Intrebari si raspunsuri concrete despre nade si momeli

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 21 Apr 2008 11:51

Desi sunt nou nout pe forum, in acest topic nu m-am lamurit deloc in legatura cu nadele si momelile pentru crap. Pacat ! Forumurile ar trebui sa fie cele mai obiective surse de inspiratie pentru novici ca mine.

Dar, cred ca intrebarea moarte n-are...

1. Pentru cei care nu opteaza intotdeauna pentru boiless, ce mixuri, cu ce arome sau compozitii se pot folosi in diferite anotimpuri sau perioade ale anului, Ex. primavara merge neaparat cu nada si momeala care contine faina de peste, sau extracte animale? Vara, pe caldura? La ce anume merge mai bine?

2. Porumbul fiert este mai bun in faza dinaintea inceperii fermentatiei sau dupa ce a fermentat?

3. Sticlutele acelea mici, cu "feromoni" au vreo contributie in atragerea pestelui? Trebuiesc folosite intr-o anume combinatie cu alte arome? Daca reprezinta intradevar un stimulent, se vor folosi in nada, ca atare, sau merg si direct aplicate pe momeala?

4. Alunele tigrate, vor merge exclusiv in locuri unde pestele este in prealabil obisnuit cu ele?

5. Momeala vie rama, viermus, se va folosi doar primavara?

6. Daca in balta respectiva exista melci din belsug, continutul acestora poate constitui momeala pentru crap?


Va multumesc anticipat pentru eventualele dumneavoastra raspunsuri si credeti-ma pe cuvand ca aceste polemici atrag dupa sine pierderea increderii celor novici in cei deja consacrati si in meritele, ori in experienta pe care sunt convins ca le-au acumulat prin multa munca si suflet depus. Cu stima, Vlad Colceriu. (adica eu)

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 21 Apr 2008 12:20

Salut

Vrei doar concluziile gata dupa ce altii au ceva ani de experienta ca sa le afle?
:lol:


O sa iti raspund in mare si cat mai aproape de subiect insa sa stii ca poti sa inveti foarte multe daca ai rabdare si citesti si mai ales folesesti cautarea in forum dupa cuvinte cheie

1. Boilies se opteaza in general pt balti unde pestii sunt invatati cu asa ceva. In caz contrar trebuie sa ii inveti tu si este de durata si costa. Si degeaba ii dai boilies daca localnicii sau administratorii de balti momesc/hranesc cu seminte, porumb, melasa,uruiala, mamaliga etc
Ca idee generala din ce am citit si experimentat (putin experimentat din pacate dar mult citit :oops: ) iarna si la temepraturi mai mici se recomanda momeli pe baza de alcool si din ce am vazut mai condimentate (uleiul de piper, condimente etc sunt mai folosite) iar vara se folosesc foarte mult aromele de fructe. Atentie e generala parerea si nu e batuta in cuie deloc: tine de multi factori si mai ales de experienta. Este bine sa faci diferenta intre un mix pt boilies care il folosesti pt boilies si un groundbait cu care momesti. In plus din experineta o sa vezi ca vor fi momente si perioade in care o rama, un viermus sau o mamaliga bate orice nada.

2. Eu de inceput recomand porumb gata preparat. Multi il fierb pana se crapa boaba si il lasa cu cateva arome la innmuiat 24 de ore inainte de partida (arome sau betaina etc). Nu e o regula insa. Cauta la aceasta sectiune "porumb" si sa vezi surpriza

4. Mai mult ca sigur. Oricum o concluzie a unuia din filmele de la Korda spune ca intotdeauna este de preferat ca la momeala sa nu folosesti doar boilies/aluna singur etc ci este mai indicat sa il folosesti cu un mix de seminte, pelete etc la care sa aduagi atractanti etc . Adica nada de carlig plus nada de fund de diverse tipuri,arome.

5. Se poate folosi oricand insa dupa cum spuneam momela folosita depinde de multi facturi incepand de la anotimp, tipul de furjare al pestelui, tepratura apei etc. "A la carte" se spune ca primavara crapul iese din hibernare si cauta proteine, oferite evident si de rama si viermusi

6. Asta cu melcii si scoica trebuie verificat. Este foarte adevarat ca fiecare peste se hraneste cu ce are in balta lui. In AP de luna aceasta chiar este un articol in care K Grabmayer foloseste scoici intr-un anume lac. Eu spre exmplu am fost odata la Mamamia pe lac si am dat la guvide. Avam de toate si nu pridneam nimic impreuna cu toti amicii mei pescari, Si langa noi un batranel scotea peste dupa peste. se amuza copios de noi si radea de ramele si viermusii nostrii. El baga mana pe langa malul de ciment si aduna melci si scoici si dadea cu miezul lor . Ghici surpriza? Doar la aia se prindea. Asa ca toate cunostiinterle noastre de unditari la acea vreme erau nule inclusiv momeliile pe care le aveam la noi. Deci da poti da si la asa ceva daca asta mananca pestele respectiv in balta aia

Si acum de final:
a. ai rabdare si cauta pe forum si o sa gasesti multe informatii mai mult decat utile si suficiente
b. foarte rar o sa gasesti pe cineva care sa dea din casa o reteta la cheie pt o balta x si o sa vezi ca nici aceeia nu e regula de baza pt ca atunci cand vine cineva cu o problema de gen "asta folosesc eu acolo" o sa vina si 2-3 contraexemple deci reteta x nu este batuta in cuie...........
c. pt inceput foloseste readymade si doar acolo unde se preteaza asa ceva
d. un pescar bun nu e ala care cauta sa dea un tun Duminca cand se duce si vrea o reteta gata cu care sa aiba succes. tb sa iti alegi 1-2 balti sa le vizitezi periodic si usor usor sa iti faci tu nada pe baza experientei tale

Ce am scris sper sa te ajute si tine minte sunt doar cu titlu informativ. Si eu aveam astfel de intrebari dar mi-am lamurit multe din ele citind cu rabdare.

