Betaina

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
vladut mateianu
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 23 Ian 2008 13:50
Contact:

Mesaj de vladut mateianu » 16 Apr 2008 07:02

La asemenea intrebari, pe mine m-ai pierdut....Plec 4 zile in "cautarea monstrului" si crede-ma ca am lucruri importante de facut. Ramai tu sanatos la calculator si cearta-te cat e ziua de lunga. Doar asa vei progresa... :oops:

@mosharu

Momentan nu am prea luat, am doar 2 crapi peste 15 kg, dar am descoperit o balta (baraj) care are sigur crapi peste 25 kg, poate si peste 30 kg :!: Si ma duc peste ei ! :D

adi.oprea
veteran
Mesaje: 868
Membru din: 15 Ian 2007 19:55
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de adi.oprea » 16 Apr 2008 07:46

@Vladut
Ca sa nu spui (spuneti) ca eu caut "nod in papura" consider subiectul incheiat si chiar nu mai raspund la asemenea provocari sau acuzati.
Pe perioda concediului si pana la revenire ma voi gandi daca v-oi mai posta pe aceste forumuri.
Tot ce va doriti si fir intins !
Sa nu-ti fie frica de perfectiune, niciodata nu o sa o atingi

mvs
junior member
Mesaje: 49
Membru din: 27 Iul 2007 22:08
Localitate: craiova
Contact:

Mesaj de mvs » 16 Apr 2008 11:10

@adi.oprea
nu cred ca o sa-ti simta cineva lipsa...bye bye

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 16 Apr 2008 11:32

discutia poate continua doar fara atacuri la persoana
oricine este binevenit si poate posta doar daca discuta civilizat

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 16 Apr 2008 21:27

vladut mateianu scrie:La asemenea intrebari, pe mine m-ai pierdut....Plec 4 zile in "cautarea monstrului" si crede-ma ca am lucruri importante de facut. Ramai tu sanatos la calculator si cearta-te cat e ziua de lunga. Doar asa vei progresa... :oops:

@mosharu

Momentan nu am prea luat, am doar 2 crapi peste 15 kg, dar am descoperit o balta (baraj) care are sigur crapi peste 25 kg, poate si peste 30 kg :!: Si ma duc peste ei ! :D
@ Vladute, FIR INTINS LA MONSTRII :D
ps. stiu si eu barajul "minune" ....s-ar putea sa ne vedem p'acolo ;-) :D

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 17 Apr 2008 18:48

:D

Super tare discutia.
Concluzia cea mai buna si singura constructiva este : sa tavalesc boilies-urile intr-un sos cu mai multa betaina aroma etc.


Pacat ca din discutii se ajunge la asa ceva.
Da stiu o sa zica cineva probabil "se baga in seama si asta cu cateva posturi"
De multe ori am evitat sa postez tocmai pt a evita asa ceva sau pt ca nu imi place sa vad asa ceva. Oricum e un super forum dedicat pt crap si sunteti cativa veterani inraiti si cred ca aveti toti loc sa impartasiti din ce stiti la restul fara sa va certati. Fiecare are meritele lui si sunt sigur ca si medaliile cat si crapii mari se prind cu munca si experienta!
Chill out!

:mrgreen:

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 24 Apr 2008 00:20

care o fi mai buna? Betaina de la NASH sau de la NUTRABAITS? De la NASH e 65 LEI, de la NUTRABAITS e 38 LEI... ?

Avatar utilizator
marian_oprea
member
Mesaje: 126
Membru din: 15 Sep 2007 21:55

Mesaj de marian_oprea » 24 Apr 2008 10:45

Presupun ca te referi la betaina lichida de la Nash si la betaina Hcl sub forma de pudra a celor de la Nutrabaits. Nu are nici o legatura una cu alta. Sunt doua produse total diferite.
Betaina lichida este ideala pentru dipuri, varianta sub forma de pulbere fiind destul de greu de dizolvat in lichidele nutritive care nu au ca baza apa. Acelasi lucru este valabil si atunci cand faceti boiliesuri si vreti sa o dizolvati in oua. Cred ca eficienta maxima a betainei solide o poti obtine daca pudrezi boiliesurile imediat dupa ce le-ai scos de la fiert. Cred ca si in acest caz, obtii doar un efect de atractie instantanee, de suprafata, calitatile nutritive fiind demult pierdute atunci cand pestele ajunge la boilies.

epachitanu
new member
Mesaje: 20
Membru din: 27 Mar 2008 21:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de epachitanu » 24 Apr 2008 15:09

@vladut ;crezi ca pe" barajul minune"as face treaba buna si cu porumb dipuit in "reteta de la s&o" ?merci si fir intins. PS:A ;si inca ceva :sa sti ca pe unul ca mine chiar ma ajuta divergentele de mai sus :lol: .nu mi-o lua in nume de rau a fost o gluma.

Avatar utilizator
florynel
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 06 Mar 2007 23:48
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de florynel » 24 Apr 2008 18:34

Reteta aia prezentata de Vladut Mateianu in articolul Scurt tratat de preparare a boilessurilor am incercat eu pe porumb si am prins cu ea.Poti faci si tu o proba cu ea, n-ai nimic de pierdut.

Scrie răspuns