/pagina/4/345/cum-adi ... taina.html (...Betaina-cea mai buna este cea de Glycin Betain, extrasa din sfecla de zahar, orz, grau, mazare, linte, rame, raci, faina de peste, ficat sau rinichi.)

Iar daca intelegi si engleza, citeste te rog cartea lui Ken Townley "The Beekay Guide to Carp Baits " si poate o sa intelegi cum se extrage betaina si din "scoica cu buza verde"... ca poate asa intelegi... :oops:

Iar afirmatia ca CSL-ul nu contine alcool, ma face sa cred ca ti-am raspuns de pomana pana acum. :oops: :cry:


@epachitanu

Stai linistit, discutam la magazin despre ce te intereseaza....Apreciez oamenii care sunt interesati de informatie.Sau poate te lamureste oprea, ca doar a prins ..crap ! :D

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 12 Apr 2008 20:44

Link-ul atasat de tine nu convinge pe nimeni.Nicaieri nu se spune
ca betaina se extrage din GLM sau ca CSL-ul contine alcool. Dupa cum ai sa te convingi
vei ramane singurul care afirma si sustine aceste lucruri ! Daca il citezi pe Ken Townley e foarte bine, Ken Townley poate fi abordat pe forumul Carpnews.Iti rezerv onoarea de a intreba tu personal cata betaina poti extrage din GLM si cat alcool contine minunea asta de CSL?
O singura intrebare am inainte de a afla raspunsul d-lui Ken Townley susti ca in cartea
sa "The Beekay Guide to Carp Baits " dansul spune ca betaina se extrage din GLM ?
Afirmatia ai facuto.O si susti ? Esti sigur ?
De ce crezi TU....ca nici unul din echipa ta de pescuit sau alt pescar de competitie nu de internet nu se logeaza cu numele sau si sa sustina cele afirmate de tine :lol: :roll:
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

nick h.
senior member
Mesaje: 462
Membru din: 01 Iul 2003 10:53

Mesaj de nick h. » 12 Apr 2008 22:02

Betaina se extrage si din GLM.

De fapt valoarea GLM-ului e data chiar de continutul mare de betaina pe care il are. :!:

krockodiluL
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Noi 2006 12:11
Contact:

Mesaj de krockodiluL » 12 Apr 2008 22:09

@adi oprea
afirmatia ta mi se pare mai mult o intrebare capcana din cate se pare;
te intereseaza daca GLM-ul contine betaina sau daca se extrage din el betaina???

"Extractele naturale cum ar fi green-lipped mussel extract sunt foarte atractive pentru crap datorita nu in mica parte prezentei Betainei naturale.. "
asta este afirmatia lui Ken Townleype cre o gasesti in articolul din link-ul de mai jos
http://www.carpnews.ro/index.php?action ... p=articole
acum sa te vad ce mai zici?

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 12 Apr 2008 23:18

1.Betaina se extrage din GLM ?
2.Aromele sunt doar de doua feluri?
3.CSL-ul are alcool ?

Chiar nu vad nici o capcana la intrebarile astea.

Este mai mult decat corect si stiu fara confirmarea d-lui Townley ca
“amaratul” asta de GLM are si ceva % betaina.
Cel mai simplu se poate raspunde cu da sau nu la aceste intrebari .
Uite ex. raspunsurile mele
1.NU
2.NU
3.NU

Betaina asta de tot vorbim de ea cata solubilitate aduce bilelor?
In ce fel dizolva betaina boiliesul?
Aroma are rol de….aroma ?
Articolul e aici:
http://www.carpnews.ro/index.php?action ... p=articole
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 13 Apr 2008 00:51

Nu vreau sa intru in polemica pe care o are Adi cu Vladut, insa nu vad ce legatura are faptul ca scoica cu buza verde contine intr-o oarecare masura betaina cu obtinerea betainei?!
Extract-ul de GLM are, pe langa multe alte proprietati, si calitatea unui continut mare de betaina, insa valoarea lui nu e data numai de betaina.