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 21 Apr 2008 12:27

Iti multumesc pentru raspunsuri, chiar m-au multumit. Evident intrebarile sunt enorm de multe si nu ma asteptam la raspunsuri concrete si unanim acceptate. Este de ajuns cateva mici "tips" pentru indrumare macar. Sunt din fire mai "grabit" si as vrea sa le stiu pe toate "ieri" daca se poate.

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 21 Apr 2008 20:44

3. Feromonii-s verificat eficace la somn. Nu vrei sa ti se sparga vreo fiola in geanta cu scule. Daca ti se intampla in casa, iti pleaca sigur soacra, dar risti sa ramai si fara restul familiei :mrgreen:
4. Alunele tigrate fac deliciul unor crapi de pe anumite balti, dar daca mai si nadesti cu ele, se pare ca dupa un timp provoaca respingere. Eu am patit-o, dupa 2 zile de "rupt gura" pe un vad, cand luau aluna si "din zbor", au disparut brusc pana si ciortanii. A trebuit sa ma mut.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 23 Apr 2008 15:45

Spun de foarte mult timp unor parteneri de pescuit, ca crapul mare se poate prinde (izolat insa) la momeala formata din pestisor mic, sau cubulete din carne de peste. Evident nu am fost crezut. Chiar as fi curios sa aflu parerile mai multor avizati in domeniu, care sa poata sa sustina/infirme aceasta ipoteza.

oanavictor
veteran
Mesaje: 720
Membru din: 25 Ian 2005 22:42
Contact:

Mesaj de oanavictor » 24 Apr 2008 09:59

Crapul mare se prinde ,e adevarat nu foarte des la oblete mic sau sabioara .
Pescarii de rapitor au destule atacuri primavara la twister datorate domnului crap .
Pescarii englezi folosesc foarte des sunca hamm[conserva ] pe carlig pentru a prinde crap
La dunare carnea de scoica face minuni in pescuitul la crap .
In Portugalia pescarii prindeau crap punand pe ac pui de raci .
www.darvari.ro
Clubul de Pescuit Crap Pelicanul
Cea mai mare realizare a diavolului a fost accea ca a convins lumea ca nu exista!

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 12 Mai 2008 18:19

Am gasit, la o anumita firma, destul de vestita, o gama de bile, cu diferite arome, spun ei... fara oua in compozitie. Oare merita incercate? Va spuneam ca sunt de la o firma de renume si ma gandeam ca daca bilele nu au oua in compozitie, se vor pastra mai bine. Arome: squid& octopus + piper, tutty frutty, porumb dulce... Ce mi-ati recomanda pentru o partida in acest week-end? Eu ma gandeam la un squid+piper, acelasi dip, si momeala, din acelasi set, pop-up...

Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Mesaj de Vlad_Colceriu » 12 Mai 2008 20:48


Avatar utilizator
Bogdan_Colceriu
junior member
Mesaje: 99
Membru din: 17 Apr 2008 15:24

Mesaj de Bogdan_Colceriu » 12 Mai 2008 20:50

da le am incercat si eu si au dat rezultate nemaipomenit! eu unul am fost multumit de ele, calitatea e f buna!
CLUB INSANE CARP TEAM ROMANIA
DYNAMITE BROTHERS CARP TEAM

Avatar utilizator
florioro
veteran
Mesaje: 654
Membru din: 14 Apr 2005 07:47
Contact:

Mesaj de florioro » 12 Mai 2008 21:17

pescarusu_nebun scrie:Am gasit, la o anumita firma, destul de vestita, o gama de bile, cu diferite arome, spun ei... fara oua in compozitie. Oare merita incercate? Va spuneam ca sunt de la o firma de renume si ma gandeam ca daca bilele nu au oua in compozitie, se vor pastra mai bine. Arome: squid& octopus + piper, tutty frutty, porumb dulce... Ce mi-ati recomanda pentru o partida in acest week-end? Eu ma gandeam la un squid+piper, acelasi dip, si momeala, din acelasi set, pop-up...
Boiliesurile Fresh Squid, Octopus & Black Pepper de la Dynamite Baits sunt intradevar facute fara a se utiliza in compozitia lor oua. Nu s-au folosit atractanti la producerea lor si singura atractie a acestor bile este data de fainurile atent alese care intra in compozitia lor.

Avantajul principal al acestor bile este acela ca se digera mult mai repede decat boiliesurile facute cu oua si deasemenea de a lasa apa sa intre in ele si sa emane atractia naturala a fainurilor din acestea.

Le-am testat acum 2 saptamani la Peris si rezultatul a fost : 17.40kg, 16.50kg si multi altii de peste 8kg.

Ce am observat eu, ca pestii nu au intrat foarte repede dupa ce am nadit, doar de a doua zi. Cum spune si producatorul, aceste bile nu sunt de atractie rapida si sunt facute si gandite pentru partidele mai lungi.
Totul pentru crap
www.crap.com.ro

Scrie răspuns