Porumbul preparat acasa

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Porumbul preparat acasa

Mesaj de cristian_dj4all » 15 Iun 2004 22:06

Fiinca tot s-a pus problema porumbului normal vs. porumb de floricele in pescuitul crapului si pentru ca am auzit mai bine zis auzit si citit pe forum de faptul ca unii pescari isi prepara singuri porumbul astfel numai bun de...fir de par, vin si eu cu intrebarea:
Cum preparati porumbul pentru pescuitul crapului? :?:
Ma refer la cel de carlig dar si cel de nadit.
Ce metoda aveti? Arome si modul de administrare? Cu ce fel de porumb naditi (uscat sau fiert).
Eu personal am auzit ca porumbul cel mai bun la nadit este cel imuiat in apa 2-3 zile pana incepe sa fermenteze. Ce parere aveti?

Astept recomandari :!: :D
Cristian Dj

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 15 Iun 2004 22:13

eu folosesc intotdeauna porumb, indiferent de balta pe care pescuiesc, il las la inmuiat 24 de ore cu aditivi si NU IL FIERB niciodata, nu sunt de acord cu sfaturile marilor maestrii cu privire la fierberea porumbului.

intotdeauna pescuiesc cu 4 lansete pe 2 paturi de nada pentru comparatie (nada mea contra alte nade)
intre porumb fiert si porumb nefiert (dar inmuiat cu aditiv) a castigat cu o majoritate covarsitoare porumbul nefiert (si la numarul de capturi si la marimea capturilor)
bune rezultate am avut si cand am adaugat la prepararea porumbului 5% tiger nuts impreuna cu zeama in care le-am fiert
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 15 Iun 2004 22:28

Bun am inteles dar... ce aditivi foloseti? Nu vrei imi spui marca si modul de folosite.
Ii suficent 24 ore la inmuiat? Eu am incercat si mi se pare cam putin.
Porumbul cu care nadesti cu acelasi si pescuitesti (pe fir), sau mai prepari altul mai apetisant.
Cristian Dj

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 15 Iun 2004 22:47

folosesc un amestec care a dat rezultate f bune, [reclama] acum il vand sub numele de carp trend [/reclama]

mi mse par suficiente 24 de ore daca pui apa fierbinte peste porumb si invelesti galeata intr-o patura sa se raceasca incet.
Nu face ce nu-ti place!

Avatar utilizator
deedee
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 12 Mai 2004 10:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de deedee » 16 Iun 2004 09:09

Iliuta, excelent aditivul asta al tau de ciocolata. L-am rupt in weekend, nu imi venea sa cred.....Am luat si ciortanica pina in 500gr...asa de delicioasa era....Ma uitam la ala mic si nu intelegeam cum a reusit el sa inghita 4 boabe....dar probabil atractia a fost mai mare ;)
--
Pescar scamator.

Avatar utilizator
cristian_dj4all
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Mar 2004 14:26
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de cristian_dj4all » 16 Iun 2004 10:08

Iliuta: Interesant produs. Sa inteleg ca este vorba de uleiul nutritiv din germeni de porumb.
Am inteles treaba cu cele 24 ore, am crezut ca pui simplu porumbul la inmuiat in apa rece si ma gandeam .... Apoi adituvul il adaugi in momentul in care pui apa la fiert sau in momentul cand o torni peste porumb?

:arrow: Pentru carlig ce porumb folosesiti? Ce metode aveti de preparare?
Cristian Dj

Avatar utilizator
Daniel Costache
veteran
Mesaje: 857
Membru din: 14 Mai 2004 21:02
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Daniel Costache » 16 Iun 2004 12:52

Pot sa spun ca am avut rezultate foarte bune dupa ce am fiert porumbul 20 min iar apoi l-am lasat inca 2 zile la fermentat.
Reteta de baza:
5Kg porumb
3 linguri miere la fiert (de preferinta de floarea soarelui)
250ml Sensas Aromix porumb dulce
La fermentat mai poti adauga 500gr grau incoltit si 300gr canepa incoltita (a dat rezultate foarte bune la ten - duminica trecuta am ratat unul de peste 10kg cu acest mix).
Pe fir poti pune si acest porumb; chiar mi se pare mai bun decat cel conservat pentru ca ramane ceva mai tare la mijloc.
P.S.Toata cantitatea incape foarte bine intr-o galeata de 16l.
Salutari din Miami

DD
member
Mesaje: 299
Membru din: 13 Mai 2003 16:03
Localitate: Bucuresti

Mesaj de DD » 16 Iun 2004 14:41

Eu folosesc Sensas Aromix dar si xxx Secret Strong Attack Super Carp (si asta din urma chiar are o aroma de palinca dar nu l-am gustat :D ). In rest doar apa fiarta si lasat la inmuiat. Pe langa porumb si canepa, eu mai pun si seminte de anason si de in
Invincibilitatea noastra depinde de noi, vulnerabilitatea inamicului, de el.
Sun Tzu

caaron
veteran
Mesaje: 813
Membru din: 20 Mai 2004 17:45

Mesaj de caaron » 16 Iun 2004 19:42

3 kg de porumb lasat la fiert 15-20 min(ai grija ca porumbul sa aiba miezul tare si dupa ce lai fiert si dar si cand arunci nada in apa). Pus la fiert cateva minute in alta apa 1 kg de grau cu 1 kg de soia. Amestecate toate dupa aia in acelasi vas. Adaug 1/2 kg de floarea soarelui intreaga cu 1 kg de srot(astea nefierte puse pur si simplu in apa fierbinte).1 cana de zahar sau de preferat melasa dar nu am folosit asa ca nu stiu dozaju exact. Adaug aditiv de scoica de la xxx secret ( asta a fost valabila pana acum dar vad ca weekendul trecut nu a mai tinut; asta tine de alegerea ta). Le las cam 24+36 de ore ca sa inceapa sa fermenteze usor(ia in calcul si timpul pe care il stai pe balta) Cand plec de acasa spre balta adaug niste Green betayne in apa cu nada. Inainte sa arunc nada in apa pun si niste pellete si boilies (daca folosesti ca momeala) .

Avatar utilizator
Iliuta Goean
maniac
Mesaje: 1416
Membru din: 11 Dec 2002 17:25
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de Iliuta Goean » 16 Iun 2004 21:56

@ cristian_dj4all
nu, uleiul este alta ... mancare de peste...
este vorba de aditivul q.r. (quick response), inca nu am apucat sa produc o cantitate suficient de mare incat sa il pun in vanzare pe magazinul online.

cred ca saptamana asta va fi gata.
Nu face ce nu-ti place!

Scrie răspuns