Citat exact din The Beekay Guide to Carp Baits de Ken Townley, capitolul A Summary of Baits an Ingredients:

GLM Extract

The product is high in betaine, a natural chemical that is known to be attractive to carp.

Produsul este bogat in betaina, recunoscuta ca fiind un atractant natural pentru crap.

Betaine Hydrochloride

It is, if you like, the natural smell of food that carp find in their everyday existence. It is present in many forms of natural food such as crustacea, worms, nymphs and bloodworms as well as being present in plants , fungi, the flesh of xxx and moluscs.

Betaina reprezinta, daca vreti, mirosul pe care crapul il asociaza hranei naturale. Este prezenta in multe tipuri de hrana cum ar fi crustaceele, viermii, crisalidele, larvele de chironomide precum si in plante, ciuperci, carnea pestilor si a molustelor.

Cautarea pe internet dupa Glycine Betaine are ca prim rezultat Wikipedia unde scrie urmatorul lucru:

Glycine Betaine

The original betaine, N,N,N-trimethylglycine, was named after its discovery in sugar beets (Beta vulgaris) in the 19th century. It is a small N-trimethylated amino acid, existing in zwitterionic form at neutral pH. This substance is now often called glycine betaine to distinguish it from other betaines that are widely distributed in microorganisms, plants and animals.

Pe scurt, betaina originala, acum numita Glycine Betaine, a fost descoperita in sfecla de zahar (Beta Vulgaris) in sec al XIX-lea. O numim Glycine Betaine pentru a o diferentia fata de celelalte feluri de betaina care se regasesc in multe microorganisme, plante si animale.


Concluzia este ca Betaine Glycine ( care e diferita fata de cea hidroclorurata pe care o vinde Nutrabaits - ar fi ciudat ca Dl Ken Townley sa nu stie lucrul asta) nu este nici cea mai buna, nici cea mai slaba. Este cea mai banala dintre toate formele de betaina si, din moment ce se gaseste intr-o cantitate atat de mare in sfecla de zahar, care costa oricum infinit mai putin decat scoica cu buza verde (GLM), este absurd sa credem ca cineva ar vrea sa o extraga din GLM, produsul finit fiind exact acelasi.

Nu vreau sa ma cert cu nimeni, dar este important ca cei care citesc forumul sa fie informati corect.

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 13 Apr 2008 07:01

@fratii oprea (adi si marean)

Cand doi iti zic ca esti beat, te duci si te culci... :oops: Problema voastra de fapt sunt EU, nu faptul ca glm-ul contine sau nu betaina.....!

@adi

1.Cei din echipa mea nu intra in discutii constructive(din care ar avea multi ceva de invatat) tocmai din cauza celor ca tine, care nu au fost la pescuit niciodata dar le stiu pe toate si distrug orice discutie constructiva prin mistouri si rautati.
2. Cand o sa faci boiliesuri(daca o sa faci, ca miros urat) incearca sa le tavalesti dupa ce se usuca printr-un sos care contine betaina multa, atract si aroma. Apoi le lasi la uscat si cand vei pescui vei vedea minunea : stratul nou creat este solubil.... :roll: :D

@marean

Citeste cu atentie articolul meu(chiar daca o sa te doara inima) si o sa vezi "....se poate obtine si din plante si din animale. Cea mai buna se pare ca este cea obtinuta din scoica cu buza verde(GLM)."
Ai cu ce sa infirmi aceasta afirmatie ? Daca nu ,te rog sa lasi mangleala cu "este important ca cei care citesc forumul sa fie informati corect " si sa-ti vezi de treaba ta.

PS Vezi ca lui Ghita i s-a mai rupt una....oare nu ar fi interesat sa facem un topic sa vedem din ce se extrage(si de unde) :D carbonul ala ? :roll:

Scrie răspuns