Despre DiPuri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte, pregatire, componenta, conservare, retete, rezultatele lor etc

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Despre DiPuri

Mesaj de VladTepes » 30 Mai 2008 14:12

Am si io in trebare ca tot citesc aici pe forum dar nu gasesc un raspuns sadisfacator.
Din cate am inteles inainte de partida de pescuit sa baga bilele intr-un dip care sa ii dea o aroma mai puternica. Intrebarea mea este cat timp trebuie tinute bilele in dip astfel incat sa nu isi altereze continutul.
Si o alta intrebare in legatura cu "activarea" boilesurilor, din cate am inteles , poate gresesc dar se tin bilele in apa din balta un timp sau in dip inainte de folosire?? altereaza puterea de atragere?

Va rog lamuritima in privintza asta.

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Salutare

Mesaj de Cata » 30 Mai 2008 16:06

Salutare.

Dipu poti sa-l cumperi sau sa ti-l faci singur... cit despre cit de mult poti tine biele intr-un dipp ,cam cit vrea muschiuletul tau...luni, ani(cu cit mai mult cu atit mai bine) ..nu se strica stai fara griji ... ;-)
Fir intins!

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 30 Mai 2008 16:14

Salut, multumesc pentru raspuns rapid, am folosit un dip pe baza de amino acizi de la care a putit toata casa si dupa 1 noapte de dipuire puteau bilele ca dracu de tare.
Si cum ii cu activarea bilelor? este necesara, nu este necesara? avand in vedere ca eu pescuiesc 18-20 ore (nu am cum mai mult), dipuirea inseaman activare?

sandu p
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 08 Mar 2006 23:17

Mesaj de sandu p » 30 Mai 2008 17:16

dipul e un atractant puternic ptr toate bilele indiferent de bile,ca-s tari sau moi,se pun numai pe carlig,activeaza,pute...
nu ...ute
carp is not crap

ando
junior member
Mesaje: 52
Membru din: 30 Noi 2007 19:57

dip

Mesaj de ando » 30 Mai 2008 18:54

Fac o paranteza si intreb, cum pot sa bag niste solubile in dip fara sa se dizolve ?sau mai bine zis in ce dip?

sandu p
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 08 Mar 2006 23:17

Mesaj de sandu p » 30 Mai 2008 21:01

solubilele nu se dizolva in dip,cel mult se inmoaie putin,eu totusi nu prea recomand
as dipui mai fiertele,tinute cat mai mult
bilele de squid se baga in dip de squid,e simplu,nu?
carp is not crap

Avatar utilizator
teacher64
veteran
Mesaje: 768
Membru din: 03 Mar 2007 12:25
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de teacher64 » 31 Mai 2008 08:33

Meseriasii aia englezi ( Ken Townley, etc) recomanda dipuiri cat mai lungi, deseori de cateva luni. Solubilele se dipuiesc lejer in in dipuri bazate pe ulei, glicerol, etc, nu patesc nimic, din contra, la cele cu ulei creste timpul de dizolvare in apa.
Si nu e nevoie sa pui un litru de dip peste 20 de bile, cativa mililitri ( 10-50) ajung, bagi la borcan, agiti bine si tii totul inchis.
Multi chemati, putini alesi...(Pestii!!!) :))

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 01 Iun 2008 10:08

OK, am sa intru umpic offtopic, lasand la o parte dipurile ce se gasescin magazine ,ce parereaveti in a "dipui" bilele sau porumbul in miere de albine?
Nu devine preadulcesau prea puternic mirositor? Avandin vedere ca mierea in starea ei lichida in apa de dizolva in timp

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 02 Iun 2008 11:09

Salut

Pt solubile cred ca dipuirea cea mai buna se face inainte sa lansezi. Bagi bila silubila in dip si lansezi (mult mai bine sa ai boiles acoperit cu pasta si sa bagi in dip) Metoda cu lasatul boilesului solubil in dip tine de timpul de dizolvare al boilesului. Pt cei care isi fac boilesurile (home made) dipul cel mai bun este facut in general din partea lichida din care s-a facut boilesul respectiv
Pt bile normale (nesolubile) exista dipuri gata facute care poti sa le asortezi direct. Marea majoritate a producatorilor de boiliesuri ofera si dipuri pt ele. Ideal ar fi sa lasi un boiles normal aprox 24-48 ore la inmuiat in dip pana ajungi pe balta. Exista dip cu miere gata facut. Eu am bile normale cu aroma de porumb si le tin in dip de miere.

Mierea simpla nu cred ca se recomanda direct pt ca in apa nu cred ca atrage in stare simpla. Ideea e ca fiecare dip contine substante care sa atraga pestele (dizolavbile in apa) Din cate stiu mierea nu detine aceasta calitate in forma naturala. Una peste alta poti incerca sa bagi si in miere ca sa iti satisfaci curiozitatea. Cred ca toti am stricat bile bune sau uneori am avut mici "sclipiri" geniale cand am facut diferite incercari.

Avatar utilizator
VladTepes
member
Mesaje: 200
Membru din: 12 Mai 2008 12:58
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de VladTepes » 02 Iun 2008 13:04

Hmm nu cred ca mierea sa nu atraga in stare simpla , poate mierea din comert care multa nu ii miere naturala , dar mierea de la stupu de albine ii fooooarte fooarte parfumata iar in apa stiu sigur ca sedizolva am incercat in borcan :)), numa ce ma roade pe mine este daca nu cumva mierea fiind foarte dulce (nici oameni nu pot toti sa o mance in starea ei simpla fiind dulce) sa nu dea senzatie de respingere.
Eu am bile normale cu aroma de porumb si le tin in dip de miere.

Da exact aceste doua arome vreau sa le combin pe balta mi se par cele mai naturale si la ele atrag si Amuru daca e pe zona.

Scrie răspuns